Tüm Reklamları Kapat
Bencil Maymun

Bencil Maymun (The Selfish Ape: Human Nature and Our Path to Extinction)

İnsan Doğası ve Yokoluşa Giden Yolumuz
Kitap
2019
EA Puanı
10.0 10
5 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Orta yaşlarında orta boy bir yıldızın yörüngesine kapılmış gezegenlerin üçüncüsünde 3,3 milyar yıl önce filizlendik. Bin asır önce Rift Vadisi’ni terk edip dünyaya açıldık. Beslenme konusundaki esnekliğimiz, 16 milyar sinir hücresine ev sahipliği yapan görkemli neokorteksimiz ve doğayı dönüştürme konusundaki kabarık sicilimiz bizi memeliler arasında özel bir yere taşıdı. 100.000 yıldır etrafta kasıla kasıla yürüyor, 18. yüzyıldan beri kendimize bilge sıfatını yakıştırıyoruz. Bizler Homo sapiens’iz.

Nicholas P. Money, modern insana seslendiği manifestosunda bu tabloyu başaşağı ediyor. Batı bilimi ölümcül bir hataya dönüştükçe doğa dikiş yerlerinden sökülüyor. Görkemin yerini gösteriş aldıkça, Homo sapiens yerini Homo narcissus’a terk ediyor. Ben hissini veren şeyin “biz” olduğu unutuldukça Bencil Maymun kurtuluş umudunu yitiriyor. Bu karamsar hikâyenin ışıklarını söndürmeden önce insanlığın berbat ettiği şeye dürüstçe bakmaya ve hatasını kabullenmeye cesaret edenler için bir umut zerresi, bir ipucu da bırakıyor Money: Zarafet. Ancak ve ancak doğanın geri kalanına karşı göstereceğimiz nezaketle gelecek.

Nicholas P. Money, Miami Üniversitesi, Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir.
Orta yaşlarında orta boy bir yıldızın yörüngesine kapılmış gezegenlerin üçüncüsünde 3,3 milyar yıl önce filizlendik. Bin asır önce Rift Vadisi’ni terk edip dünyaya açıldık. Beslenme konusundaki esnekliğimiz, 16 milyar sinir hücresine ev sahipliği yapan görkemli neokorteksimiz ve doğayı dönüştürme konusundaki kabarık sicilimiz bizi memeliler arasınd ... Daha fazla göster
Yazar
Nicholas P. Money
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal Başlık
The Selfish Ape: Human Nature and Our Path to Extinction
Yayınlanma Tarihi
01 Ağustos 2019
Yayınevi
Koç Üniversitesi Yayınları
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 128
ISBN-10 6057685636
ISBN-13 9786057685636
Boyutları 14 x 20 cm
Son Baskı Tarihi 2021-11-18
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Nicholas P. Money, Miami Üniversitesi, Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir.
Özet
İÇİNDEKİLER
Önsöz 7

BİRİNCİ BÖLÜM 11
Yerküre
Yaşam Dünya’ya Nasıl Uyum Gösterir

İKİNCİ BÖLÜM 19
Yaratılış
Nasıl Geldik

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 27
Sindirim Kanalı
Bedenimizin İşleyişi

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 37
Genler
Nasıl Programlanıyoruz

BEŞINCI BÖLÜM 45
Gebelik
Nasıl Doğuyoruz

ALTINCI BÖLÜM 55
Deha
Nasıl Düşünüyoruz

YEDİNCİ BÖLÜM 65
Mezarlar
Nasıl Ölüyoruz

SEKİZİNCİ BÖLÜM 73
Büyüklük
Nasıl Geliştiriyoruz

DOKUZUNCU BÖLÜM 81
Sera
İşleri Nasıl Berbat Ediyoruz

ONUNCU BÖLÜM 89
Zarafet
Nasıl Terk Etmeliyiz

Notlar 97
Teşekkür 121
Dizin 123
İÇİNDEKİLER Önsöz 7 BİRİNCİ BÖLÜM 11 Yerküre Yaşam Dünya’ya Nasıl Uyum Gösterir İKİNCİ BÖLÜM 19 Yaratılış Nasıl Geldik ÜÇÜNCÜ BÖLÜM 27 Sindirim Kanalı Bedenimizin İşleyişi DÖRDÜNCÜ BÖLÜM 37 Genler Nasıl Programlanıyoruz ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mitek Papilio
@MitekPapilio
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close