Tüm Reklamları Kapat
Drive My Car

Drive My Car

Film
2021
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
ilk bölüm filmin yaklaşık 40. dakikasında bitiyor. oyuncu ve yapım ekibinin isimleri, bu dakikadan sonra ekrana yansımaya başlıyor. bu şu demek: size ilk bölümde ana karakterin (bay kafuku) geçmişte yaşadıklarını gösterdik. film, kafuku'nun yeni bir hayatı olarak, ana karakterin geçireceği değişimi anlatmak üzere şimdi başlıyor. (bu, yıl olarak bize, filmin başlangıcından 2 sene sonrası şeklinde gösteriliyor.)

tiyatro oyunu için ilk seçmelerin yapıldığı sahnelerde, tayvanlı kadın ve japon erkeğin oynadığı sahnede, fazlasıyla mulholland dr. esintisi bulunuyor. bu sahne sonlanmadan seçici üye bay kafuku'nun sahnenin bitmesine izin vermeden, acting’i sonlandırması harikulade. erkek oyuncunun geçmişte karısıyla ilişkiye giren aktör olduğunu bildiğinden, gerçek hayat travmalarını hatırlayan adam, bu sahneye daha fazla dayanamıyor ve sahneyi sonlandırıyor.

kadının dilsiz olmasının getirdiği dezavantajlara rağmen, evlerinde köpekleri olan sevimli çift... engelli kadının köpeğini eğitip onu yönlendirmeye devam etmesi. hayat engelliler için de devam ediyor ve engeller kaldırılmış. şöför kadın misaki'nin, o evde köpek gördükten sonra ve köpekle iletişim kurduktan sonra, kendine de bir köpek dost/hayat arkadaşı edinmesi. harika bir mesaj.
filmdeki kanımca en önemli ve yönetmenlik adına en başarılı sahne
bu sahne, bay kafuku ve kafuku'nun eşi oto'yla ilişki yaşayan gencin (koji takatsuki), arabanın içindeki konuşması oldu. oto hanım’ın hikayelerinin ilerleyişi ve sonunda olanları bay kafuku’ya gencin anlatması mükemmeldi. yani bay kafuku’nun, gencin karısıyla yattığını bildiğini, genç burada anlattıkları ile doğruluyor. üstü kapalı biçimde bay kafuku’nun bu ihaneti bildiğini ve bunun kendisinin de farkında olduğunun mesajını veriyor. karanlık ama bir o kadar da parıltılı bir sahne. tam anlamıyla usta işi yönetmenlik.

bu sahne şu açıdan da önemli: genç oyuncu koji takatsuki, kafuku'nun karısının, daha önce kafuku'ya anlattığı hikayelerdeki bilinmeyen kısımlarını da o'na anlatıyor. eş oto'nun bay kafuku'dan gizlediği hikaye sonlarını, takatsuki'ye anlattığını burada anlıyoruz. bay kafuku'nun yaşadığı hayalkırıklığı daha da büyüyor. kendisi anlıyor ki, bayan kafuku, diğer erkeklerle yaptığı seksten sonra da hikayelerini geliştiriyor. yani oto, hikaye yazabilmek için sadece kendisine bağımlı değil. tüm bunları, çocukluğundan beri çok zorlu bir hayat sürmüş ve feleğin çemberinden geçmek zorunda kalmış şöför misaki doğruluyor. arabadaki konuşmaları o da dinlediğinden, koji takatsuki'nin yalan söylüyor olmasının imkansız olduğunu, yalan olsa hemen anlayacağını söylüyor. bay kafuku, gencin gerçekleri yüzüne vurmasıyla 9.9 şiddetinde sallanıyor ve bitirim şöförü misaki'nin hayatına daha fazla müdahil olmaya karar veriyor.

