Alfa ve Omega

Evrenin Başlangıcı ve Sonu
Yazar: Charles Seife
Yayınevi: Metis Kitap
Evrenin doğuşu, büyük patlama, kozmik arka plan ışıması, süpernovalar, kara delikler, kara cisimler, kırmızı devlerle beyaz cücelerin ölüm dansı, karanlık madde ve karanlık enerji, karşı-madde, atomaltı parçacıklar, uzay-zamandaki bükülmeler, genişleyen evrende madde ve hayatın muhtemel sonu...

Bunlar Alfa ve Omega'da ele alınan konulardan yalnızca bazıları. Kitabın ilk bölümlerinde evrenbilimin tarihini özetleyen Seife, kökeni çok eskilere dayanan bu bilimde şimdiye dek üç devrim olduğunu ve üçüncüsünün halen büyük bir hızla devam ettiğini söylüyor. "Devrim mücadelesi gökbilimciler, evrenbilimciler ve fizikçiler tarafından pek çok cephede veriliyor: Şili dağlarının tepesinde, Kanada topraklarının derinliklerinde, Güney Kutbu'nun ıssızlığının orta yerinde ve tüm yerkürede. Alfa ve Omega galaksi avcılarının ve meraklı mikrodalga kulak misafirlerinin, kütleçekimi kuramcılarının ve parçacık fizikçilerinin, kuantum kuramcılarının ve atom parçalayıcıların hikâyesi, ki bunların hepsi büyük keşifler yapmanın eşiğinde. Tek tek baktığınızda her biri dikkate değer öyküler. Birlikte ele alındıklarındaysa bir Rönesans yaratıyorlar – yani, evreni anlayışımızda önemli bir değişiklik. Bu değişiklik şu an, şimdi gerçekleşiyor fakat tamamlanmasına daha çok var."

Büyüklüğü akıllara durgunluk veren evrene ilişkin bilgimiz tatminkâr olmaktan uzak elbette, ama bildiğimiz kadarı bile bizi derin bir hayrete düşürmeye yetiyor. Seife'nin yalın ve akıcı bir dille kaleme aldığı Alfa ve Omega, içinde yaşadığımız evreni tanımak, evrenbilimdeki heyecan verici keşifleri öğrenmek isteyen okurlar için ideal bir başucu kitabı.
Başlık
Alfa ve Omega
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
İngilizce (English)
Orijinal dilinde başlık
Alpha & Omega : The Search for the Beginning and End of the Universe
Yayınlanma tarihi
15 Eylül 2010
Sayfa sayısı
264
Özet
İÇİNDEKİLER
Önsöz

1. İlk Evrenbilim
Tanrıların Altın Çağı

2. İlk Evrenbilim Devrimi
Kopernik Kuramı

3. İkinci Evrenbilim Devrimi
Hubble ve Büyük Patlama

4. Üçüncü Devrim Başlıyor
Cinnet Geçiren Evren

5. Kürelerin Müziği
Kozmik Mikrodalga Arka Plan

6. Karanlık Evren
Maddenin Nesi Var?

7. Daha da Karanlık
Egzotik Karanlık Madde Muamması

8. Arka Bahçemizdeki Büyük Patlama
Baryonların Doğumu

9. Bu Nu'lar Ne?
Egzotik Nötrino

10. Süpersimetri
Madde Yasalarını Korkusuzca Tasarlamak

11. Görünmezi Görmek
MACHO'lar, WIMP'ler ve Evrenin En Karanlık
Bölgelerinin Aydınlatılması

12. Fizikteki En Derin Sır
L, Vakum ve Şişme

13. Uzay-Zamandaki Kırışıklıklar
Kütleçekim Dalgaları ve Evrenin İlk Hali

14. Üçüncü Devrimin Ötesi
Zamanın Sonuna Yolculuk

Sonsöz
EK A Yorgun Düşen Işığın Gözden Düşüşü
EK B Madde Nereden Geliyor?
EK C Nobel Fizik Ödelleri - Geçmiş ve Gelecek
EK D Takip Edilecek Bazı Deneyler
Sözlükçe
Seçilmiş Kaynakça
Teşekkür
Dizin
ISBN-13
9789753427746
Boyutları
20 cm x 13 cm
Son Baskı Tarihi
2019-11-15
Cilt
Ciltsiz
Alıntılar
"Süpernovadan çıkan ışık on milyar yıl dolaşır, bu esnada zayıflar ve dalga boyu uzar. Işık yeryüzüne ulaştığında çıplak gözle fark edilemeyecek kadar sönüktür, fakat teleskoplar süpernovayı gökyüzünde sönük bir leke olarak görebilir. Kozmosun uçlarından gelme bir mesaj – bu mesajın yeryüzündekilerce alınması bir devrimin habercisidir. Bu devrim, biliminsanlarından oluşan iki ekibin ölen yıldızların ölüm sancılarını deşifre etmeye başladıkları 1990'ların sonlarında başladı. Gözlemleri, evrenin gizemli bir "karanlık enerji"yle, uzay ve zamanın dokusunu geren görünmez bir maddeyle dolu olduğunu gösterdi. Karanlık enerjinin bu keşfi gökbilimcileri hem hayrete düşürdü, hem sevindirdi. Gözlemleri teyit etmek ve muammayı anlamak için birbirlerini ezdiler. Dahası, evrenin ölümünün sırrı yıldızların ölüm hırıltısında gizliydi – biliminsanlarının tek yapması gereken, ölen yıldızlardan gelen mesajları çözmekti, o zaman kozmosun nasıl sona ereceğini anlayacaklardı."

Linkler

Etiketler

fizik
uzay
evrenbilim
Mitek Papilio Eseri Ekleyen
Tavsiye Et

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et