Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı, 7 Yaşında!

Evrim Ağacı, 7 Yaşında!
7 dakika
138
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat

Bugün 5 Kasım 2017! Evrim Ağacı, bugün 7 yaşını doldurdu, 8'e giriyor!

Son 7 senede öğrendiklerimizi, karşılaştığımız zorlukları, atlattığımız engel ve engebeleri, denediğimiz yenilikleri, yaşadığımız aksaklıkları, düştüğümüz hataları, aldığımız dersleri, kısaca Türkiye'de aydınlanma mücadelesi verirken yaşadıklarımızı anlatsak kitap olur! Belki de bir gün olur, kim bilir? Bizim popüler bilim maceramız, Türkiye'de popüler bilime erişimin ve bilime olan güvenin en düşük seviyelere ulaştığı bir noktada, ekip arkadaşlarımızla kolları sıvayarak "Bu iş burada bitmez." dememizle başladı. Bu 7 senenin her bir gününde çalışırken aklımızda olan tek şeyi, Bob Marley'e atfedilen şu söz harika bir şekilde yansıtıyor: "Bu Dünya'yı daha kötü yapmak isteyen insanlar, bir gün bile dinlenmiyorlar. Ben neden/nasıl dinleneyim?"

Tüm Reklamları Kapat

Türkiye'de aydınlanma ateşini yakma ve bildiğimiz gerçekleri etrafımıza anlatmak yoluyla bilimi yayma amacıyla yola çıkarken, önümüzdeki yolun ne kadar uzun, engebeli ve zorlu olduğunu biliyorduk. Ancak ülkemiz insanlarının bilime açlığından ve öğrenmeye merakından da bir an olsun kuşku duymadık. Bu 7 senede, birçok güzel, yenilikçi, denenmemiş, başarılı, özgün işler yaptık. Elbette yer yer hatalar da yaptık, eksiklerimiz oldu, yanlış adımlar attık. Ancak Türkiye'de de bilimin kök salabileceği, insanların bilim, veri, kanıt merkezli hayat görüşlerini benimseyebileceği konusundaki umudumuzdan bir an olsun dönmedik. Ve bu konuda hiçbir zaman da yanılmadığımızı söylemek yanlış olmaz. Geriye dönüp baktığımızda, tüm adımlarımızdan dersler aldığımızı, hiç durmaksızın kendimizi geliştirdiğimizi, sürekli yenilendiğimizi, kısacası, her an evrimleştiğimizi görüyoruz. Bugüne kadar yaptığımız her işten, çeşitli şekillerde gurur duyduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu, bizim için bir mutluluk vesilesidir. Önümüzde bulunan upuzun yolda bize güç ve heyecan veren işler bunlar...