bay kafuku’nun eşinin (oto) kızının ölümüne verdiği tepki, kızı öldükten sonra geliştirdiği ve bir tür seks sonrası hikayeler üretme eylemi. oto eşiyle yaptıkları her seksten sonra yeni hikayeler yazıyor veya eskileri uzatıp, o hikayelere ilave yapıyor. bu bayan oto’nun geliştirdiği bir savunma mekanizması. çocuk doğumu ile sonuçlanan seks eylemini, bilincinde değiştiriyor, bu eylemler kocasıyla aldıkları karar doğrultusunda (çift, geçmişte küçük kızlarının ölümünden sonra, çocuk yapmama kararı almış) çocukla sonuçlanamayacağı için, hikayeler doğuruyor. bayan oto, seks eylemlerini, yeni hikayelerini doğurarak anlamlaştırıyor. hikayenin en önemli kısmının ipini, orgazm sırasında yakalıyor ve bu yakalanan iplik (aynı zamanda erkeğin spermi anlamına geliyor), hikayenin tohumunun yakalanmasına ve verimli biçimde toprakta işlenmesine yol açıyor. yani bayan oto kendi tarlasına (bilincine) ektiği tohumları, yeşermesi için suluyor ve büyütüyor. işte oto, yeni hikayeler üretmek/doğurmak için, her defasında bu ritüeli uygulamak zorunda hissediyor. çünkü kendisi de, ancak ve ancak bu sayede hayata tutunabiliyor. ancak pek tabii oto, sadece kocası ile ilişkisinde hikayeler üretmiyor. başka erkeklerle de yatarak, farklı tohumlardan farklı tip meyveler de üretiyor. bundan dolayı oto'nun hayal dünyası girdiği ilişkilerle büyüyüp, genişliyor.

bay kafuku’nun isminin anlamı, ev ve başarı. yani başarılı ve iyi bir ev hayatı olan insan gibi. aslında bu doğru. bay kafuku hem iyi bir eş, hem de başarılı bir oyuncu. ancak 4 yaşındaki kızının, zatürreden ölmesi ve eşiyle bir daha çocuk yapmama kararı, o’nun kaderini olumsuz etkiliyor ve eşinin de yeni bir psikolojik rahatsızlık geçirmesine sebep oluyor. (kendisi de, göz tansiyonu olduğunu öğreniyor ve bir gözünü kaybetme korkusuyla yaşamaya başlıyor.) devamında eşini beyin kanamasından kaybediyor ve işinde bocalıyor. bay kafuku’nun kurtarıcısı, başta önyargılı yaklaştığı kadın şöför oluyor. kafuku o çok sevdiği kırmızı arabasını, ferrarisi'ni satan bilge edasıyla bu genç kadına bağışlıyor ve geçmişi ile hesaplaşıyor. bu sayede kafuku hem huzur buluyor hem de kendisi gibi travmalı kadının yeni bir hayata başlamasına vesile oluyor.
ilk bölüm filmin yaklaşık 40. dakikasında bitiyor. oyuncu ve yapım ekibinin isimleri, bu dakikadan sonra ekrana yansımaya başlıyor. bu şu demek: size ilk bölümde ana karakterin (bay kafuku) geçmişte yaşadıklarını gösterdik. film, kafuku'nun yeni bir hayatı olarak, ana karakterin geçireceği değişimi anlatmak üzere şimdi başlıyor. (bu, yıl olarak biz ... Daha fazla göster
Oyuncu
Hidetoshi Nishijima Tôko Miura Reika Kirishima
Yönetmen
Ryûsuke Hamaguchi
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Japonca (日本語)
Yayınlanma Tarihi
20 Ağustos 2021
Film Süresi
179 dakika
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Ödüller 1 Oscar kazandı. Toplam 86 galibiyet ve 113 adaylık
Türler dram
Gişe Hasılatı (Dünya Geneli) $2,352,240
IMDb Puanı 7.6/10
Rotten Tomatoes 97%
Metacritic Puanı 91/100
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Hatice Yetişkin
İnceleyen
Biraz uzun ve sıkıcı gelebilir ama kesinlikle izlemelisiniz.
2
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Hatice Yetişkin
@ardipithecus7797573
İnceleme Yaz
Tavsiyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close