Tüm Reklamları Kapat
Beyaz Diş

Beyaz Diş (White Fang)

Modern Klasikler Dizisi - 10, İngilizce Aslından Çeviren: Levent Cinemre
Kitap
2010
EA Puanı
10.0 10
5 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
White Fang, Amerikalı yazar Jack London'ın (1876-1916) romanıdır ve kitabın adıyla aynı adı taşıyan bir yaban köpeği-kurt karakteri bulunur. İlk olarak Mayıs-Ekim 1906 arasında Outing dergisinde tefrika edilerek yayınlanmış, ardından Ekim 1906'da kitap olarak basılmıştır. Hikaye, 1890'larda Klondike Altın Rüzgarı sırasında Yukon Bölgesi ve Kuzeybatı Bölgesi'nde White Fang'in evcilleştirilmesini anlatır. Bu, Londra'nın en ünlü eseri olan Vahşi Çağrı (1903) ile tematik bir aynadır. Vahşi bir köpek, vahşi atalarına sahip çıkarak hayatta kalmak ve gelişmek için kaçırılıp evcilleştirilir.

White Fang'in büyük bir kısmı baş karakterin bakış açısından yazılmıştır, böylece London hayvanların dünyasına ve insanları nasıl gördüklerine bakabilir. White Fang, vahşi hayvanların şiddet dolu dünyasını ve insanların da aynı şekilde şiddet dolu dünyasını ele alır. Kitap aynı zamanda ahlak ve kurtuluş gibi karmaşık temaları da keşfeder.

Hikaye en erken 1925'te filme uyarlanmış ve o zamandan beri Ethan Hawke'un başrolünü üstlendiği 1991 filmi ve Netflix için özel olarak hazırlanan 2018 yapımı gibi birçok sinema uyarlaması görmüştür.
White Fang, Amerikalı yazar Jack London'ın (1876-1916) romanıdır ve kitabın adıyla aynı adı taşıyan bir yaban köpeği-kurt karakteri bulunur. İlk olarak Mayıs-Ekim 1906 arasında Outing dergisinde tefrika edilerek yayınlanmış, ardından Ekim 1906'da kitap olarak basılmıştır. Hikaye, 1890'larda Klondike Altın Rüzgarı sırasında Yukon Bölgesi ve Kuzeybat ... Daha fazla göster
Yazar
Jack London
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
White Fang
Yayınlanma Tarihi
01 Ekim 2010
Yayınevi
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Son Baskı Sayısı
31
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 264
ISBN-10 6053600138
ISBN-13 9786053600138
Boyutları 12,5 x 20,5 cm
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Jack London (1876-1916): Asıl adı John Griffith Chaney olan Jack London, 12 Ocak 1876’da San Francisco’da doğdu. Çocukluğunu anne ve baba sevgisinden mahrum geçirdi. Babası tarafından terk edildikten sonra; California’daki Oakland’da, annesinin ve London soyadını aldığı üvey babasının yanında yetişti. On dört yaşında okulu bırakarak serüven dolu bir hayata başladı. On dokuz yaşına geldiğinde, dört yıllık ortaöğrenimini bir yılda tamamlayarak California Üniversitesi’ne girdi. Ancak öğrenimini yine yarım bıraktı.

İlk kitabı Son of the Wolf (1900; Kurt Kanı) geniş bir okur kitlesine ulaştı. Ona kalıcı bir ün sağlayan yapıtı ise The Call of the Wild (1903; Vahşetin Çağrısı) oldu. Diğer önemli yapıtları arasında White Fang (1906; Beyaz Diş), Iron Heel (1907; Demir Ökçe) ve Burning Daylight (1910; Yanar Gün) sayılabilir. En kalıcı yapıtlarından biri olarak kabul edilen Martin Eden’ın (1909) yanı sıra iki otobiyografik romanı daha vardır: The Road (1907; Yol) ve John Barleycorn (1913). Kitapları yabancı dillere en çok çevrilmiş Amerikalı yazarlardan biri olan London; 22 Kasım 1916’da ardında çok sayıda eser bırakarak hayata gözlerini yumdu.
Jack London (1876-1916): Asıl adı John Griffith Chaney olan Jack London, 12 Ocak 1876’da San Francisco’da doğdu. Çocukluğunu anne ve baba sevgisinden mahrum geçirdi. Babası tarafından terk edildikten sonra; California’daki Oakland’da, annesinin ve London soyadını aldığı üvey babasının yanında yetişti. On dört yaşında okulu bırakarak serüven dolu bi ... Daha fazla göster
Özet
Jack London’ın Issız Diyarı, yabanı, buz kalpli Kuzey Toprakları’ndaki hayatı konu edindiği ikinci romanı Beyaz Diş’ tir. Vahşetin Çağrısı’ na kendini bırakmış bir annenin yavrusu Beyaz Diş’ in diyarıdır anlatılan. Onun hayranlık uyandırıcı zekâsı ve içgüdüleriyle kendini var edişinin ve “insan tanrılar” ın yaşamına geri dönüşünün enfes hikâyesi…
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close