Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

İkinci Kısım
Yazar: J. R. R. Tolkien
Yayınevi: Metis Yayıncılık
Macera, son hız devam ediyor! Yüzüklerin Efendisi – İki Kule, efsane serinin ikinci kitabı olarak okurlarıyla buluşuyor. Yazar John Ronald Reuel Tolkien’in unutulmaz serisi, okurlarını fantastik ve macera dolu bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor. İlk kitapta öne çıkan Yüzük Kardeşliği ikinci kitapta bozulurken, taşlar yerinden oynuyor ve büyük savaşa giden yolda pek çok gizem netlik kazanıyor. Orta Dünya efsanesinin büyüsüne kapılacağınız bu serüven, bir çırpıda okunmayı bekleyen eserler arasında!
Başlık
Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal dilinde başlık
The Lord of the Rings: The Two Towers
Yayınlanma tarihi
11 Kasım 1954
Yazar Hakkında
John Ronald Reuel Tolkien, İngiliz yazar, şair, filolog ve akademisyen. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır. Oxford Üniversitesi'ne bağlı kolejlerde Anglosakson dili profesörü ve İngiliz dili ve edebiyatı profesörü olarak görev yaptı.
Sayfa sayısı
416
Özet
Boromir’in cesedini kayığa koyarak nehirde açılmasını sağlayan Gimli, Legolas ve Yolgezer esir iki hobbiti kurtarmak için orkların izini sürerler.

Yolda Rohan Süvarileriyle karşılaşırlar. Komutan ve vekilharç Faramir, Boromir’in kardeşidir. İzinsiz Rohan topraklarına girmelerine rağmen üç yoldaşa arkadaşlarını bulduktan sonra dönmeleri için izin verir.

Pippin ve Merry orklar tarafından bin bir zorlukla yürütülürler. Sonunda iki arkadaş Rohanlıların Orkları istilası sırasında kaçarak Ent ormanına girerler.

Orada ağaçlara benzeyen Entler yaşamaktadır. Onların en yaşlısı Ağaçsakal iki hobbiti bulur. İki hobbit ona dünyada olan kötülüklerden ve Saruman’ın ihanetinden bahsederler. Bunun üzerine Entler bir meclis toplayarak Saruman’ın üzerine gitmeye karar verirler.

Gimli, Legolas ve Aragorn Gandalf’ı tekrar bulurlar. Gandalf artık daha irfanlı ve beyazlar içerisindedir. Hep birlikte Rohan kralı Theoden’in yanına giderler. Kral, danışmanı Solucandil’in sözleriyle büyülenmiş; güçsüz ve korkak olmuştur. Solucandil’e bu şekilde davranması için Saruman emir vermiştir. Gandalf, Solucandil’i kovar ve kralın yüreklenmesini sağlar.

Kralın ordusu Miğfer Dibi’ndeki Orkları temizler. Entlerin ağaçları da gizli bir güç olarak onlara yardım ederler.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

İsengard’a Saruman’ın üzerine giden Roharrimler, Orthanc kalesi dışında heryerin Entler tarafından yıkıldığını görürler. Orthanç çok güçlüdür ve Saruman ile Solucandil oraya saklanırlar.

Yol arkadaşları Orthanc’a girerek Saruman’ın yanına giderler. Saruman’ın sesi büyülüdür. Gandalf onları önceden bu konuda uyardığı için sesi artık etkisiz gibi olur. Gandalf Saruman’ın güçsüzleştiğini gösterir. Saruman onlara bir küre fırlatır. Küreyi Pippin yakalar; Gandalf bu küreyi ondan alır ve hiçbir açıklama yapmaz.

Bunun ne olduğunu merak eden Pippin gizlice küreye bakar ve çığlık atarak bayılır. Bu palantirdir ve Karanlıkların Efendisi bu küre aracılığıyla Pippin’i sorgular.

Frodo ve Sam, kendilerini yol boyunca takip eden Gallum’u yakalarlar. Kıymetlisi yani yüzük üzerine yemin edince onu rehber olarak kullanırlar. Ölü Bataklık’tan geçerken Frodo’nun yükü artar.

Kara kapının önüne gelirler. Fakat birçok Ork ve insan tarafından korunan bu kapıdan giremezler. Kendilerine tavşan bulan Gallum’un itirazlarına rağmen Sam ateş yakar ve yahni yapar. Bu ateşi Faramir’in adamları görür.

Sam ve Frodo’yu Faramir sorguya çeker. Boromir hakkında sorular sorar ve yüzük yüzünden öldüğünü anlar.

Tekrar yola koyulan Frodo’yu Gallum Batı’daki pencereye götürür ve merdivenlerden çıkarlar. Gallum eski dostu örümcek Shelob ile anlaşır ve hobbitleri yemesine karşılık olarak o da yüzüğü almaya karar verir.

Gallum Sam’e, Shelob Frodo’ya saldırır. Sam Gallum’u hakeder ve örümcek tarafından zehirlenen beyine yardım etmeye çalışır. Shelob’u yaralar, fakat geç kalmıştır.

Ölen beyinin üzerinden yüzüğü ve kılıcı alır; görevi bitirmeye karar verir. Fakat beyini bulan Orkların konuşmasından onun ölü değil baygın olduğunu öğrenir ve onları takip eder.
Cilt
Ciltsiz

Kişiler

Çevirmen
Çiğdem Erkal İpek
Çevirmen
Bülent Somay

Linkler

Atakan Deren Eseri Ekleyen
Tavsiye Et

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et