Tüm Reklamları Kapat
Sinema Dersleri

Sinema Dersleri

Kitap
2006
EA Puanı
10.0 10
3 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
Sovyetler Birliği’nin en büyük sinemacılarından Sergei Mihailoviç Eisenstein’ın ‘‘Sinema Dersleri’’, öğrencisi Vladimir Nijni'nin derslerde tuttuğu notlardan oluşuyor. Eisenstein’ın sinema eğitimi verdiği öğrencilerle soru-cevap yöntemi üzerine kurulan kitap, sahne tasarımı tekniklerinden, bir kitabın ya da öykünün filme nasıl aktarılacağından, sahneye koyma, sahne üzerinde planlama, çekim teknikleri ve oyunculuk gibi sinemasal sahneleme üzerine derslerden oluşuyor. Sinema yönetmenliğinden önce hem ABD’de hem de SSCB’de dekor hazırlayan, sessiz ve sesli sinema dönemlerinde mesleğin tozunu yutmuş Eisenstein’ın derslerinde öğrenciler, usta yönetmenin sinemaya kazandırdığı yenilikleri öğrenmenin yanı sıra, Eisenstein’la birlikte Balzac’ın ‘‘Goriot Baba’’sından Dostoyevski’nin ‘‘Suç ve Ceza’’sına, Haiti’deki ayaklanmayı anlatan ‘‘Dessalines’’den ‘‘Potemkin Zırhlısı’’na, sahnelemenin senaryolaşma aşamalarını, çerçevelerin kullanımını deneme-yanılma yöntemiyle öğreniyorlar.
Sovyetler Birliği’nin en büyük sinemacılarından Sergei Mihailoviç Eisenstein’ın ‘‘Sinema Dersleri’’, öğrencisi Vladimir Nijni'nin derslerde tuttuğu notlardan oluşuyor. Eisenstein’ın sinema eğitimi verdiği öğrencilerle soru-cevap yöntemi üzerine kurulan kitap, sahne tasarımı tekniklerinden, bir kitabın ya da öykünün filme nasıl aktarılacağından, sah ... Daha fazla göster
Yazar
Sergey Ayzenştayn
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Rusça (русский язык)
Yayınlanma Tarihi
05 Ekim 2006
Yayınevi
Agora Kitaplığı
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 192
ISBN-10 9-944-91653-6
ISBN-13 978-9-9449-1653-0
Boyutları 15 x 23 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Sergey Mihayloviç Eisenstein (1898-1948) Sovyet sinema yönetmeni ve kuramcısı. Yahudi kökenli bir babanın çocuğu olarak Riga'da doğan Eisenstein, Potemkin Zırhlısı filmiyle sinema tarihine adını yazdırdı. Sinema tarihinde çığır açan Potemkin Zırhlısı filmiyle yeni bir temsil alanı, anlatı dünyası, kahraman tipi yarattı. Kahramanları bir kişi değil, kitlelerdi. Eisenstein filmlerini yepyeni montaj teknikleri, estetik anlatımı ve etki yöntemleriyle bir klasik haline getirdi. 50. yaşgününden yaklaşık 3 hafta sonra Moskova'da hayatını kaybetti. Cenazesi yakıldıktan sonra külleri Moskova'da Novodeviçi Mezarlığı'na gömüldü.
Sergey Mihayloviç Eisenstein (1898-1948) Sovyet sinema yönetmeni ve kuramcısı. Yahudi kökenli bir babanın çocuğu olarak Riga'da doğan Eisenstein, Potemkin Zırhlısı filmiyle sinema tarihine adını yazdırdı. Sinema tarihinde çığır açan Potemkin Zırhlısı filmiyle yeni bir temsil alanı, anlatı dünyası, kahraman tipi yarattı. Kahramanları bir kişi değil, ... Daha fazla göster
Özet
Büyük usta Sergei Eisenstein, bu kitapta, sinemada sahneye koyma ve kadraj oluşturma gibi konular üzerine önemli bilgiler veriyor. Bu kitaptaki bilgiler kendisine ait olsa da kitabı kaleme alan kişi, öğrencisi olan Vladimir Nijni. Kitaptaki bilgiler ise Eisensteinin öğrencilerine verdiği derslerden derlenen notlar.
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Berkay Görür
@berkaygorur
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close