Tüm Reklamları Kapat
Toyota Global
Fragmanı İzle

Toyota Global

@TOYOTAglobal
Youtube Kanalı
2010
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Toyota Motor Corporation (Japonca: トヨタ自動車株式会社, Hepburn: Toyota Jidōsha kabushikigaisha, IPA: [toꜜjota], İngilizce: /tɔɪˈjoʊtə/, basitçe Toyota olarak bilinir), Toyota City, Aichi, Japonya'da bulunan bir Japon çok uluslu otomotiv üreticisidir. Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuş ve 28 Ağustos 1937'de şirketleşmiştir. Toyota, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biridir ve yılda yaklaşık 10 milyon araç üretmektedir.

Şirket, Sakichi Toyoda tarafından başlatılan bir makine yapıcı olan Toyota Industries'ın bir yan kuruluşu olarak kurulmuştur. Her iki şirket de şimdi dünyanın en büyük konglomera şirketlerinden biri olan Toyota Group'un bir parçasıdır. Hala Toyota Industries'ın bir bölümü iken, şirket 1934 yılında ilk ürünü olan Type A motorunu ve 1936 yılında ilk yolcu arabasını, Toyota AA'yı geliştirdi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Toyota, Japonya'nın Amerika Birleşik Devletleri ile kurduğu ittifak sayesinde Amerikan otomobil üreticilerinden ve diğer şirketlerden öğrenmekten faydalandı. Bu durum, küçük şirketi endüstride lider haline getiren The Toyota Way (bir yönetim felsefesi) ve Toyota Production System (bir verimli üretim uygulaması) adı verilen uygulamalara yol açtı ve birçok akademik çalışmanın konusu oldu.

1960'larda, Toyota, büyüyen orta sınıfa arabalar satmak için hızla büyüyen Japon ekonomisinden faydalandı ve Toyota Corolla'nın geliştirilmesine öncülük etti. Bu araç dünya çapında en çok satan otomobil oldu. Patlayan ekonomi, Toyota'nın dünya çapında büyümesine imkan sağladı ve Toyota, Aralık 2020 itibariyle dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden, Japonya'nın en büyük şirketi ve gelir bakımından dünyanın dokuzuncu büyük şirketi haline geldi. Toyota, 2012 yılında 10 milyondan fazla araç üreten dünyanın ilk otomobil üreticisi oldu ve ayrıca 200 milyonuncu aracının üretimini de raporladı.

YouTube kanalı açıklaması:
Toyota Motor Corporation'ın Küresel Resmi Kanalı
Toyota Motor Corporation (Japonca: トヨタ自動車株式会社, Hepburn: Toyota Jidōsha kabushikigaisha, IPA: [toꜜjota], İngilizce: /tɔɪˈjoʊtə/, basitçe Toyota olarak bilinir), Toyota City, Aichi, Japonya'da bulunan bir Japon çok uluslu otomotiv üreticisidir. Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuş ve 28 Ağustos 1937'de şirketleşmiştir. Toyota, dünyanın en büyük otomob ... Daha fazla göster
Dili
İngilizce (English)
Orijinal Dili
Japonca (日本語)
Yayınlanma Tarihi
24 Kasım 2010
Kanal Kategorisi
Otomobiller ve Araçlar
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close