Tüm Reklamları Kapat
İnsan Nedir? Doğal Tarihimize Bir Bakış

İnsan Nedir? Doğal Tarihimize Bir Bakış (You: A Natural History)

Kitap
2018
EA Puanı
Puanlanmadı
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Kimiz ve neyiz biz?

Bu sorunun cevabı, diyor felsefeci William B. Irvine, kime sorduğunuza göre değişir. Evrimsel biyologlara göre Homo sapiens türünün bir üyesi, mikrobiyologlara göre bir grup hücre, genetikçilere göre genlerin kontrolünde olan bir organizma, fizikçilere göreyse her birinin geçmişi çok eskilere dayanan bir grup atomdur insan. Bu cevapların hiçbiri tek başına yeterli değildir, ama tıpkı bir yapbozun parçaları gibi, bir araya geldiklerinde anlamlı bir tablo ortaya çıkarırlar.

Multidisipliner bir yaklaşımın ürünü olan bu kitapta Irvine, insanı iç içe geçmiş çeşitli kimlikleriyle ele alarak insan yapbozunun bütünlüklü bir resmini ortaya koyuyor. Bunu yaparken de, yeryüzünün devasa hayat ağacındaki ve evrenin akıl almaz ölçüde uzun tarihindeki mütevazı yerimizi görmemizi sağlıyor.

“Kim ve ne olduğunuz, nasıl var olduğunuz konusunda daha fazla şey öğrenince, dünyaya bambaşka bir gözle bakmaya başlayacağınızı umuyorum. Varlığınızın belki de tek bir kere olacak nice olayın gerçekleşmesiyle mümkün hale geldiğini de fark edeceksiniz: Bunun için yıldızların patlaması, Dünya’ya 4,5 milyar yıl önce bir gezegenin ve 66 milyon yıl önce bir asteroidin çarpması, mikropların mikropları yutması, Afrika savanasında iklimin değişmesi ve elbette doğrudan atalarınızın karşılaşıp çiftleşmesi gerekti. Varlığının nasıl da zorunsuz olduğunu anlayınca, insan bu evrenin bir parçası olduğu için ister istemez kendini şanslı hissediyor.”
Kimiz ve neyiz biz? Bu sorunun cevabı, diyor felsefeci William B. Irvine, kime sorduğunuza göre değişir. Evrimsel biyologlara göre Homo sapiens türünün bir üyesi, mikrobiyologlara göre bir grup hücre, genetikçilere göre genlerin kontrolünde olan bir organizma, fizikçilere göreyse her birinin geçmişi çok eskilere dayanan bir grup ato ... Daha fazla göster
Yazar
William B. Irvine
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
You: A Natural History
Yayınlanma Tarihi
07 Eylül 2018
Yayınevi
Metis Kitap
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 320
ISBN-13 9786053163145
Boyutları 13 x 20 cm
Son Baskı Tarihi 2024-03-25
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
1952 doğumlu Amerikalı filozof William Braxton Irvine, Michigan Üniversitesi’nde felsefe ve matematik okudu, ardından Kaliforniya Üniversitesi’nde felsefe doktorası yaptı. Bir süre farklı üniversitelerde ders verdikten sonra Wright Eyalet Üniversitesi’ne geçti ve otuz sekiz yıl orada çalıştıktan sonra 2021 yılında emekli oldu.

Entelektüel patikasının başlarında “saf felsefe”ye ilgi duyan Irvine,daha sonraları dikkatini felsefeyle –aralarında bilimin de yer aldığı– başka alanların kesişimine çevirerek çeşitli eserler kaleme aldı. Felsefe hakkında düşünmenin ve yazmanın yanı sıra, yaşam felsefesi olarak Stoacılığı benimsemiş olan yazarın eserlerinden bazıları şunlardır: On Desire (Arzu Üzerine, 2005), Güzel Yaşam Kılavuzu (2008; İş Kültür, 2022), A Slap in the Face (Yüze Atılan Bir Tokat, 2013), The Stoic Challenge (Stoacı Meydan Okuma, 2019).
1952 doğumlu Amerikalı filozof William Braxton Irvine, Michigan Üniversitesi’nde felsefe ve matematik okudu, ardından Kaliforniya Üniversitesi’nde felsefe doktorası yaptı. Bir süre farklı üniversitelerde ders verdikten sonra Wright Eyalet Üniversitesi’ne geçti ve otuz sekiz yıl orada çalıştıktan sonra 2021 yılında emekli oldu. Entel ... Daha fazla göster
Özet
İÇİNDEKİLER
Teşekkür
Giriş: Ne Çok Kimliğiniz Var

I. Kısım: Kadim Atalarınız
1. Sizinkiler
2. Sizinle Akrabayız
3. Fırlatmaya Elverişli Kollarınız
4. Hayat Ağacındaki Yeriniz
5. Cinsel Bir Varlık Olmanızla İlgili Problem(ler)
6. Aile Ağacınızdaki Neandertal
7. Sizi Yaşatan Kod(lar)
8. (Dünyadışı?) Kökleriniz

II. Kısım: Hücre Düzeyinde Kimliğiniz
9. Çok Karmaşıksınız
10. Atalarınız Sıkıcıydı
11. “Hücre Arkadaşlarınız”
12. “Pansiyonerleriniz”

III. Kısım: Atom Düzeyinde Kimliğiniz
13. Yedikleriniz Ne Yediyse Osunuz
14. Rüzgârda Savrulan Geçmişiniz
15. Evrenle Bağlantınız
16. Kendinizi Toparlarken

IV. Kısım: Evrendeki Yeriniz
17. Gen Mekanizmanız
18. Yaşamın (Sadece) Bir Parçasısınız
19. Ölümden Sonraki Yaşamlarınız
20. Neden Buradasınız?

Notlar
Kaynaklar
Dizin
İÇİNDEKİLER Teşekkür Giriş: Ne Çok Kimliğiniz Var I. Kısım: Kadim Atalarınız 1. Sizinkiler 2. Sizinle Akrabayız 3. Fırlatmaya Elverişli Kollarınız 4. Hayat Ağacındaki Yeriniz 5. Cinsel Bir Varlık Olmanızla İlgili Problem(ler) 6. Aile Ağacınızdaki Neandertal 7. Sizi ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mitek Papilio
@MitekPapilio
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close