Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Clarissa

Modern Klasikler Dizisi - 88, Almanca Aslından Çeviren: Gülperi Sert
Yazar: Stefan Zweig
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Clarissa, Knut Beck'in Stefan Zweig'ın terekesinden hazırladığı bir roman taslağıdır. İlk baskısı 1991'de S. Fischer Verlag yayınevinde "Clarissa. Ein Romanentwurf" olarak Knut Beck tarafından yayımlanmıştır. Roman 1902 ile 1930 yılları arasını anlatır. Genel olarak ana karakterin I. Dünya Savaşı yıllarını anlatmaktadır.

İlk taslak ile başlayan roman 1902'den savaş yıllarına kadar dünyayı bir kadının gözünden ele alır. Stefan Zweig'ın bizzat kendisi son çalışmasının içeriğini ve hatlarını açıklar. Psikolojik ve akıl almaz bir atmosferde ilgi çekici olarak, savaş ve savaş sonrası yıllarında servetinden mahrum kalan Avusturyalı bir subayın kızı olan Clarissa Schuhmeister'ın hayatını anlatır. Clarissa Viyana'da bir manastır okulunda büyür ve erken yaşlarda hissetme, düşünme ve eyleme geçirme azmiyle gelişir. Kısa bir eğitimden sonra, herkesçe bilinen Viyanalı bir nöroloğun yanında çalışmaya başlar. Lucerne'deki bir toplantıda Fransız öğretmen ve pasifist Leonard ile tanışır. Birbirlerine aşık olurlar fakat aşkları savaşın çıkmasıyla yarıda kesilir, ayrılmak zorunda kalırlar. Ondan beklediği çocuğu birdenbire babasının düşmanı olmuştur. Clarissa bir askeri hastanede savaşa karşı olduğu için askerlik yapmayı reddeden birisiyle tanışır. Sadece çocuğu için onunla evlenir. Evlendiği adam siyasi çöküşten sonra, karaktersiz bir spekülatöre dönüşür. Clarissa Brancoric'le asla mutlu olmaz. Leonard'a olan öfkesi de zamanla artar. Onun yaşayıp yaşamadığını merak eder. Clarissa'nın babası Leonard'ın ona yazdığı mektupları sakladığından dolayı, Leonard Clarissa için kayıp kalmıştır.

Stefan Zweig zamanında sadece romanın ilk kısmının taslağını çıkarmıştır. Taslağın üzerinde çalışılmasıyla yayımcı, doğal olarak sadece taklit edilse bile yani her bir cümle özgün olmasa bile kabul edilebilir, özel bir versiyonunu sunar.
Tüm Reklamları Kapat
Başlık
Clarissa
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Almanca (Deutsch)
Yayınlanma tarihi
01 Ocak 2017
Yazar Hakkında
STEFAN ZWEIG (1881-1942): Viyana’da varlıklı bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Zweig, yaşamı boyunca Avrupa’nın hızlı değişimine tanıklık etti. 1934’te Nazilerin baskısı yüzünden Avusturya’dan ayrıldı. Önce İngiltere’ye, 1940’ta da Brezilya’ya göç etti. Satranç, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Olağanüstü Bir Gece gibi unutulmaz novellaları ona büyük bir ün kazandırdı. Roman, şiir, öykü, deneme, biyografi ve oyun gibi farklı türlerde çok sayıda yetkin ürün verdi. Psikolojiye ve
Freud’un öğretisine duyduğu ilgi onu derin karakter incelemelerine götürdü. Önemli denemeleri arasında Üç Büyük Usta (1920); Kendileriyle Savaşanlar (1925) ve Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar (1928) sayılabilir. Ungeduld des Herzens (1938; Sabırsız Yürek) adlı bir psikolojik romanı da mevcuttur. Yazara ün kazandıran bir başka yapıtı Sternstunden der Menschheit’tır (1928; İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar). Zweig ayrıca Joseph Fouché, Marie Antoinette ve Mary Stuart’ın nesnellikten çok sezgiye dayanan biyografilerini kaleme aldı. Avrupa’nın Hitler’e köle olduğunu görerek umutsuzluğa kapılan Zweig, 1942’de ikinci eşiyle birlikte intihar etti.
Sayfa sayısı
184
Özet
Zweig hayatının son dönemlerinde başladığı, taslağı 1981’de gün ışığına çıkarılan ve yayıncısı tarafından tamamlanan Clarissa’da, 1902 yılından Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesine kadar geçen dönemde, dünyanın halini genç bir kadının gözünden anlatır. Avusturyalı bir subayın kızı olan Clarissa bir manastır okulunda büyümüş, eğitimini tamamladıktan sonra Viyanalı ünlü bir sinir hastalıkları uzmanının yanında çalışmaya başlamıştır. Luzern’deki bir kongrede barışsever Fransız öğretmen Léonard’la tanışır. Birbirlerine âşık olurlar. Savaş yüzünden ayrılmak zorunda kaldıklarında Clarissa hamiledir. Üstelik karnındaki bebeğin babası aynı zamanda düşmanıdır da. Milliyetçi bir histerinin kol gezdiği parçalanmış Avrupa’da bu bebeği doğurmak yalnızca kişisel bir karar değildir artık.
ISBN-13
9786053329121
Boyutları
12,5 x 20,5 cm
Son Baskı Sayısı
19
Cilt
Ciltsiz

Kişiler

Yazar
Stefan Zweig
Çevirmen
Gülperi Sert
Editör
Gamze Varım
Kapak Tasarımı
Birol Bayram
Yayına Hazırlık
Mehmet Celep

Linkler

Etiketler

roman
sanat
edebiyat
modern klasikler
Furkan Arduç Eseri Ekleyen
Tavsiyeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla Tavsiye Göster
Clarissa
1
Tavsiye Et
Tavsiye Et
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close