Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı, 7 Yaşında!

Evrim Ağacı, 7 Yaşında!
7 dakika
94

Bugün 5 Kasım 2017! Evrim Ağacı, bugün 7 yaşını doldurdu, 8'e giriyor!

Son 7 senede öğrendiklerimizi, karşılaştığımız zorlukları, atlattığımız engel ve engebeleri, denediğimiz yenilikleri, yaşadığımız aksaklıkları, düştüğümüz hataları, aldığımız dersleri, kısaca Türkiye'de aydınlanma mücadelesi verirken yaşadıklarımızı anlatsak kitap olur! Belki de bir gün olur, kim bilir? Bizim popüler bilim maceramız, Türkiye'de popüler bilime erişimin ve bilime olan güvenin en düşük seviyelere ulaştığı bir noktada, ekip arkadaşlarımızla kolları sıvayarak "Bu iş burada bitmez." dememizle başladı. Bu 7 senenin her bir gününde çalışırken aklımızda olan tek şeyi, Bob Marley'e atfedilen şu söz harika bir şekilde yansıtıyor: "Bu Dünya'yı daha kötü yapmak isteyen insanlar, bir gün bile dinlenmiyorlar. Ben neden/nasıl dinleneyim?"

Bu Reklamı Kapat

Türkiye'de aydınlanma ateşini yakma ve bildiğimiz gerçekleri etrafımıza anlatmak yoluyla bilimi yayma amacıyla yola çıkarken, önümüzdeki yolun ne kadar uzun, engebeli ve zorlu olduğunu biliyorduk. Ancak ülkemiz insanlarının bilime açlığından ve öğrenmeye merakından da bir an olsun kuşku duymadık. Bu 7 senede, birçok güzel, yenilikçi, denenmemiş, başarılı, özgün işler yaptık. Elbette yer yer hatalar da yaptık, eksiklerimiz oldu, yanlış adımlar attık. Ancak Türkiye'de de bilimin kök salabileceği, insanların bilim, veri, kanıt merkezli hayat görüşlerini benimseyebileceği konusundaki umudumuzdan bir an olsun dönmedik. Ve bu konuda hiçbir zaman da yanılmadığımızı söylemek yanlış olmaz. Geriye dönüp baktığımızda, tüm adımlarımızdan dersler aldığımızı, hiç durmaksızın kendimizi geliştirdiğimizi, sürekli yenilendiğimizi, kısacası, her an evrimleştiğimizi görüyoruz. Bugüne kadar yaptığımız her işten, çeşitli şekillerde gurur duyduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu, bizim için bir mutluluk vesilesidir. Önümüzde bulunan upuzun yolda bize güç ve heyecan veren işler bunlar...