Bu 7 senede ülkemizin dört bir yanından milyonlarca insana ulaşmayı başardık. Birçok gencimize gelecek konusunda umut olduk. Türkiye insanına başta evrim olmak üzere modern bilimin hiç de kendilerine anlatıldığı gibi olmadığını gösterdik, evrimle ve modern bilimle ilgili önyargıların ve yanlış bilgilerin birçoğunu temizledik ve temizlemeye devam ediyoruz; sayısız öğrenciyi bilime, teknolojiye, araştırmaya yönlendirme onuruna eriştik. Süreç içerisinde 8000'e yakın içerik ürettik, 500'den fazla popüler bilim makalesi yayınladık; sayısız bilimsel veriyi, yeni bulguyu, bilimsel haber ve gelişmeyi, bilimle ilgili kavram ve konuları dilimize kazandırdık; yeni sitemize geçerek binlerce içeriğimizi tek tek yeni sitemize aktardık (ve aktarıyoruz), YouTube kanalımızı devreye soktuk ve bugüne kadar yapılmamış çeşitte, kalitede ve özgünlükte bilim videoları hazırlamaya başladık; sosyal medyada haftalık erişimimiz zaman zaman tüm basılı gazetelerin toplam tirajından daha yüksek değerlere ulaşmayı başardı, liselerimize evrim eğitimi resmen durdurulduğunda oflayıp puflamak yerine "Öğretilmezse öğretiriz!" diyerek Evrim Dersleri serimizi başlattık, internetten ücretsiz bilgisayar programlama, Evrime Giriş ve İleri Düzey Öğrenciler İçin Evrim derslerine imza attık, Boğaziçi Üniversitesi'nde resmi bir öğrenci topluluğu şubesi açarak büyümemizi sürdürdük, ülkemizde faaliyet gösteren sayısız bilim organizasyonu ile işbirliği yaptık, popüler bilim macerasında yola yeni çıkan arkadaşlarımıza destek olduk, birçok yeni bilimsel oluşumun başlamasına ve büyümesine ön ayak olduk, ülkemizden çıkan ve bilimi geliştiren onlarca profesörü canlı yayında binlerce izleyenle buluşturduk, ülkemizde ve yurtdışında ses getirmeyi başaran çalışmalara imza attık, D&R gibi çeşitli kitabevlerinin çok satan bilim kitapları listesine girmeyi başaran 2 adet popüler bilim kitabı yayınladık, 2 yeni kitabımız yolda, 1 tane benzer sürprizimiz beğeninize sunulmak üzere... Ve daha nicesi! Tüm bunları yaparken, karalama kampanyalarıyla, yasaklarla, engellerle, ülkemizin on yıllardır kanını emen bilim düşmanlarının, aydınlanma karşıtlarının ve gericilerin hakaretleri, yalanları, aşağılamaları, saldırıları ile boğuştuk; ama bir an olsun "Yeter, ne haliniz varsa görün!" demedik, her zaman insanlarımızın aydınlık geleceği için ter döktük. Kısaca, bir an olsun bilimi "seviyormuş gibi" yapmadık; gerçekten sevdik, öğrendik, öğrettik. Yola çıktığımızda sıradan lisans öğrencileriyken, şimdi akademide yer alan, kendi alanlarında uzmanlaşan isimler haline geldik. Yoğrulduk, bilendik, geliştik. Ama her zaman bizim buralara gelmemizi mümkün kılan okurlarımızı, vatandaşlarımızı, insanlarımızı aydınlatmaya devam ettik, bildiğimizi kendimize saklamadık, yapabileceklerimizi halkımızdan bir an olsun esirgemedik. Umarız bir nebze bile olsa başarılı olabilmişizdir.

Tüm Reklamları Kapat

Samimiyetle (ve siz değerli takipçilerimizin bilmesini istediğimiz için) açıkça belirtmek isteriz ki bunlar, bir yandan okullar okuyup, diplomalar alırken, bir yandan kolay kolay erişilebilecek, kolay kolay üstesinden gelinebilecek işler değil. Dışarıdan, ilk bakışta "sadece bir bilim sitesi", "öyle bir Facebook sayfası" ya da "bir diğer YouTube kanalı" olarak görülebilecek olan Evrim Ağacı, bir avuç gönüllünün gecelerini gündüzlerine katarak, işlerinden, güçlerinden, ailelerinden, dostlarından feragat ederk çalışmasının bir ürünüdür. Her bir noktasında, her bir virgülünde emek, ter ve iyi niyet vardır. Bu kadar küçük bir ekiple, bu kadar az zamanda, bu kadar fazla işin üstesinden başarıyla gelebildiğimizi bilmek bize gurur veriyor!

Ancak şunun da altını kalın çizgilerle çizmekte fayda var: Bu sürecin hiçbir kısmında, Evrim Ağacı'nı "Evrim Ağacı" yapan şeyi unutmadık: Okurlarımızı, sizleri asla unutmadık! Evrim Ağacı'nda birazcık zaman geçiren biri, buranın bambaşka olduğunu hissedecektir. Evrim Ağacı, hiçbir zaman "Al sana bilgi!" düzeyinde kalan bir girişim olmadı. Her zaman, her bir üyemizi, Evrim Ağacı İlkeleri çerçevesinde üyemiz, parçamız, dostumuz olarak gördük. Biz hiç "Evrim Ağacı" olmadık, hep "Evrim Ağacı Ailesi" olduk aslında... Kapılarımızı her zaman sonuna kadar açık tuttuk, destek olmak isteyen herkesle işbirliği yaptık, yardım isteyen kimseden yardım elini esirgemedik. Liseli ve üniversiteli dostlarımız staj, lisans ve lisansüstü konularında yardım istediğinde, elimizden geldiğince yol gösterdik, bağlantılarımızı kullanarak doğru kişilerle irtibata geçmelerini sağladık, bilim maceralarından erken yılmadıklarından emin olmaya çalıştık. Elimizden gelen her an, bireysel ve kurumsal hesaplarımızdan okurlarımızın sorularını teke tek cevapladık, yol göstermeye çalıştık, doğru kaynaklara ulaşmalarını sağladık; yeri geldi ödevleri ve projelerine yol göstermek için fikirler verdik, yardım ettik. Ülkemizde, Evrim Ağacı okurları ve takipçileri arasında sosyal medya ağları kurarak bilimseverleri bir araya getirdik, hatta farklı şehirlerde aralıklarla düzenlenen ilk kitlesel bilim sohbet ve toplantılarının önünü açtık. Çünkü biz inanıyoruz ki, bu ülkede bilimsel bir aydınlanma devrimi yaşayacaksak, bunu 3-5 kişi olarak değil, hep birlikte yaşayacağız, yaşamak zorundayız. Daha da önemlisi, eğer ki en nihai hedef olan, ülkenin aydınlanması ve bilimsel düzleme oturması zorluğunun üstesinden geleceksek, bunu "Evrim Ağacı" olarak değil, "Türkiye" olarak başarmak zorundayız; bu nedenle bu süreçte okurlarımız bizim için her şeyden kıymetli oldu.

