Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2016 ve 2017 yılları, Türkiye'de evrim açısından çok ilginç bir sene oldu. Halk arasında evrimin kabulü ve algısı, en azından nitel olarak dikkate değer miktarda artarken, devlet düzeyinde evrim, lise düzeyindeki müfredattan tamamen çıkarıldı. Bu konuda Evrim Ağacı olarak bir resmî açıklama yayınlamıştık; ayrıca Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği de bu konuda çok detaylı bir açıklamayı kamuoyuna duyurmuştu. Bir yandan halk arasında evrimin ne olduğuna dair algımız artarken, bir yandan Ankara'da Maden Tetkik Arama Enstitüsü'ne ait Tabiat Tarihi Müzesi'nde, insan evrimini detaylı bir şekilde gözler önüne seren sergi önce kaldırıldı, sonra da müze içerisindeki "evrim" sözcükleri, bilimsel olarak tamamen hatalı bir şekilde "gelişim" sözcüğüyle değiştirilerek sansürlendi. Yani ilginç bir şekilde, halkımızın konu hakkındaki eğitim düzeyi arttıkça, halka için olması gereken ve halka açık olan eğitim kurumları ve müzelerde evrime erişim kısıtlandı.

Ancak Evrim Ağacı çatısı altında toplanan ve her koşulda faaliyete, eğitime ve çalışmaya inanan bir ekip olarak, bunun eleştirisini yapmayı uzmanlarına bırakarak kolları sıvadık. Birçok altyapı çalışmasından geçerek, halkımızı evrim konusunda bilinçlendirme yolunda kullanabileceğimiz bütün teknolojik yöntemleri devreye soktuk. Özellikle de YouTube üzerinde başlattığımız #MüfredatBiziz Evrim Dersleri serisi, kısa sürede on binlerce insanımıza ulaştı, yerli ve uluslararası basında haber konusu oldu. Bu çabalar sayesinde, Evrim Ağacı olarak halkımızın evrimle ilgili en modern ve güncel bilgilere erişebileceği dev bir yazılı ve görsel içerik arşivi yaratma yolundaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Şimdi de, MTA'nın kaldırmayı seçtiği "İnsan Evrimi" sergisini, ODTÜ'de yeniden inşa etmek ve halkımıza sunmak için kolları sıvadık! Proje dosyamızı Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti (ESEB) Destek Fonu'na gönderdik ve kurul elemesi sonucunda projemizin ESEB tarafından destekleneceği yanıtını aldık! Bu, Evrim Ağacı'nın ESEB destekli ikinci projesi! Çok sayıda başvurunun yapıldığı bu fonda ikinci defa başarıya ulaşmak, Evrim Ağacı olarak ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında temsil gücümüzü bir kez daha göstermekte ve bizleri sevindirmektedir. İlk başvurumuz, Evrim Ağacı'nın ilk kuruluşu sırasında, il il, okul okul gezerek evrimi anlatmaktı. Şimdi de, kalıcı bir evrim sergisi ile bunu taçlandıracağız!

Projemizin, ESEB'in internet sitesinde de yayınladığı kısa özeti şu şekilde:

Bu proje, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü'nü ziyaret eden herkesin görebileceği ve insanlar ile yakın akrabalarının evrimi hakkında bilgi edinebileceği, halka açık ve kalıcı bir insansı fosil sergisidir. Serginin amacı, halka insan evriminin 'insan-maymun ilişkisi' şeklinde karikatürize edilen versiyonundan ibaret olmadığını; tam tersine, türlerin evrimsel süreçte değişimine dayanan, insanı biyolojik olarak özel bir yere koymayan, son derece karmaşık ve son derece ikna edici bir geçmişi yansıttığını göstermektir.Bu sergide, gerçek ve/veya birörnek insan fosilleri, en güncel evrimsel araştırmalar çerçevesinde elde edilen Evrim Ağacı formunda sergilenecekt ve akademik literatürden derlenen ama halkın anlayabileceği şekilde basitleştirilmiş, bol miktarda bilgi ile desteklenecektir. Sergide, ziyaretçilerin ve öğrencilerin ilgisini çekmek için parlak ve çekici bir tasarım kullanılacak ve fosiller, ahşap ile desteklenmiş camekan içerisinde korunacaktır.

Biz çalışmalara şimdiden başladık! Ufak ekibimizle gerekli adımları atmaya başladık. Projemizin elbette birçok detayı bulunuyor; bunları zaman içerisinde sizlerle paylaşacağız. Ancak şunu söyleyebiliriz: Bu proje; hem halkımızın evrimi doğrudan bilim insanlarından öğrenebilmesi açısından, hem de bu projede çalışan öğrenci arkadaşlarımızın akademik gelişimi açısından bulunmaz bir fırsat olacak. 3 boyutlu yazıcı teknolojileri, kalıp ve döküm teknikleri, sergi kurulumu, etkinlik organizasyonu, akademik literatür taraması, evrim ağaçlarının inşası, popüler bilim yazarlığı gibi birçok alanda deneyim kazanmalarını mümkün kılacak. 2018'in sonlarında tamamen hazır olup halka sunulması beklenen sergimiz, ODTÜ Biyolojik Bilimler Binası'nda veya ODTÜ Müzesi'nde bulunacak.

Proje için ESEB'in vereceği maddi destek kullanılacak; yeterli olmadığı noktada Evrim Ağacı'nın kendi bütçesi kullanılacak. Eğer siz de bu yeni insan evrimi sergisinin kurulumuna ve genel olarak Evrim Ağacı'nın çalışmalarına maddi destekte bulunmak isterseniz, buraya tıklayarak Patreon'a gidip çalışmalarımıza destek olabilirsiniz.

Katkılarınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler!

Sizler var olduğunuz sürece, bizler modern bilimin ateşini ülkemizde canlı tutmak için elimizden geleni ardımıza koymadan çalışmayı sürdüreceğiz.

ESEB 2017 Accepted Proposals

Kaynak: ESEB.org

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/02/2020 11:24:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5255

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak, bilginin tohumudur.”
Francis Bacon
Geri Bildirim Gönder