Bu 7 senede ülkemizin dört bir yanından milyonlarca insana ulaşmayı başardık. Birçok gencimize gelecek konusunda umut olduk. Türkiye insanına başta evrim olmak üzere modern bilimin hiç de kendilerine anlatıldığı gibi olmadığını gösterdik, evrimle ve modern bilimle ilgili önyargıların ve yanlış bilgilerin birçoğunu temizledik ve temizlemeye devam ediyoruz; sayısız öğrenciyi bilime, teknolojiye, araştırmaya yönlendirme onuruna eriştik. Süreç içerisinde 8000'e yakın içerik ürettik, 500'den fazla popüler bilim makalesi yayınladık; sayısız bilimsel veriyi, yeni bulguyu, bilimsel haber ve gelişmeyi, bilimle ilgili kavram ve konuları dilimize kazandırdık; yeni sitemize geçerek binlerce içeriğimizi tek tek yeni sitemize aktardık (ve aktarıyoruz), YouTube kanalımızı devreye soktuk ve bugüne kadar yapılmamış çeşitte, kalitede ve özgünlükte bilim videoları hazırlamaya başladık; sosyal medyada haftalık erişimimiz zaman zaman tüm basılı gazetelerin toplam tirajından daha yüksek değerlere ulaşmayı başardı, liselerimize evrim eğitimi resmen durdurulduğunda oflayıp puflamak yerine "Öğretilmezse öğretiriz!" diyerek Evrim Dersleri serimizi başlattık, internetten ücretsiz bilgisayar programlama, Evrime Giriş ve İleri Düzey Öğrenciler İçin Evrim derslerine imza attık, Boğaziçi Üniversitesi'nde resmi bir öğrenci topluluğu şubesi açarak büyümemizi sürdürdük, ülkemizde faaliyet gösteren sayısız bilim organizasyonu ile işbirliği yaptık, popüler bilim macerasında yola yeni çıkan arkadaşlarımıza destek olduk, birçok yeni bilimsel oluşumun başlamasına ve büyümesine ön ayak olduk, ülkemizden çıkan ve bilimi geliştiren onlarca profesörü canlı yayında binlerce izleyenle buluşturduk, ülkemizde ve yurtdışında ses getirmeyi başaran çalışmalara imza attık, D&R gibi çeşitli kitabevlerinin çok satan bilim kitapları listesine girmeyi başaran 2 adet popüler bilim kitabı yayınladık, 2 yeni kitabımız yolda, 1 tane benzer sürprizimiz beğeninize sunulmak üzere... Ve daha nicesi! Tüm bunları yaparken, karalama kampanyalarıyla, yasaklarla, engellerle, ülkemizin on yıllardır kanını emen bilim düşmanlarının, aydınlanma karşıtlarının ve gericilerin hakaretleri, yalanları, aşağılamaları, saldırıları ile boğuştuk; ama bir an olsun "Yeter, ne haliniz varsa görün!" demedik, her zaman insanlarımızın aydınlık geleceği için ter döktük. Kısaca, bir an olsun bilimi "seviyormuş gibi" yapmadık; gerçekten sevdik, öğrendik, öğrettik. Yola çıktığımızda sıradan lisans öğrencileriyken, şimdi akademide yer alan, kendi alanlarında uzmanlaşan isimler haline geldik. Yoğrulduk, bilendik, geliştik. Ama her zaman bizim buralara gelmemizi mümkün kılan okurlarımızı, vatandaşlarımızı, insanlarımızı aydınlatmaya devam ettik, bildiğimizi kendimize saklamadık, yapabileceklerimizi halkımızdan bir an olsun esirgemedik. Umarız bir nebze bile olsa başarılı olabilmişizdir.

Bu Reklamı Kapat

Samimiyetle (ve siz değerli takipçilerimizin bilmesini istediğimiz için) açıkça belirtmek isteriz ki bunlar, bir yandan okullar okuyup, diplomalar alırken, bir yandan kolay kolay erişilebilecek, kolay kolay üstesinden gelinebilecek işler değil. Dışarıdan, ilk bakışta "sadece bir bilim sitesi", "öyle bir Facebook sayfası" ya da "bir diğer YouTube kanalı" olarak görülebilecek olan Evrim Ağacı, bir avuç gönüllünün gecelerini gündüzlerine katarak, işlerinden, güçlerinden, ailelerinden, dostlarından feragat ederk çalışmasının bir ürünüdür. Her bir noktasında, her bir virgülünde emek, ter ve iyi niyet vardır. Bu kadar küçük bir ekiple, bu kadar az zamanda, bu kadar fazla işin üstesinden başarıyla gelebildiğimizi bilmek bize gurur veriyor!

Ancak şunun da altını kalın çizgilerle çizmekte fayda var: Bu sürecin hiçbir kısmında, Evrim Ağacı'nı "Evrim Ağacı" yapan şeyi unutmadık: Okurlarımızı, sizleri asla unutmadık! Evrim Ağacı'nda birazcık zaman geçiren biri, buranın bambaşka olduğunu hissedecektir. Evrim Ağacı, hiçbir zaman "Al sana bilgi!" düzeyinde kalan bir girişim olmadı. Her zaman, her bir üyemizi, Evrim Ağacı İlkeleri çerçevesinde üyemiz, parçamız, dostumuz olarak gördük. Biz hiç "Evrim Ağacı" olmadık, hep "Evrim Ağacı Ailesi" olduk aslında... Kapılarımızı her zaman sonuna kadar açık tuttuk, destek olmak isteyen herkesle işbirliği yaptık, yardım isteyen kimseden yardım elini esirgemedik. Liseli ve üniversiteli dostlarımız staj, lisans ve lisansüstü konularında yardım istediğinde, elimizden geldiğince yol gösterdik, bağlantılarımızı kullanarak doğru kişilerle irtibata geçmelerini sağladık, bilim maceralarından erken yılmadıklarından emin olmaya çalıştık. Elimizden gelen her an, bireysel ve kurumsal hesaplarımızdan okurlarımızın sorularını teke tek cevapladık, yol göstermeye çalıştık, doğru kaynaklara ulaşmalarını sağladık; yeri geldi ödevleri ve projelerine yol göstermek için fikirler verdik, yardım ettik. Ülkemizde, Evrim Ağacı okurları ve takipçileri arasında sosyal medya ağları kurarak bilimseverleri bir araya getirdik, hatta farklı şehirlerde aralıklarla düzenlenen ilk kitlesel bilim sohbet ve toplantılarının önünü açtık. Çünkü biz inanıyoruz ki, bu ülkede bilimsel bir aydınlanma devrimi yaşayacaksak, bunu 3-5 kişi olarak değil, hep birlikte yaşayacağız, yaşamak zorundayız. Daha da önemlisi, eğer ki en nihai hedef olan, ülkenin aydınlanması ve bilimsel düzleme oturması zorluğunun üstesinden geleceksek, bunu "Evrim Ağacı" olarak değil, "Türkiye" olarak başarmak zorundayız; bu nedenle bu süreçte okurlarımız bizim için her şeyden kıymetli oldu.

