Tüm Reklamları Kapat
Gelin

Gelin

Film
1973
EA Puanı
10.0 10
3 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Gelin, yönetmenliğini Lütfi Ömer Akad'ın yaptığı 1973 yapımı Türk filmi. Film Akad'ın Türkiye'de göç sorununu ele aldığı Düğün ve Diyet filmlerinden oluşan üçlemesinin ilk filmidir.

Konusu:
Filmde, daha iyi yaşam koşulları için Yozgat'tan İstanbul'a gelen kalabalık bir ailenin şehirdeki yabancılaşması ve alışma süreci anlatılır. Ailenin en yaşlısı olan Hacı İlyas açmış olduğu bakkal dükkanını işletmekte, oğulları Veli ile Hıdır da ona yardımcı olmaktadır. Hacı İlyas ve oğlu Hıdır market açmak için para biriktirmektedir. Hacı İlyas'ın torunu Osman'ın kalbinin delik olması nedeniyle hasta olduğu ortaya çıkar. Ameliyat olması halinde sağlığına kavuşacaktır ancak bunun için paraya ihtiyaç vardır. Hacı İlyas, gelini Meryem'in para talebini sürekli olarak kendi kişisel hırsları için erteler. En sonunda Osman bir Kurban Bayramı'nda son günlerini görecektir. Meryem'in intikamı ise çok farklı olacaktır.
Gelin, yönetmenliğini Lütfi Ömer Akad'ın yaptığı 1973 yapımı Türk filmi. Film Akad'ın Türkiye'de göç sorununu ele aldığı Düğün ve Diyet filmlerinden oluşan üçlemesinin ilk filmidir. Konusu: Filmde, daha iyi yaşam koşulları için Yozgat'tan İstanbul'a gelen kalabalık bir ailenin şehirdeki yabancılaşması ve alışma süreci anlatılı ... Daha fazla göster
Oyuncu
Hülya Koçyiğit Kerem Yılmazer Ali Şen Tümü
Yönetmen
Lütfi Ömer Akad
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma Tarihi
01 Nisan 1973
Film Süresi
1 saat 32 dakika
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Ödüller 4 ödül
Ülke Türkiye
Türler Dram
Prodüksiyon Erman Film
IMDb Puanı 7.7/10
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close