Tüm Reklamları Kapat
Düzenin Kökenleri

Düzenin Kökenleri (The Origins of Order: Self-Organization and Selection in Evolution)

Evrim Sürecinde Kendiliğinden Örgütlenme ve Seçilim
Kitap
2022
EA Puanı
10.0 10
12 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Stuart Kauffman, karmaşık biyolojik sistemlerde yaşamın kökenleri ve düzenin korunması konusundaki heyecan verici tartışmanın kalbine giderek, kendi kendine örgütlenme kavramına odaklanıyor. Kendisi, doğada yaygın olarak gözlemlenen düzenin kendiliğinden ortaya çıkışı ve kendi kendine örgütlenmenin Darwinci doğal seçilim sürecinde önemli bir rol oynadığını ilk öne sürenlerden. Bu konuda dünyadaki ilk öncülerden olan Kauffman’ın bu kitabı, uygulamalı moleküler evrimin yeni biyoteknolojisi, doğal olarak oluşan birçok sistemde gözlemlenen düzen ve kaos arasındaki denge, biyolojide istatistiksel mekaniğin önemi ve ilgili diğer önemli konular üzerine temel başvuru kitabı niteliğindedir.

“Düzenin Kökenleri, doğanın fiziğini çok daha iyi anlamamıza katkı yapacak yeni bir alana geniş bir kapı açıyor. Biyologların canlılar dünyasında tanık oldukları moleküler kendi kendine düzenleme süreçlerini fiziğin bakış açısından ele alıyor.”
–Manfred Eigen, Nobel ödüllü bilim insanı,

“Bu dünyada doğru bilimsel soruları soran insan sayısı çok az ve bilimin geleceğini en derinden etkileyenler de onlar. Kauffman onlardan biri.Mutlaka okunması gereken bir kitap.”
–Philip Anderson, Nobel ödüllü bilim insanı

“Profesör Kauffman’ın yüksek bir hayal gücüyle hazırlanmış bu kitabı hayli düşündürücü.” –Lewis Wolpert

“Stuart Kauffman yıllardır bu Ortodoks olmayan düzen kaynaklarını araştırıyor ve daha kapsamlı ve daha tatmin edici bir evrim teorisi arayışımızda çığır açıcı bir klasik olacak bütünlüklü bir kitapla karşımıza çıkıyor.”
–Stephen Jay Gould

“Doğal seçilimin her adaptif değişikliği başarabileceğini savunan kolaycı öneri, kendi kurulum ve etkileşim kuralları olan yüksek düzeyde yapılanmış sistemlerin önümüze çıkardığı problemleri gözden kaçırıyor. Stuart Kauffman’ın kitabı Düzenin Kökenleri evrim probleminde dikkatlerimizi yeniden, evrimcilerin uzun süredir kaçındıkları temel meseleye, haklı olarak organizma adını verdiğimiz karmaşık örgütlü bir sistemin nasıl evrildiği sorusuna çeviriyor. Evrimcilerin Kauffman’ın görüşlerini ciddiye almalarında yarar var.”
–Richard C. Lewontin
Stuart Kauffman, karmaşık biyolojik sistemlerde yaşamın kökenleri ve düzenin korunması konusundaki heyecan verici tartışmanın kalbine giderek, kendi kendine örgütlenme kavramına odaklanıyor. Kendisi, doğada yaygın olarak gözlemlenen düzenin kendiliğinden ortaya çıkışı ve kendi kendine örgütlenmenin Darwinci doğal seçilim sürecinde önemli bir rol o ... Daha fazla göster
Yazar
Stuart Kauffman
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
The Origins of Order: Self-Organization and Selection in Evolution
Yayınlanma Tarihi
17 Kasım 2022
Yayınevi
Alfa Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 920
ISBN-13 9786254496738
Boyutları 16 x 24 cm
Son Baskı Tarihi 2022-11-17
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Yusuf Yazar
Yusuf Yazar
64K UP
İnceleyen10
Evrimsel biyoloji bağlamında, düzenli sistemlerin fiziksel temelleri hakkında fikir edinmek isteyen okuyucuların faydalanabilecekleri bir kitap. Kauffman otokatalitik kümeler, Boole ağları, kaos fazından düzen fazına geçiş, düzenli sistemlerin doğal seçilim ile olan ilişkisi gibi konulardaki bilgi ve düşüncelerini okuyucularıyla paylaşıyor.
3
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mitek Papilio
@MitekPapilio
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close