Tüm Reklamları Kapat
Dorian Gray'in Portresi
Fragmanı İzle

Dorian Gray'in Portresi (The Picture of Dorian Gray)

Film
1945
EA Puanı
10.0 10
2 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde'ın 1890'da aynı adlı romanından uyarlanan 1945 yapımı bir korku -dram filmidir. Haziran 1945'te Metro-Goldwyn-Mayer tarafından vizyona giren film, Albert Lewin tarafından yönetiliyor ve George SandersLord Henry Wotton’ı ve Hurd Hatfield Dorian Gray’i canlandırıyor. Esas olarak siyah beyaz çekilen film, Dorian'ın portresinin 3 şeritli Technicolor'unda dört renkli ek içeriyor; bunlar özel bir efekttir, ilk iki ek genç Dorian'ı ve ikinci ikisi de yozlaşmış olanı resmediyor.

KONUSU
Lord Henry ile Dorian’ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian’ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması filmin eksenini oluşturmaktadır. Son derece saf ve yakışıklı Dorian’daki değişim, Lord Henry’nin sözleriyle ve Dorian’ın kendi portresinde kendi güzelliğini keşfetmesiyle başlar. Lord Henry’nin etkisiyle kötülüğün ve zevkin çekimine kapılan, dünyada gençlik ve güzellikten önemli bir şey olmadığına inanan Dorian için heyecan, kötülükte ve günahtadır; iyilik ve erdemse sıkıcıdır, edilgendir. İyiliği temsil eden Basil’in Dorian’a duyduğu saf tutkuda eşcinsellik öğeleri açıkça hissedilir. Dorian’ın büyük sırrını, portredeki değişimi gören yalnızca Basil olur. Portreye odaklanan, sonsuz gençlik karşısında ruhunu satan ve ruhunun ölmüş olmasından korkan Dorian için kurtuluş var mıdır? Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen Dorian Gray’in Portresi için Oscar Wilde, ‘bir ruhun hikâyesi’ demiştir.
Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde'ın 1890'da aynı adlı romanından uyarlanan 1945 yapımı bir korku -dram filmidir. Haziran 1945'te Metro-Goldwyn-Mayer tarafından vizyona giren film, Albert Lewin tarafından yönetiliyor ve George SandersLord Henry Wotton’ı ve Hurd Hatfield Dorian Gray’i canlandırıyor. Esas olarak siyah beyaz çekilen film, Dorian'ın ... Daha fazla göster
Oyuncu
George Sanders
Yönetmen
Albert Levin
Dili
İngilizce (English)
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
The Picture of Dorian Gray
Yayınlanma Tarihi
03 Mart 1945
Film Süresi
110 dk
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Ülke ABD
Türler Dram, Gerilim, Kitap Uyarlaması
Gişe Hasılatı (Dünya Geneli) $2,975,000
IMDb Puanı 7,6
Fragman
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Gülşen Mangit
@mangitt
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close