Tüm Reklamları Kapat
Amatör Teleskop Yapımı

Amatör Teleskop Yapımı

Kitap
2024
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Lütfü Çakmak öylesine harika bir iş çıkarmış ki her türlü takdirin ötesinde. Amatör gökbilim çok sayıda ülkede hızla yayılıyor ve buna paralel olarak Amatör Teleskop Yapımı (ATY) da gelişiyor. Ülkemizde de özellikle son yirmi yılda, üniversitelerin halka yönelik konferans ve gözlem etkinlikleri, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinin ve diğer gökyüzü sevdalılarının düzenledikleri şenlikler, sayıları artan planetaryumlar ve okullarda kurulan gözlemevleri, amatör gökbilimcilerin sayısını da hızla artırıyor. Bir amatör gökbilim sevdalısı olan Lütfü, 2006 yılından bu yana teleskop yapımı ile yoğun olarak uğraşıyor ve 2009 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinin düzenlediği Amatör Teleskop Yapımı 2009 etkinliğine uzman olarak davet edilip 100 teleskop yapımında çok değerli bir rol oynuyor. Bu kitap son derece ayrıntılı olarak yazılmış, gökbilime ilgi duyan ve teleskop yapıp kendi teleskopu ile gözlem yapmayı amaçlayanlar için Türkçe olarak hazırlanmış çok başarılı bir kaynaktır. Yüreğine sağlık Lütfü.
Prof. Dr. Dursun Koçer
İlk kez kendi teleskobunu kendisi yapan bir kişi ile 1981'de Ankara'ya geldiğimde tanıştım. Fransızca öğretmeni İsmet Birkan eline geçirdiği 6 cm çaplı bir merceği kullanarak teleskobunu yapmıştı. Astronominin içinde olmama karşın nedense duyunca şaşırmıştım. Daha sonra 2005 yılında amatör astronomlar sempozyumunda Uğur İkizler ile tanıştım ve çok uzun yıllar öncesinden Bursa'da bu işle uğraşan insanların olduğunu öğrendim. Uğur İkizler de kendi teleskobunu ve kendi kundak ve elektroniğini yapan bir kişiydi. Daha sonra İstanbul Kültür Üniversitesinin düzenlediği 100 Öğretmene 100 Teleskop etkinliğinin son günü, yaptıkları teleskopla gökyüzüne bakan öğretmenlerin şaşkınlığını izlemek hoşuma gitmişti. İşte bu etkinlikten sonra okullarında ortaokul ve lise öğrencilerine teleskop yaptıran öğretmenlerin sayısı artmıştı. Son olarak adı Lütfü Çakmak olan bir banka müdürünü tanıdım, normal Newton türü teleskopların dışında mercekli teleskop, yapımı çok zor olan Cassegrain türü teleskop üretiyordu. Fakat onun en güzel eseri bu kitap oldu. Artık meraklı gençler, bu yapıt sayesinde teleskoplarını yaparak gökyüzüne bakacaklar. Gökyüzüne bakan insanlar mutludur ve onlardan kötülük gelmez…
Prof. Dr. Ethem Derman
Lütfü Çakmak öylesine harika bir iş çıkarmış ki her türlü takdirin ötesinde. Amatör gökbilim çok sayıda ülkede hızla yayılıyor ve buna paralel olarak Amatör Teleskop Yapımı (ATY) da gelişiyor. Ülkemizde de özellikle son yirmi yılda, üniversitelerin halka yönelik konferans ve gözlem etkinlikleri, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinin ve diğer gökyüzü sevdalıl ... Daha fazla göster
Yazar
lütfü çakmak
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma Tarihi
01 Mayıs 2024
Yayınevi
Nobel Akademik Yayıncılık
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 246
ISBN-10 9786253935
ISBN-13 9786253935535
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Lütfü Çakmak:Uzunca yıllar çalıştığım bu konuda, zamanında yeterli ve tatmin edici bilgi bulmakta çok zorlandım, halen de bulmak çok zor. Zamanında çektiğim bu Türkçe bilgi bulmak zorluğu ve Ülkemizde de Türkçe basılı bir kaynak bulunmuyor oluşu beni bu kitabı yazmaya itti.
Kitapta aynalı teleskop yapımına geniş yer vermekle birlikte Cass.teleskop, mercekli teleskop gibi başka tür teleskopların yapımına da yer verdim.
Bu kitap amatör teleskop yapımı konusunda Türkçe yazılmış ilk kitap olma özelliği taşıyor.
Lütfü Çakmak:Uzunca yıllar çalıştığım bu konuda, zamanında yeterli ve tatmin edici bilgi bulmakta çok zorlandım, halen de bulmak çok zor. Zamanında çektiğim bu Türkçe bilgi bulmak zorluğu ve Ülkemizde de Türkçe basılı bir kaynak bulunmuyor oluşu beni bu kitabı yazmaya itti. Kitapta aynalı teleskop yapımına geniş yer vermekle birlikte Cass. ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Yasin Aksoy
@bombus3997297
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close