Tüm Reklamları Kapat
İnsancıklar

İnsancıklar (Бедные люди; Bednye Lyudi)

Kitap
1846
EA Puanı
8.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Dostoyevski'nin ilk romanı olan İnsancıklar yayımlandığında büyük övgüyle karşılanmış, edebi bir dehanın habercisi olarak görülmüştü.

İnsancıklar, St. Petersburg'da bir devlet dairesinde çalışan orta yaşlı ve alçak gönüllü kâtip Makar Devuşkin ile uzaktan akrabası, yirmili yaşlarının başında genç bir kadın olan Varvara Dobroselova arasındaki mektuplaşmalardan oluşan bir eserdir. Dostoyevski'nin henüz 24 yaşındayken kaleme aldığı; yoksulluk, dostluk ve sanat sevgisi gibi temalarla örülü bu roman, dönemin eleştirmenlerince adeta göklere çıkarılarak yazarın edebiyat çevrelerine bir yıldız gibi girmesini sağlamış ve çok parlak bir "toplumsal roman" olarak nitelendirilmişti.

"Sahip olduğu ilham perisiyle çatı ve bodrum katlarında yaşayanlara hayat veren genç şairi tebrik ediyorum. Yaldızlı köşklerde yaşayanlara 'yoksullar da insan, onlar da kardeşlerimiz,' diye haykırıyor." - Visarion Belinski
Dostoyevski'nin ilk romanı olan İnsancıklar yayımlandığında büyük övgüyle karşılanmış, edebi bir dehanın habercisi olarak görülmüştü. İnsancıklar, St. Petersburg'da bir devlet dairesinde çalışan orta yaşlı ve alçak gönüllü kâtip Makar Devuşkin ile uzaktan akrabası, yirmili yaşlarının başında genç bir kadın olan Varvara Dobroselova ar ... Daha fazla göster
Derleyen
Hüsnü Abbas
Yazar
Fyodor Dostoyevski
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Rusça (русский язык)
Orijinal Başlık
Бедные люди; Bednye Lyudi
Yayınlanma Tarihi
15 Ocak 1846
Yayınevi
İletişim Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 178
ISBN-10 9750516320
ISBN-13 9789750516320
Boyutları 13 x 19,5 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Fyodor Dostoyevski (1821-1881), Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Eserleri, insanın iç dünyasını derinlemesine inceleyen, psikolojik karmaşıklıkları ve ahlaki çatışmaları ele alan edebi başyapıtlar olarak kabul edilir. Dostoyevski'nin eserleri genellikle toplumsal adaletsizlik, insanın doğası, ahlaki sorumluluk ve varoluşsal sorgulamalar gibi temaları işler. En ünlü eserleri arasında "Suç ve Ceza", "Karamazov Kardeşler", "Yeraltından Notlar" ve "Kumarbaz" bulunmaktadır. Dostoyevski, edebi katkılarıyla sadece Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının da önde gelen figürlerinden biridir.
Fyodor Dostoyevski (1821-1881), Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Eserleri, insanın iç dünyasını derinlemesine inceleyen, psikolojik karmaşıklıkları ve ahlaki çatışmaları ele alan edebi başyapıtlar olarak kabul edilir. Dostoyevski'nin eserleri genellikle toplumsal adaletsizlik, insanın doğası, ahlaki sorumluluk ve varoluşsal sorgula ... Daha fazla göster
Özet
Hikaye, baş karakter Aleksey'in bir kasabaya gelişiyle başlar. Aleksey, saf ve iyimser bir gençtir ve çevresindeki insanlara karşı güven doludur. Ancak kasaba halkı arasında yaşanan çeşitli olaylar ve ilişkiler, Aleksey'in bakış açısını değiştirir ve onu insan doğasının karanlık yönleriyle yüzleşmeye iter.
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Endı Sıkul
Endı Sıkul
8K UP
İnceleyen8
Fyodor Dostoyevski'nin yazmış olduğu ilk roman, kendisi yazmış olduğu bu romanla tanınmaya başlanmış olup, dünya edebiyatına da giriş yapmıştır. Özellikle Dostoyevski okumaya yeni başlıyorsanız, başlangıç eseri olarak uygundur. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
5
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Endı sıkul
@sahelanthropus1584722
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close