Tüm Reklamları Kapat
Beynin Gece Hayatı

Beynin Gece Hayatı (The Nocturnal Brain : Nightmares, Neuroscience and the Secret World of Sleep)

Kâbuslar, Sinirbilim ve Uykunun Gizli Dünyası
Kitap
2019
EA Puanı
Puanlanmadı
Senin Puanın
Puan Ver
Tanıtım
Hayatımızın yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyoruz ve uykunun fiziksel, nörolojik ve psikolojik sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki hepimiz gece boyu sıkı bir uyku çekip sabah zinde bir şekilde uyanacak kadar şanslı değiliz.

Uzmanlık alanlarından biri de uyku bozuklukları olan nörolog Guy Leschziner bu kitabında uykuyla başı ciddi biçimde dertte olan hastalarının hikâyelerini anlatıyor: uykusunda motosikletine ya da arabasına atlayıp dolaşan Jackie; aksiyon filmlerini aratmayan rüyalar görürken o sahneleri bilfiil canlandırdığı için komik durumlara düşen Alex; espri yapıp güldüğü her seferinde birdenbire yere yığılıveren Adrian; uykusunda seks yapan Tom; uyurken hiç farkında olmaksızın tıka basa yiyen, yiyecek bulamadığında granül kahveden kuşyemine kadar birçok şeyi midesine indiren Don ve diğerleri.

“Peki bu hastalardan neden söz ediyorum? Daha da önemlisi, bunları neden okuyasınız ki?” diye soran Leschziner, anlattığı hikâyelerin uyku bozukluklarını uçlarda yaşayan insanlara dair olduğunu, ama bu uç durumları incelemenin uykunun genel işleyişine dair nispeten kısıtlı bilgimizi artırdığını söylüyor. Nitekim imsomni, narkolepsi, gece terörü, apne ve uyurgezerlik gibi bozukluklarla ilgili bu hikâyeleri okurken, uykunun biyolojik, sosyal, çevresel ve psikolojik faktörlerden etkilenen incelikli mekanizmasını ve bu mekanizmanın hayatımız üzerindeki etkilerini daha iyi anlıyoruz.
Hayatımızın yaklaşık üçte birini uykuda geçiriyoruz ve uykunun fiziksel, nörolojik ve psikolojik sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki hepimiz gece boyu sıkı bir uyku çekip sabah zinde bir şekilde uyanacak kadar şanslı değiliz. Uzmanlık alanlarından biri de uyku bozuklukları olan nörolog Guy Leschziner ... Daha fazla göster
Yazar
Guy Leschziner
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
The Nocturnal Brain : Nightmares, Neuroscience and the Secret World of Sleep
Yayınlanma Tarihi
23 Temmuz 2019
Yayınevi
Metis Kitap
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 320
ISBN-13 978-6-0531-6323-7
Boyutları 13 x 20 cm
Son Baskı Tarihi 2024-06-10
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Nörolog Guy Leschziner 1975 yılında Londra’da doğdu. Çocukluğunun ilk yıllarını Batı Almanya’da geçirdi, daha sonra ailesiyle birlikte İngiltere’ye döndü. Tıp öğrenimini Oxford Üniversitesi bünyesindeki Magdalen Üniversitesi’nde ve Imperial College’da tamamladı. Doktorasını Imperial College’da ve Wellcome Sanger Enstitüsü’nde epilepsinin genetiği ve ilaç yönetimi üzerine yaptı. Nöroloji eğitimini tamamladıktan sonra epilepsi ve uyku tıbbı alanlarında uzmanlaşan Leschziner, 2010 yılında Guy’s ve St. Thomas hastanelerinde çalışmaya başladı. Narkolepsi, epilepsi, uyurgezerlik ve huzursuz bacak sendromu gibi alanlardaki araştırmalarının yanı sıra nöbetler, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları ve uyku bozuklukları konusunda da çalışmalar yürütüyor. 2019 yılında Kraliyet Tıp Cemiyeti’nin Ellison-Cliffe Madalyası’na layık görülen Leschziner, aynı yıl ilk kitabı Beynin Gece Hayatı’nı, 2022’de ise ikinci kitabı Sözcükleri Tadan Adam’ı yayımladı (Metis, 2023). Halen Guy’s ve St. Thomas hastanelerinin Nöroloji Bölümü’nde ve Uyku Bozuklukları Merkezi’nde çalışan Leschziner, bunun yanı sıra King’s College’ın Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü’nde nöroloji ve uyku tıbbı profesörü olarak ders veriyor.
Nörolog Guy Leschziner 1975 yılında Londra’da doğdu. Çocukluğunun ilk yıllarını Batı Almanya’da geçirdi, daha sonra ailesiyle birlikte İngiltere’ye döndü. Tıp öğrenimini Oxford Üniversitesi bünyesindeki Magdalen Üniversitesi’nde ve Imperial College’da tamamladı. Doktorasını Imperial College’da ve Wellcome Sanger Enstitüsü’nde epilepsinin genetiği v ... Daha fazla göster
Özet
İÇİNDEKİLER
Giriş

1. Greenwich Saati
2. Gecenin Sessizliğinde
3. Disney’nin Sezgisi
4. Soluk Kesilince
5. Sayıklayan Otobüs Şoförü
6. Gülmekten Bitap Düşmek
7. Vızıldayan Arılar
8. Boğulurcasına
9. Yüzen Gözler
10. Jekyll ve Hyde
11. Kahvenin Uyandırıcı Etkisi
12. Uykuya Doyamayanlar
13. Başlangıç
14. Uykusuz Her Gece

Sonsöz:
Uykuyla İlgili Bazı Genel Düşünceler

Teşekkür
Terimler Sözlüğü
Okuma Önerileri
Dizin
İÇİNDEKİLER Giriş 1. Greenwich Saati 2. Gecenin Sessizliğinde 3. Disney’nin Sezgisi 4. Soluk Kesilince 5. Sayıklayan Otobüs Şoförü 6. Gülmekten Bitap Düşmek 7. Vızıldayan Arılar 8. Boğulurcasına 9. Yüzen Gözler 10. Jekyll ve Hyde 11. Kahvenin Uyan ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mitek Papilio
@MitekPapilio
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close