Tüm Reklamları Kapat
Charles Darwin Kaya Midyesi ve David Bowie Örümceği

Charles Darwin Kaya Midyesi ve David Bowie Örümceği (Charles Darwin's Barnacle and David Bowie's Spider)

Kitap
2020
EA Puanı
Puanlanmadı
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Bitki ve hayvanların bilimsel isimleri çoğumuza anlaşılmaz gelir; bu Latince terimlerin ancak, tozlu odalarda büyüteçlerle acayip numuneleri inceleyen taksonomistler için ilgi çekici olabileceğini düşünürüz genelde. Evrimsel ekolog Stephen B. Heard ise bize bu önyargının ne kadar yanlış olduğunu, bilimsel isimlerin ardında ne kadar ilginç hikâyelerin yatabildiğini gösteriyor.

İsveçli botanikçi Carl Linnaeus’ın icadı olan isimlendirme sistemi sayesinde, bilimsel isimlerin (özellikle de belli kişilere gönderme yapan “eponim” isimlerin) biliminsanlarının kişiliklerine açılan bir pencere haline geldiğini belirten Heard şöyle diyor: “Eponim isimlerin açtığı pencereden baktığımızda, insanlığın en iyi ve en kötü yanlarını görürüz. Bilimin, içinde çokça kişilik ve tarih barındıran bütünüyle insani bir faaliyet olduğunu ve isimlendirilen tür, ona ismini veren kişi ve isimlendirmeyi yapan biliminsanı arasındaki şaşırtıcı bağlantılarla şekillendirildiğini anlarız.”

Bu isimlerin gönderme yaptığı kişiler arasında kimler yok ki: Charles Darwin ve Alexander von Humboldt gibi meşhur biliminsanları; Maria Sibylla Merian gibi, daha az bilinen ama bitki ve hayvan bilimine büyük katkısı olmuş insanlar; David Bowie, Beyoncé ve Frank Zappa gibi müzisyenler; Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik romanların ve diğer edebi türlerden eserlerin kahramanları; hatta (ne yazık ki) Hitler gibi diktatörler – ve daha niceleri.

Aşktan nefrete, hayranlık ve minnetten horgörü ve intikama birçok insani duyguyu barındıran hikâyelerle örülü olan ve bilim pratiğinin güzel yanlarına olduğu kadar kimi eksiklerine de dikkat çeken bu kitabı bütün bilimseverlere tavsiye ediyoruz.
Bitki ve hayvanların bilimsel isimleri çoğumuza anlaşılmaz gelir; bu Latince terimlerin ancak, tozlu odalarda büyüteçlerle acayip numuneleri inceleyen taksonomistler için ilgi çekici olabileceğini düşünürüz genelde. Evrimsel ekolog Stephen B. Heard ise bize bu önyargının ne kadar yanlış olduğunu, bilimsel isimlerin ardında ne kadar ilginç hikâyeler ... Daha fazla göster
Yazar
Stephen B. Heard
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
Charles Darwin's Barnacle and David Bowie's Spider
Yayınlanma Tarihi
17 Mart 2020
Yayınevi
Metis Kitap
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 248
ISBN-10 6053162485
ISBN-13 9786053162483
Boyutları 13 x 20 cm
Son Baskı Tarihi 2022-02-11
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Evrimsel ekolog ve entomolog Stephen B. Heard 1965 yılında Ontario, Kanada’da doğdu. Ontario’daki Waterloo Üniversitesi’nde biyoloji öğrenimi gördü, ardından Pennsylvania Üniversitesi’nde (Philadelphia, ABD) ekoloji alanında doktora yaptı. Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nde iki yıl doktora sonrası araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra Iowa Üniversitesi’nde (ABD) biyoloji profesörü olarak göreve başladı. 2002 yılında Kanada’ya dönen Heard, o zamandan beri New Brunswick Üniversitesi’nde ekoloji, evrim, entomoloji, biyo-istatistik ve bilim yazarlığı alanlarında dersler veriyor. Yazarın The Scientist’s Guide to Writing (Biliminsanının Yazma Rehberi, 2016) adlı bir kitabı daha bulunuyor.
Evrimsel ekolog ve entomolog Stephen B. Heard 1965 yılında Ontario, Kanada’da doğdu. Ontario’daki Waterloo Üniversitesi’nde biyoloji öğrenimi gördü, ardından Pennsylvania Üniversitesi’nde (Philadelphia, ABD) ekoloji alanında doktora yaptı. Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nde iki yıl doktora sonrası araştırma görevlisi olarak çalıştıktan s ... Daha fazla göster
Özet
Önsöz
Giriş: Bir Lemur ve İsmi

1 İsimlerin Gerekliliği
2 Bilimsel İsimlendirme Nasıl Yapılır?
3 Forsythia, Magnolia ve İsimlerin İçindeki İsimler
4 Gary Larson Biti
5 Maria Sibylla Merian ve Doğa Tarihindeki Başkalaşım
6 David Bowie Örümceği, Beyoncé Sineği ve Frank Zappa Denizanası
7 Spurlingia: Aksi Halde Unutulacak Olan Kişiye Adanmış Bir Salyangoz
8 Kötülüğün İsmi
9 Richard Spruce ve Ciğerotu Sevgisi
10 Egoya Dayanan İsimler
11 Eponim Ters Giderse: Robert von Beringe Gorili ve Dian Fossey Tarsiyeri
12 Övgü Denemeyecek İthaflar: Aşağılayıcı İsimlendirmenin Cazibesi
13 Charles Darwin’in Curcunalı Kıyısı
14 Aşkın Latince Adı
15 Kör Noktadaki Yerliler
16 Harry Potter ve Türün İsmi
17 Marjorie Courtenay-Latimer ve Zamanın Derinliklerinden Gelen Balık
18 Satılık İsimler
19 Mabel Alexander İçin Bir Sinek

Sonsöz: Madam Berthe Fare Lemuru

Teşekkür
Notlar
Kaynaklar ve İleri Okuma
Dizin
Önsöz Giriş: Bir Lemur ve İsmi 1 İsimlerin Gerekliliği 2 Bilimsel İsimlendirme Nasıl Yapılır? 3 Forsythia, Magnolia ve İsimlerin İçindeki İsimler 4 Gary Larson Biti 5 Maria Sibylla Merian ve Doğa Tarihindeki Başkalaşım 6 David Bowie Örümceği, Beyoncé Sineği ve Frank Zappa Denizanası 7 ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mitek Papilio
@MitekPapilio
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close