Tüm Reklamları Kapat
Müziğin Öyküsü

Müziğin Öyküsü

Kitap
2012
EA Puanı
10.0 10
4 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
Müzik, kısa bir süre önce sessizliğin bozkırlarındaki nadide ve cılız bir fısıltıdan ibaretti. Ama artık soluduğumuz hava gibi her yerde.
Peki, böyle bir mucize nasıl gerçekleşti?

Tarih öncesinden kalma enstrümanlardan modern pop şarkılarına kadar müziğin kırk bin yıllık geçmişinde çıkılan dinamik ve kapsamlı bir tur.

Müzik günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olsa da gelişiminin birkaç notadan çok katmanlı orkestrasyona kadar uzanan tarihi, ilk bakışta beklenmedik biçimde karmaşık görünebilir.

Howard Goodall, müziğin kırk bin yıllık geçmişinde çıktığı renkli yolculukta sıkıcı biyografileri, kafa karıştırıcı ifadeleri ve yorucu terminolojiyi bir kenara bırakıyor. Bunun yerine okurlarına rehberlik edip müziğin öyküsündeki her adımı ve her fikri ortaya çıkış süreci içinde ele alarak armoni, notasyon, müzikal ve opera, orkestra, dans müziği, kayıt ve yayın teknolojileri gibi yeniliklerin özgün gücünü ortaya koyuyor. Goodall, müzikte neyin neden değiştiğine odaklanıyor: İnsan yapımı seslerde devrim yaratan keşifleri seçip çıkarıyor ve adı pek duyulmamış Pérotin’den devleşmiş Wagner’e kadar müzikte çığır açmış bestecilere sayfalarında hayat veriyor. Bir yandan da gam ne ifade eder, neden bazı akorlar kulağımızı tırmalar, savaş sonrası dönemin tüm pop şarkılarının ortak paydası nedir gibi müziğin ne olduğu ve nasıl işlediğine dair sorulara yeni bakış açıları getiren net yanıtlar veriyor.

Müziğin öyküsü, aslında insanların buluş yapma, birbirleriyle etkileşime geçme, başkaldırma ve eğlenme güdülerinin öyküsüdür. Howard Goodall’un son derece açık ve sürükleyici bir dille kaleme aldığı bu öykü, insanlığın emeklerini övgüyle hatırlatırken müzikte çıkılan yolculuğun da eşsiz bir haritasını çiziyor.

“Her bölüm için müzik listeleri sunan bu kitap, yüzlerce yıllık müzik tarihimizde ustaca yapılan aydınlatıcı ve
baş döndürücü bir tur.”
Booklist

“Ünlü İngiliz besteci ve yayıncı Howard Goodall, tarih öncesi dönemdeki mağaralardan Coldplay’e kadar müziğin evrimini ve kültürel önemini ele alıyor. Muhtelif fikirler, önemli ritim ve melodilerle dolu devasa bir kültür tarihi.”
Kirkus Reviews

“Goodall sempatik ve bilge bir rehber, eseri de anlaşılır ve aydınlatıcı.”
Caroline Jowett, Daily Express

“İnce esprilerle süslenmiş devasa bir eser.”
Sameer Rahim, Telegraph

“Goodall işini iyi biliyor ve çok iyi anlatıyor.”
Nicholas Lezard, Guardian

“Bilge ve belagatli biri olan Goodall’un bulaşıcı bir coşkusu var ve tüm müzik türlerine gerçekten saygı duyuyor.”
Good Book Guide

“İşte Howard Goodall geliyor ve herkesin duaları kabul oluyor… Goodall, konuya oldukça hâkim ve neden bahsettiğini çok iyi biliyor ama keskin zekâsı ve uzmanlığına rağmen bilgiçlik taslamıyor. Bu eseriyle yalnızca ödül almakla kalmayacağını, insanların hayatlarını da değiştireceğini öngörüyorum.”
Rupert Christiansen, Daily Telegraph

“Müziğin Öyküsü kırk bin yıllık bir dönemi baştan sona dolaşan bir çekirge gibi: Kâh klasik müzik dünyasında geziniyor kâh halk müziği ve pop arasında mekik dokuyor.”
Christopher Hart, Sunday Times

“Yaklaşık kırk bin yıllık müzik tarihini üç yüz küsur sayfaya sığdırıp hiçbir detayı ya da fikir çatışmasını es geçmemek müthiş bir başarı. Goodall zekice esprileri ve samimi diliyle okuması çok zevkli bir eser ortaya çıkarmış.”
Stuart Kelly, Scotland on Sunday

“İlk flütlerden başlayarak devasa bir tarihin özetini çıkaran Goodall, coşkulu bir dille yazılmış, müthiş bilgiler ve içgörülerle dolu destansı bir esere imza atmış.”
Ivan Hewett, Daily Telegraph
Müzik, kısa bir süre önce sessizliğin bozkırlarındaki nadide ve cılız bir fısıltıdan ibaretti. Ama artık soluduğumuz hava gibi her yerde. Peki, böyle bir mucize nasıl gerçekleşti? Tarih öncesinden kalma enstrümanlardan modern pop şarkılarına kadar müziğin kırk bin yıllık geçmişinde çıkılan dinamik ve kapsamlı bir tur. ... Daha fazla göster
Yazar
Howard Goodall
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
25 Aralık 2012
Yayınevi
Pegasus Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 424
ISBN-13 978-6-0529-9545-7
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Merve Ar
@Mervesar
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close