İşte tam da bu nedenle birbirimize köstek değil, destek olmak zorundayız. Kavga etmemeli, dost olmalıyız. Fitne, fesat, dedikodu gibi haysıyetsizliklerden uzak durmalı, her zaman birbirimizin yanında ve arkasında durmalıyız. Düşene tekme atmamalı, düştüğü yerden bir an önce kalkmasını sağlamalıyız. İyi işler yapanları kıskanmamalı ve haset etmemeli, nasıl ortaklıklar kurarak hep birlikte gelişebiliriz diye düşünmeliyiz. Ortalamanın üzerinde olduğumuzda bununla övünmek yerine, diğer gruplara nasıl yardımcı olabileceğimize kafa yormalıyız. Aynı yola farklı kulvarlardan baş koymuş olmamız, yarış içerisinde olduğumuz anlamına gelmemeli - bilim oluşumları birbirinin rakibi değil, yoldaşı olmalı. Bunlar, Evrim Ağacı olarak bizim görüşümüze göre, aydınlanma mücadelesi verenler için opsiyonel bir durum ne yazık ki değil! Birbirimizin eksiklerini, birbirimizin yüzüne vurarak değil, tökezlediğimiz yerde birbirimizin elinden tutup doğru yolu gösterecek bir şekilde çalışmak zorundayız. Biz hep buna inandık ve bu yoldan hiçbir zaman dönmeyeceğiz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Dolayısıyla, önümüzdeki yıllarda da el ele, omuz omuza, bilimin ışığını ülkemizin en ücra köşelerine ulaştırana kadar yılmadan, yorulmadan, sıkılmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Çünkü bizim kulak verdiğimiz tek bir buyruk var: "İhtiyacımız olan tek şey var: Çalışmak!"

Eğer ki siz de 7. yılımızı kutladığımız bu günde, Evrim Ağacı'na destek olmak isterseniz, içeriklerimizi sosyal medya hesaplarınızdan daha fazla paylaşmayı kendinize görev bilerek katkı sağlayabilirsiniz. Eğer ki Evrim Ağacı'nın bağımsız kalmasını istiyorsanız ve reklamlara bağımlı olarak değil, okurlarının desteğine dayalı olarak büyümesini sürdürmesine katkı sağlamak isterseniz, Patreon'a giderek bütçeniz elverdiği kadar bize aylık maddi destekte bulunmayı tercih edebilirsiniz: www.patreon.com/evrimagaci

Her halükarda, iyi ki varsınız, iyi ki Evrim Ağacı ailesinin bir parçasısınız!

Biz, hep birlikte daha güçlüyüz!

Hepimizin doğum günü kutlu olsun!

Evrim Ağacı Ekibi

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2023 00:59:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5247

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uygulama
Böcek
Coronavirus
Hava
Evrim Kuramı
Kimyasal
Gezegen
Tıp
Maske
Hominid
Mavi
Nükleik Asit
Arkeoloji
Astrobiyoloji
Diş
Adaptasyon
Isı
Kanser Tedavisi
Kuyruksuz Maymun
Mucize
Stres
Meteor
Saç
Kafatası
Canlılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı, 7 Yaşında!. (4 Kasım 2017). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5247
Ağacı, E. (2017, November 04). Evrim Ağacı, 7 Yaşında!. Evrim Ağacı. Retrieved September 27, 2023. from https://evrimagaci.org/s/5247
E. Ağacı. “Evrim Ağacı, 7 Yaşında!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 04 Nov. 2017, https://evrimagaci.org/s/5247.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı, 7 Yaşında!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, November 04, 2017. https://evrimagaci.org/s/5247.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close