Tüm Reklamları Kapat
Evlilik ve Ahlak

Evlilik ve Ahlak

Kitap
1929
EA Puanı
10.0 10
4 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Bertrant russel evlilik sistemi ve ahlak kavramı hakkında fikir edinebilmemiz için tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Önce babalıgın tanınmadığı anaerkil sonra da babalıgın tanındığı ataerkil toplumları inceliyor.
Erkek ve kadında ki şehvet duygusunun geleneksel ahlak öğretilerinden ileri geldiğini dolayısıyla erkeğe birçok yaramazligin göz yumuldugunu kadının ise önce babası tarafından sonra da kocası tarafından boyunduruk altında olduğundan eşlerin arasında gerçek bir arkadaslik olmadığına değiniyor.
Katıldığım noktalardan biri de "Ahlak sürü içgüdüsüdür" tezi.
Diğer katıldığım bir nokta ise; çocuklara cinsellik hakkında sansür uygulanmaması gerektiğidir. Bilgi merakı öldürür. Cocuklari ve gençleri sabit fikirden kurtarmanın yolu istedikleri kadar bilgi vermektir.
Ve evliliği bitiren şeylerden en önemlisi eşlerin kendilerini birbirlerinin polisi sanmalarıdır.
Bertrant russel evlilik sistemi ve ahlak kavramı hakkında fikir edinebilmemiz için tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Önce babalıgın tanınmadığı anaerkil sonra da babalıgın tanındığı ataerkil toplumları inceliyor. Erkek ve kadında ki şehvet duygusunun geleneksel ahlak öğretilerinden ileri geldiğini dolayısıyla erkeğe birçok yaramazligin ... Daha fazla göster
Yazar
Bertrand Russell
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
01 Ocak 1929
Yayınevi
Cem Yayınevi
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
ISBN-13 9789754066388
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Hatice Yetişkin
İnceleyen
5
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Hatice Yetişkin
@ardipithecus7797573
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close