The Neuroscience Of Intelligence

Richard J. Haier
Yazar: Richard J. Haier
Yayınevi: Cambridge University Press
Bu kitap, zeka ve beyin anlayışımızı geliştiren yeni ve kışkırtıcı sinirbilim araştırmalarını tanıtıyor. Zorlayıcı kanıtlar, zekanın çocukluktan itibaren gelişmesi nedeniyle genetiğin çevreden daha önemli bir rol oynadığını ve zeka testi puanlarının, beyin görüntüleme ile değerlendirilen beynin belirli özelliklerine güçlü bir şekilde karşılık geldiğini göstermektedir. Richard J. Haier, anlaşılır bir dille, genetik, DNA ve beyin bağlantısı ve işlevinin görüntülenmesine dayalı en son teknikleri açıklıyor. IQ testlerinin önyargılı veya anlamsız olduğu inancı gibi yaygın yanlış anlamaları ortadan kaldırıyor ve zekayı artırdığı iddia edilen basit müdahaleleri çürütüyor. Okuyucular, nörobilim bulgularına dayalı olarak zekayı çarpıcı biçimde artırmanın gerçek olasılığını ve bunun eğitim ve sosyal politika için sahip olabileceği olumlu sonuçları öğrenebilecekler. Metin ayrıca nöro-yoksulluk, nöro-sosyoekonomik statü ve herkes için zekayı geliştirme ahlakı ile ilgili potansiyel tartışmaları da araştırıyor. Ek görseller, animasyonlar, sorular ve bağlantılar dahil olmak üzere çevrimiçi kaynaklar materyali güçlendiriyor.
Başlık
The Neuroscience Of Intelligence
Dili
İngilizce (English)
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma tarihi
07 Aralık 2016
Yazar Hakkında
Richard Haier, Irvine'deki California Üniversitesi'nde Fahri Profesördür. Psikoloji alanında doktorası Johns Hopkins Üniversitesi'ndendir. Dr. Haier, 1988'de zekayı incelemek için nörogörüntülemenin kullanılmasına öncülük etti ve halen aktif bir araştırmacıdır. Ulusal Bilim Vakfı, Ulusal Bilimler Akademisi, DARPA, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü ve Cold Spring Harbor sponsorluğunda davetli konferanslar verdi. Dr. Haier'in beyin görüntüleme/zeka araştırması Nova Science Now'da ve Dünya Bilim Festivali'nde yer aldı. Büyük Kurslar için The Intelligent Brain adlı bir dizi video konferansı var ve şu anda bilimsel bir dergi olan Intelligence'ın Genel Yayın Yönetmeni.
Sayfa sayısı
266
ISBN-13
9781107461437
Son Baskı Tarihi
2016-12-28
Cilt
ciltli

Linkler

Etiketler

sinirbilim
zeka
nörobilim
Tan Yıldız Eseri Ekleyen
Bu Eseri Tavsiye Eden Kullanıcılar
Tan Yıldız
Tan Yıldız Tavsiye Eden
Nörobilim ve insan zekasına ilgili olan herkesin okuması gereken bir kitap.
Tavsiye Et

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et