Bu Reklamı Kapat

İlk

Yazarlar: Afşin Kum, Arzu Uçar, Aşkın Güngör
Yayınevi: İthaki Yayınları
İthaki Yayınları etiketiyle 3 Şubat’ta raflardaki yerini alan İlk, bilimkurgu alanında senelerdir eser veren yazarlar ile türe yabancı ama edebiyatta tecrübeli isimleri yan yana getiriyor. Bilimkurgu Kulübü‘nün Yeryüzü Müzesi‘nin ardından İthaki Yayınları ile ortaklaşa yürüttüğü bu ikinci proje, ismiyle müsemma şekilde Pangea Kitaplığı‘nın ilk öykü seçkisi olma özelliğini de taşıyor.

İlk, tematik bir öykü derlemesi ve “başlangıç” teması ekseninde kurgulanan 21 öyküden oluşuyor. Bu öyküler, türle yeni tanışan, ona aşina olan ya da spekülatif kurgu konusunda uzman olarak nitelendirebileceğimiz okuru bambaşka dünyalara götürebilecek güçte. Ayrıca derlemede yer alan tüm yazarlar, telif gelirlerini erken yaşta kaybettiğimiz bilim insanı Özgen Berkol Doğan’ın adını yaşatma gayesiyle kurulmuş bilimkurgu kütüphanesine bağışlayarak bu türün daha geniş kitlelere ulaşması için önemli bir adım attılar.

İki yıl önce yaşadığı bir sağlık sorunu nedeniyle bitkisel hayata giren Türk bilimkurgu dergiciliğinin duayen ismi Bülent Akkoç‘a ithaf edilen kitabın önsüzünü ise Metis Bilimkurgu Serisi‘nin arkasındaki isim olan Bülent Somay kaleme aldı. Eserin editörlüğünü Burak Albayrak üstlenirken, kapak görseli ise Ebrahel Lurci‘ye ait.

Bilimkurgu iyi ki var!

İşte hayal dünyalarına konuk olacağımız o isimler ve öyküleri:

Yeni Hayat Dükkânı – Afşin Kum
Hayatımda Gördüğüm En Büyük Brownie – Arzu Uçar
Tanrı Yemi – Aşkın Güngör
Orbit – Burak Albayrak
Hırsız ile Yakamoz – Cem Akaş
Trans – Çağrı Mert Bakırcı
Moral Ölçme ve Değerlendirme Merkezi – Feyza Hepçilingirler
Sonunardı – Fuat Sevimay
İlk Görev – İsmail Yamanol
Yeşil Mercimeklerin Arasındaki Taşlara – Kadire Bozkurt
Sonun İlki – Mehmet Berk Yaltırık
Kutu – Murat S. Dural
Bitmeyen Sevda – Müfit Özdeş
Esatirül Evvelin – Onur Çalı
Semtin Amiyane Diyalektiği – Onur Güzeldiyar
Hibrit Aşk – Öznur Babur
Sofi ile Şuku – Pınar Duman
Gıcırtı – Selim Bektaş
Rasyonel Aşk – Selim Erdoğan
Aşılanmış Gün – Tuğrul Sultanzade
Koltuk ve Racon – Volkan Yalçın
Başlık
İlk
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma tarihi
03 Şubat 2021
Sayfa sayısı
248
Özet
“Elinizdeki derlemede yirmi bir öykü var. Hiçbiri ‘kısa öykü’ türünün kestirmesine sapmıyor, bir ‘ilginç fikir’ + bir ‘şaşırtmaca’ = kısa öykü şablonuna sığınmıyor. Ortaya attıkları ilginç fikirleri karşılarına alıp hesaplaşıyorlar, didikliyorlar, kurcalıyorlar; gerçek insanların bu fikirlerin gerçek olduğu bir dünyada nasıl yaşayabileceğini soruyorlar kendilerine. Hikâye anlatıyorlar. Masalcı dedeler ve nineler olma yoluna çıkıyorlar; yani edebiyattaki en zor işe kalkışıyorlar.” – Bülent Somay
ISBN-13
9786257737906
Boyutları
13,5 x 21 cm
Son Baskı Sayısı
2000
Cilt
Ciltsiz

Kişiler

Yazar
Afşin Kum
Yazar
Arzu Uçar
Yazar
Aşkın Güngör
Yazar
Burak Albayrak
Yazar
Cem Akaş
Yazar
Çağrı Mert Bakırcı
Yazar
Feyza Hepçilingirler
Yazar
Fuat Sevimay
Yazar
İsmail Yamanol
Yazar
Kadire Bozkurt
Yazar
Mehmet Berk Yaltırık
Yazar
Murat S. Dural
Yazar
Müfit Özdeş
Yazar
Onur Çalı
Yazar
Onur Güzeldiyar
Yazar
Öznur Babur
Yazar
Pınar Duman
Yazar
Selim Bektaş
Yazar
Selim Erdoğan
Yazar
Tuğrul Sultanzade
Yazar
Volkan Yalçın
Kapak Tasarımı
Ebrahel Lurci
Editör
Burak Albayrak
Mizanpaj
B. Elif Balkın

Linkler

Etiketler

kitap
bilimkurgu
öykü
tematik
derleme
ilginç fikir
fikir
Taha Kurt Eseri Ekleyen
Tavsiye Et

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et