Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap

Sis (The Mist)

Stephen King - Sis
Yazar: Stephen King
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 637
ISBN-10 9752123147
ISBN-13 9789752123144
Boyutları 13,5 x 31,5 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Stephen Edwin King, korku, doğaüstü kurgu, gerilim, polisiye, bilimkurgu ve fantezi türlerinde eserler üreten Amerikalı yazar, senarist ve yapımcı. Kitapları toplam 350 milyon kopyadan fazla sattı ve çoğunun film, televizyon dizisi, mini dizi ve çizgi roman uyarlamaları yapıldı
Özet
David Drayton, karısı Steff ve oğulları Billy ile Maine’de küçük bir kasabada yaşayan bir ticari sanatçıdır. Drayton’lar kasabanın dışındaki bir gölün kenarında yaşarlar. Şiddetli bir fırtına ağaçları devirip evlerin elektriğini kestiğinde, David erzak için Bridgton kasabasına gitmeye karar verir. Oğlu Billy ve komşusu Brent’i yanına alır. Son yıllarda, David ve Brent mülkiyet sınırıyla ilgili yasal bir anlaşmazlık yaşamaktadır, ancak David, acil bir durumun oluşmuş olmasından dolayı farklılıklarını bir kenara koyarlar. David ayrılmadan önce, gölün üzerinden geçen tuhaf bir sis fark eder ve bunun, ordunun Project Arrowhead adlı bir şey üzerinde çalıştığı yerel askeri üsle bir ilgisi olup olmadığını merak eder.

David, Billy ve Brent, Bridgton’a ulaşır. Elektrik için bir jeneratör kullanan kalabalık bir süpermarkete girerler. Alışverişlerini yapıp sıraya geçerler. Beklerken kalabalık, dışarıdaki kasabaya inen garip bir sisin farkına varır. Kısa sürede, görüş mesafesi sıfıra iner. Bir adam dükkana girer ve arkadaşının siste kaybolduğunu iddia eder. Dükkanın içindeki insanlar kapıları kapatıp sis geçene kadar beklemeye karar verirler.

David, jeneratörün egzozunun tıkalı olduğunu fark eder. Tıkanıklığı gidermek için bir grup adamla bir plan yapar. David, sisin içine girmekten endişe duymaktadır. Neyse ki Norm adında genç, bu görev için gönüllü olur. Norm dışarı çıktığında dev dokunaçlar onu yakalar ve sisin içine sürükler. David dehşete düşmüştür. Süpermarkette kapana kısılan diğer insanları Norm’a ne olduğu konusunda ikna etmeye çalışır, ancak onları inandıramaz. Bazıları David’e inanır, bazıları alkol içmeye başlar, bazıları ona inanmayı reddeder ve bazıları ise sisin İncildeki kıyametin bir işareti olduğu ve hepsinin tövbe etmesi gerektiği konusunda ısrar eden Bayan Carmody adında bir kadını dinlemeye başlar.

Brent, David’in mağazanın dışındaki tehlikeli yaratıklarla ilgili hikayesine inanmayı reddeden bir grup insanın lideridir. Sonunda bir grup insanı dışarı çıkarır, ancak çabucak ölürler. Alışveriş yapanların geri kalanı, sisteki tehlikelerin varlığını kabul eder ve dükkanın önüne barikat kurmaya başlar. Sopalardan ve tenis raketlerinden silah yaparlar. Amanda Dumfries adında bir kadın, kocasının kendisini korunması için verdiği bir silahı vardır. Mağazanın müdür yardımcısı ve deneyimli bir nişancı olan Ollie Weeks, silahın sorumluluğunu almayı kabul eder. O gece, küçük böcek benzeri yaratıklar ve daha büyük kuş benzeri yaratıklar mağazanın dışında toplanır. Bazı yaratıklar bir adamı öldürerek içeri girmeyi başarır, ancak gönderilirler ve vitrindeki delikler yamalanır.

Mağazanın içindeki ruh hali gittikçe umutsuz hale gelir. Daha fazla insan alkol almaya başlarken, diğerleri Bayan Carmody’nin kıyameti önlemek için kurban verilmesi gerektiği saçmalıkları da inanmaya başlar.

David ve Ollie süpermarketten ayrılmaları gerektiğine karar verirler. Sabahın erken saatlerinde, bulabilecekleri her türlü malzeme ve müttefikleri alarak kaçmayı planlarlar. Ayrılma zamanı geldiğinde, Bayan Carmody ve takipçileri çıkışlarını engeller. Bayan Carmody, Billy ve Amanda’yı işaret ederek, dünyanın günahları ve Tanrı’yı ​​yatıştırmak için onların kurban edilmelerini ister. Ollie, Bayan Carmody’yi vurur ve oluşan karmaşa içinde David ve müttefikleri arabaya koşar. Otoparktan hızla geçerlerken yaratıklar saldırır. Ollie ve diğerleri ölür, ancak David, Billy, Amanda ve Hilda Reppler adında orta yaşlı bir öğretmen arabaya ulaşır. David yerden silahı alır ve daha sonra süpermarkette toplanmış insanlardan uzaklaşarak otoparktan ayrılır.

David evine doğru yola koyulur ama devrilmiş bir ağaç yolu kapatmıştır. Karısı Steff’in öldüğünü tahmin etmektedir, ancak bir şekilde kendini içeri kilitlemeyi başardığına dair küçük de olsa bir umudu vardır. Uzaklaşarak, terk edilmiş arabaları ve sisin içinden beliren korkunç yaratıkları geçerek, bir uygarlık kırıntısı bulmaya çalışırlar. Diğerleri uyurken, David radyo ile oynuyordur. Kısaca, bir kasabanın adını söyleyen zayıf bir ses duyar. Mesajı bir daha duymasa da, bu kelime ona hayatta kalabileceğine dair umut verir
David Drayton, karısı Steff ve oğulları Billy ile Maine’de küçük bir kasabada yaşayan bir ticari sanatçıdır. Drayton’lar kasabanın dışındaki bir gölün kenarında yaşarlar. Şiddetli bir fırtına ağaçları devirip evlerin elektriğini kestiğinde, David erzak için Bridgton kasabasına gitmeye karar verir. Oğlu Billy ve komşusu Brent’i yanına alır. Son yıll ... Daha fazla göster
Bu Eseri Raporla
Ahmet Akın Eseri Ekleyen
11
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Tavsiye
Ahmet Akın
Ahmet Akın
4,164 UP
Tavsiye Eden
Stephen King romanları genellikle gerilim ve korku tarzında oluyor ve ben bu tür kitaplara hastayım. Özellikle en sevdiğim kitabı "Sis". İlk okuduğum romanı olduğu için midir bilmem ama bende etkisi büyük. Korku ve gerilim sevenlerin kesinlikle şans vermesi gereken bir roman. Okuyun okutturun. Hayat okudukça, dünya paylaştıkça güzel.
11
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Tavsiye Göster
Sis
11
100.00% olumlu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close