Tüm Reklamları Kapat
T.A.Z Geçici Otonom Bölge, Ontolojik Anarşi, Şiirsel Terörizm

T.A.Z Geçici Otonom Bölge, Ontolojik Anarşi, Şiirsel Terörizm (TAZ: The Temporary Autonomous Zone)

Kitap
1991
EA Puanı
9.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Bir eser "manifesto" olmaktan ne kadar ileri gidebilirse Hakim Bey'in (Peter Lamborn Wilson) bu metinleri de parça parça ve bütün olarak o gidilebilecek yeri aştı ve her biri dünyanın her tarafında pratiğe döküldü. Underground Punk camialarından Akademik Anarşist çevrelere, entelektüel Aykırı İslami yapılanmalardan Sokak Savaşçılarına dek herkes bu adamın söylediklerine kulak verdi. Dada, Punk, Sokak Sanatı, Hermetizm ve onlarca belkemiği akım ve öğretinin transandantal bir antropolojik başkalaşımla şimdiye sunulması!

Bu sarsıcı ve geçerli, ontolojik anarşist poetik metinler toplamı, devletin ekonomik ve sosyal olarak bizi hapsedemeyeceği yaşam formlarının mümkünlüğüne inananlara ve onun için savaşanlara!

“Sokakları geri almanın vakti geldi” palavrasını romantize etmek için değil, sokakların zaten bizim olduğunu hatırlamak için!

Kitap 7 farkılı kapakla basılmıştır.
Bir eser "manifesto" olmaktan ne kadar ileri gidebilirse Hakim Bey'in (Peter Lamborn Wilson) bu metinleri de parça parça ve bütün olarak o gidilebilecek yeri aştı ve her biri dünyanın her tarafında pratiğe döküldü. Underground Punk camialarından Akademik Anarşist çevrelere, entelektüel Aykırı İslami yapılanmalardan Sokak Savaşçılarına dek ... Daha fazla göster
Yazar
Peter Lamborn Wilson
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
TAZ: The Temporary Autonomous Zone
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 1991
Yayınevi
Altıkırkbeş Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 204
ISBN-10 9752790941
ISBN-13 9789752790940
Boyutları 13,5 x 21 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Peter Lambert Wilson, Hakim Bey takma adıyla tanınan Amerikalı anarşist yazardır.
Özet
Geçici Otonom Bölge (T.A.Z.) kavramı, günümüzde bir sürü küreselleşme karşıtı hareket tarafından bir taktik olarak kullanılmaktadır; işlek bir cadde üzerinde birdenbire ortaya çıkan insanların caddeyi trafiğe kapatıp şenlik ortamına dönüştürdükleri, bir tür geçici otonom bölge kurdukları Reclaiming the Street (Sokaklarımızı Geri Alalım) hareketi T.A.Z.'ın günümüzde de işe yaradığının kanıtlarından sadece biri. Sufizm ve İslam heterodoksisinin mistik boyutlarını keşfettiği yapıtlarının yanı sıra, erken Amerikan tinsel anarşizmi üzerine yazılar, Farsçadan şiirler çevirip bilimkurgu metinleri yazan, takma isimlerle manifestolar yayımlayan, radyo programları yapıp düzenli olarak New York Open Center'da ve diğer yerel mekanlarda hermetisizmden dada antropolojisine, ejderhalardan Chung Tzu'daki "kaos dil bilimi"ne dek oldukça çeşitli konularda seminerler veren Hakim Bey; underground bir entelektüel olarak çalışmalarında dinsel tarihin yer altı akışlarıyla bağlantılar kurmaktadır.
Geçici Otonom Bölge (T.A.Z.) kavramı, günümüzde bir sürü küreselleşme karşıtı hareket tarafından bir taktik olarak kullanılmaktadır; işlek bir cadde üzerinde birdenbire ortaya çıkan insanların caddeyi trafiğe kapatıp şenlik ortamına dönüştürdükleri, bir tür geçici otonom bölge kurdukları Reclaiming the Street (Sokaklarımızı Geri Alalım) hareketi T. ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Melih Akdoğan
@acinonyx5288286
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close