Tüm Reklamları Kapat
Five Days at Memorial: Life and Death in a Storm-Ravaged Hospital

Five Days at Memorial: Life and Death in a Storm-Ravaged Hospital

Kitap
2013
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Amerikalı gazeteci Sheri Fink'in 2013 tarihli kurgusal olmayan bir kitabıdır. Kitap, 2005 yılında New Orleans'taki Memorial Tıp Merkezi'nde meydana gelen Katrina Kasırgası sonrasındaki olayları detaylı bir şekilde ele almaktadır. Kitap, Fink'in 2009 yılında The New York Times Magazine'de yayımlanan ve Pulitzer Ödülü kazanan bir makalesinin genişletilmiş hali olarak ortaya çıkmıştır. Kitap, binlerce insanın hastanede elektriksiz bir şekilde mahsur kaldığı beş gün boyunca gerçekleşen olayları anlatmaktadır. Acil durum sırasında uygulanan triyaj sistemi, kritik durumda olan hastaları tahliye için önceliksiz hale getirmiş ve krizin beşinci gününde hastanenin tamamen tahliye edilmeden önce birçok hastanın tıbbi ve hemşirelik personeli tarafından ötanaziye maruz kaldığı iddia edilmiştir. Fink, hastaların ötanaziye karar verilmesinin hukuki ve siyasi sonuçlarını, ötanazi ve felaket senaryolarında sağlık hizmeti etiği konularını incelemektedir. Kitap, çoğu eleştirmen tarafından olumlu bir şekilde karşılanmış ve kurgusal olmayan eser kategorisinde bir Ulusal Kitap Eleştirmenleri Çemberi Ödülü dahil olmak üzere üç ödül kazanmıştır.

(Açıklama, 17 Şubat 2024 tarihinde Wikipedia'dan alınmış olup, İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.)
Amerikalı gazeteci Sheri Fink'in 2013 tarihli kurgusal olmayan bir kitabıdır. Kitap, 2005 yılında New Orleans'taki Memorial Tıp Merkezi'nde meydana gelen Katrina Kasırgası sonrasındaki olayları detaylı bir şekilde ele almaktadır. Kitap, Fink'in 2009 yılında The New York Times Magazine'de yayımlanan ve Pulitzer Ödülü kazanan bir makalesinin genişlet ... Daha fazla göster
Yazar
Sheri Fink
Dili
İngilizce (English)
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
10 Eylül 2013
Yayınevi
Crown Publishing Group (NY)
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 558
ISBN-10 0307718964
ISBN-13 9780307718969
Boyutları 16,51 x 24,13 cm
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Furkan Arduç
@Confutatismaledictis
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close