Roma İmparatorları

Hadrianus'tan Clodıus Albınus'a
Yazar: Anonim
Yayınevi: Kronik Kitap
Roma İmparatorları, Roma tarihi okumak isteyenler için güzel bir başlangıç kitabı. Ancak sadece Roma tarihi üzerine başlangıç yapmak isteyenlerin değil, bu tarih üzerine daha önce çeşitli okumalar yapmış olanların dahi okuyabileceği bir kitap. Bu kaynak, bazı özellikleri sebebiyle basılırken bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekilen bir kaynak. Kronik Kitap ve çevirmen Samet Özgüler bunun bilincinde olarak kitabın oldukça güzel biçimde çıkmasını sağlamış. Historıa Agusta'nın yazarının belli olmaması ve yer yer net biçimde tespit edilebilen hatalı bilgilere yer vermesi bu nedenler arasında yer almaktadır. Çevirmen dipnotlar yazarak hem kaynağın yaptığı yanlışları belirtiyor hem de okuyucuyu bazı konularda bilgilendirmiş oluyor. Bunu yaparken de kaynağın kendisinde bulunan dipnotlar ile kendi yazdığı dipnotların birbirlerine karışmamasını sağlıyor. Aynı zamanda kitabın başına eklenen bölümler ile okuyucu için daha verimli bir okuma yapma imkanı sunuyor. Çeviri ise oldukça kaliteli ve itina ile yapılmış. Bu sebeple söylenebilir ki, Roma tarihçiliği üzerine çok tartışmalı bir etki yapan bu kaynak özenli bir çalışma sonucu olarak oldukça güzel biçimde basılmıştır.
Başlık
Roma İmparatorları
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Latince (Lingua latīna)
Orijinal dilinde başlık
Vitae Diversorum Principum et Tyrannorum a Divo Hadriano usque ad Numerianum Diversis Compositae
Yayınlanma tarihi
18 Aralık 2019
Yazar Hakkında
Orjinali Vatikan Kütüphanesinde bulunan eserin yazarı tam olarak bilinmemektedir. Yazarı hakkında birçok ve muhtelif görüşler yer almaktadır. Yazar'ın bir düzenbaz olduğuna dair görüşlerden eserin tek bir yazarının olmadığı görüşüne kadar birçok muhtelif düşünce kitabın içeriğinin güvenilirliğini de tartışmaya açmaktadır. Yazarın (veya yazarların) bu belirsizliği günümüzde dahi devam etmektedir.
Sayfa sayısı
240
Boyutları
13,5 x 21 cm
Cilt
Ciltsiz

Kişiler

Çevirmen
Samet Özgüler

Etiketler

tarih
roma tarihi
hıstorıa augusta
Mustafa Ozan Eseri Ekleyen
Tavsiye Et

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et