Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap
1933

Kosmoğrafya

Yazar: Ali Yar
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 289
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Ord. Prof. Dr. Ali Yar 1884'te Terviski'de (Rusya) doğdu. Galatasaray Lisesi'ni 1908 yılında birincilikle bitirdi. Paris Darülfünun'dan 1911 de "Licencié" olarak mezun oldu. 1915'de Darülfünun Fen Fakültesi Cebr-i Ala muallim muavinliğine, ve 1924 tarihinde müderrisliğe terfi etti. 1 Ağustos 1933 tarihinde de ordinaryüslüğe yükseltildi. 1933-1938 yılları arasında Fen Fakültesi dekanlığı yaptı ve 1955 tarihinde emekliye ayrıldı. Ali Yar ülkedeki matematiksel düşünüşü beslemek için biri Fransızcadan, beşi Almancadan olmak üzere, toplam altı adet cebir kitabını Türkçeye çevirmiştir. 1933 yılında Üniversite'de büyük bir tasfiye yapıldı. Prof. Ali Yar ve birkaç başka profesör görevlerine devam edebildi. Hatta bu konuda söylenmiş bir tekerleme o dönemde çok meşhur olmuştu: "Ah! ne yer ne yar kaldı; Fen'de bir Ali Yar kaldı' Prof. Ali Yar 1965 yılında İstanbul'da öldü.
Ord. Prof. Dr. Ali Yar 1884'te Terviski'de (Rusya) doğdu. Galatasaray Lisesi'ni 1908 yılında birincilikle bitirdi. Paris Darülfünun'dan 1911 de "Licencié" olarak mezun oldu. 1915'de Darülfünun Fen Fakültesi Cebr-i Ala muallim muavinliğine, ve 1924 tarihinde müderrisliğe terfi etti. 1 Ağustos 1933 tarihinde de ordinaryüslüğe yükseltildi. 1 ... Daha fazla göster
Özet
Astronomi ile alakalı genel bilgilerden başlayıp örneğin "Arzın küre şeklinde olduğu, kutuplardan geçen bir mevhum kutur etrafında devrettiği, bu devranî hareketin
garptan şarka müteveccih olduğu, fazla olarak küreı arzın şems etrafındaki bir nevi dairevî mahrek üzerinde senede bir devir yaptığı bugün bizce malumdur."
Çizimler ile de konunun pekiştirmesi sağlamlandırılmış olup konu gitgide açıklanıyor. Bölümlere ayrılmış kitap her bölümde başka konuya değinip insanları bilgilendiriyor.
Astronomi ile alakalı genel bilgilerden başlayıp örneğin "Arzın küre şeklinde olduğu, kutuplardan geçen bir mevhum kutur etrafında devrettiği, bu devranî hareketin garptan şarka müteveccih olduğu, fazla olarak küreı arzın şems etrafındaki bir nevi dairevî mahrek üzerinde senede bir devir yaptığı bugün bizce malumdur." Çizim ... Daha fazla göster

Kişiler

Çevirmen
Baskı
Yazar
Bu Eseri Raporla
Ser-gün Willis Eseri Ekleyen
1
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla Tavsiye Göster
Kosmoğrafya
1
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close