İşte tam da bu nedenle birbirimize köstek değil, destek olmak zorundayız. Kavga etmemeli, dost olmalıyız. Fitne, fesat, dedikodu gibi haysıyetsizliklerden uzak durmalı, her zaman birbirimizin yanında ve arkasında durmalıyız. Düşene tekme atmamalı, düştüğü yerden bir an önce kalkmasını sağlamalıyız. İyi işler yapanları kıskanmamalı ve haset etmemeli, nasıl ortaklıklar kurarak hep birlikte gelişebiliriz diye düşünmeliyiz. Ortalamanın üzerinde olduğumuzda bununla övünmek yerine, diğer gruplara nasıl yardımcı olabileceğimize kafa yormalıyız. Aynı yola farklı kulvarlardan baş koymuş olmamız, yarış içerisinde olduğumuz anlamına gelmemeli - bilim oluşumları birbirinin rakibi değil, yoldaşı olmalı. Bunlar, Evrim Ağacı olarak bizim görüşümüze göre, aydınlanma mücadelesi verenler için opsiyonel bir durum ne yazık ki değil! Birbirimizin eksiklerini, birbirimizin yüzüne vurarak değil, tökezlediğimiz yerde birbirimizin elinden tutup doğru yolu gösterecek bir şekilde çalışmak zorundayız. Biz hep buna inandık ve bu yoldan hiçbir zaman dönmeyeceğiz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Dolayısıyla, önümüzdeki yıllarda da el ele, omuz omuza, bilimin ışığını ülkemizin en ücra köşelerine ulaştırana kadar yılmadan, yorulmadan, sıkılmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Çünkü bizim kulak verdiğimiz tek bir buyruk var: "İhtiyacımız olan tek şey var: Çalışmak!"

Eğer ki siz de 7. yılımızı kutladığımız bu günde, Evrim Ağacı'na destek olmak isterseniz, içeriklerimizi sosyal medya hesaplarınızdan daha fazla paylaşmayı kendinize görev bilerek katkı sağlayabilirsiniz. Eğer ki Evrim Ağacı'nın bağımsız kalmasını istiyorsanız ve reklamlara bağımlı olarak değil, okurlarının desteğine dayalı olarak büyümesini sürdürmesine katkı sağlamak isterseniz, Patreon'a giderek bütçeniz elverdiği kadar bize aylık maddi destekte bulunmayı tercih edebilirsiniz: www.patreon.com/evrimagaci

Her halükarda, iyi ki varsınız, iyi ki Evrim Ağacı ailesinin bir parçasısınız!

Biz, hep birlikte daha güçlüyüz!

Hepimizin doğum günü kutlu olsun!

Evrim Ağacı Ekibi

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/06/2022 06:19:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5247

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Coğrafya
Şüphecilik
Sahte
Solunum
Carl Sagan
Cinsiyet Araştırmaları
Dil
Farmakoloji
Evrimsel Biyoloji
Tercih
İhtiyoloji
Çiçek
Hastalık Kontrolü
Ateş
İklim Değişikliği
Moleküler Biyoloji
Dünya
Dna
Entomoloji
Beslenme Davranışları
Darwin
Editör Seçkisi
Mantık
Yeni Koronavirüs
Hayvan Davranışları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.