Tüm Reklamları Kapat
Davranış: En İyi ve En Kötü Haliyle İnsan Biyolojisi

Davranış: En İyi ve En Kötü Haliyle İnsan Biyolojisi

Kitap
2017
EA Puanı
7.8 10
4 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
İnsan neden davrandığı gibi davranıyor?

Düşünsenize bir yandan vahşice şiddet uygulayabiliyoruz, bir yandan son derece nazik davranabiliyoruz: Doğamızın bir tarafı diğer tarafına galip gelecek mi?

Her insan davranışının birden fazla nedensellik katmanı vardır; saniyeler, dakikalar, saatler, günler, aylar, yıllar, hatta yüzyıllar, zamanın başlangıcına ve türümüzün kökenine geri döner. Tarihin destansı ilerleyişinde biyolojimiz; savaş ve barış, adalet ve zulüm yayını nasıl geriyor? Kültürlerimizle birlikte beyinlerimiz nasıl gelişti?

Birazdan, insan ahlakının ve insanlığın en büyük sorununun temelini oluşturan bilimin heyecan verici hikâyesini okuyacaksınız: Bizi insan yapan nedir?

Bu kitap, insan davranışının biliminin şimdiye kadar denediği baş döndürücü yolculuklarından biridir. Sapolsky, disiplinler arası bir yöntemi uyguladığı çalışmasında, eylemlerimizin ardında yatan hikâyeyi ortaya çıkarıyor. Kabilecilik ve yabancı düşmanlığı, hiyerarşi ve rekabet, savaş ve barış ile ilgili en çetrefil sorularımızdan bazılarını ele alan Davranış, en hafif deyimle büyük bir başarı. Elinizdeki çalışma, yaptığımız şeyleri neden iyilik ve kötülük için yaptığımızı anlatıyor.


“Hedefi on ikiden vuran bir çalışma… İnsan davranışının bilimine yönelik bu olağanüstü araştırma, okuyucuyu epik bir yolculuğa çıkarıyor.”
Guardian

“Büyüleyici… Şimdiye kadar okuduğum uzman olmayanlar için yazılmış en iyi bilimsel kitap.”
Henry Marsh

“Hayır, hayır abartmıyorum: Davranış okuduğum en iyi kurgu dışı kitaplardan biri.”
David P. Barash, The Wall Street Journal

“Açık söylüyorum; zamanımızın en iyi bilim insanı.”
Oliver Sacks

“İnsan davranışını anlamaya yönelik harika bir kitap. Genlerimizin çocukluğumuza dair neler söyleyebileceğini hayal bile edemezsiniz. İnsanın neden vahşet ve fedakârlık arasında salındığını öğrenmek sizi şaşkına çevirecek. Yılın bilim kitabı seçilecekse, benim oyum belli.”
Parul Sehgal, New York Times

“Bu kitap, Sapolsky’nin başyapıtıdır, buna şüphe yok!”
Minneapolis Star Tribune

“Davranış, insan doğası hakkında başka yerde bulamayacağınız bilgiyi ve bakış açısını sunuyor.”
Henry Marsh

“Bugüne kadar yazılmış en iyi dedektif hikâyesini okuyacaksınız. O denli ince detaylarla dolu ki eşinizin dostunuzun, arkadaşınızın ya da herhangi bir insanın neden iyi neden kötü neden bonkör veya neden cimri olduğunu merak ediyorsanız, bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız.”
Kate Fox

“Sapolsky, bu denli çetrefil konuları öyle yalın bir şekilde anlatıyor ki, bulmaca çözüyor gibi hissediyorsunuz.”
Steven Poole, Guardian

“Oldukça kapsayıcı, son derece ayrıntılı ama bir o kadar da yalın ve büyüleyici.”
The Telegraph

“Sayfa sayısına bakıp gözünüz korkmasın sakın. Davranış, ele aldığı konuları, bu konuları işleyiş tarzı ve üslubu açısından olağanüstü... Birazdan, insan davranışının niteliğine rehberlik eden bir kitabı okumaya başlıyorsunuz.”
Frans de Waal, Science

“Şiddete, saldırganlığa ve rekabete dair bildiklerinizi unutun. Sapolsky’nin kendi araştırmalarına, nörobiyolojiye, genetiğe ve davranışsal literatüre dair engin bilgisine dayanan Davranış, yazarın bugün neden bilim dünyasının yol göstericilerinden biri olarak kabul edildiğini gösteriyor.”
Paul R. Ehrlich

“Harika bir yazar ve insan doğasını anlamak için mükemmel bir rehber Sapolsky. Tüm bakış açılarının ve sistemlerin nasıl birbirine bağlandığını gösteriyor ve bunu oldukça keyifli ve sorgulayıcı bir tarzda yapıyor. Davranış’ın ahlakın biyolojisi hakkında güzel hazırlanmış bir çalışma olduğunu söylemeliyim.”
Jonathan Haidt

“Davranış, mükemmel bir düzyazı ve ansiklopedik ayrıntılarla dolu harika bir tarihsel roman örneği olarak anlatılabilecek biricik hikâyenin izini sürüyor.”
Edward O. Wilson

“Sapolsky, davranışımızın niteliğini açıklamak için psikolojinin, primatolojinin, sosyolojinin ve nörobiyolojinin dünyasında son derece zorlu bir yolculuğa çıkmış. Sonuç mu? Bayıldım.”
Dina Temple-Raston, The Washington Post

“Bu çılgın ve akıllara durgunluk veren yolculuk karşısında Darwin bile heyecanlanırdı.”
Richard Wrangham, The New York Times Book Review

“Davranış, bilimin geleneksel kavrayışının sert ve kategorik niteliğine karşın çıtayı yükseltiyor... Sapolsky, gelecek yılların tartışmalarını şimdiden başlatmış.”
Minneapolis Star Tribune

“Her kitaplıkta bulunması gereken bir eser.”
Michael Shermer, American Scholar

“Davranış; ahlak felsefesinden sosyal bilime, genetikten Sapolsky’nin nöron ve hormon alanlarına kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor.”
Vulture
İnsan neden davrandığı gibi davranıyor? Düşünsenize bir yandan vahşice şiddet uygulayabiliyoruz, bir yandan son derece nazik davranabiliyoruz: Doğamızın bir tarafı diğer tarafına galip gelecek mi? Her insan davranışının birden fazla nedensellik katmanı vardır; saniyeler, dakikalar, saatler, günler, aylar, yıllar, h ... Daha fazla göster
Yazar
Robert M. Sapolsky
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Yayınlanma Tarihi
02 Mayıs 2017
Yayınevi
Pegasus Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
ISBN-13 9786254100758
Cilt Ciltsiz
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Aynur Aliyeva
Aynur Aliyeva
13K UP
İnceleyen
📕Robert Sapolsky 'nin diğer kitapları gibi bu kitabı da öneririm.Ek olarak Youtube linklerındekı görüşlerini de dinlemeyi öneriyorum
📌 Yeterince uzun süren şiddetli stres sonucunda,ağrı ve acıya körleşilir,duyarsızlaşılır.Bilişsel işlevler keskinleşir.
✅ https://youtu.be/ORthzIOEf30 -TeDx
✅ https://youtube.com/playlist?list=PLD7E21BF91F3F9683 - Lectures
✅ https://youtu.be/TlAlTilm5XQ
2
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Aynur Aliyeva
@draynuraliyeva86
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close