Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

ESEB Onaylı 2. Projemiz: MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nin Kapattığı İnsan Evrimi Sergisini ODTÜ'de Kuracağız!

ESEB Onaylı 2. Projemiz: MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nin Kapattığı İnsan Evrimi Sergisini ODTÜ'de Kuracağız!
4 dakika
475
 • Duyuru
Tüm Reklamları Kapat

2016 ve 2017 yılları, Türkiye'de evrim açısından çok ilginç bir sene oldu. Halk arasında evrimin kabulü ve algısı, en azından nitel olarak dikkate değer miktarda artarken, devlet düzeyinde evrim, lise düzeyindeki müfredattan tamamen çıkarıldı. Bu konuda Evrim Ağacı olarak bir resmî açıklama yayınlamıştık; ayrıca Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği de bu konuda çok detaylı bir açıklamayı kamuoyuna duyurmuştu. Bir yandan halk arasında evrimin ne olduğuna dair algımız artarken, bir yandan Ankara'da Maden Tetkik Arama Enstitüsü'ne ait Tabiat Tarihi Müzesi'nde, insan evrimini detaylı bir şekilde gözler önüne seren sergi önce kaldırıldı, sonra da müze içerisindeki "evrim" sözcükleri, bilimsel olarak tamamen hatalı bir şekilde "gelişim" sözcüğüyle değiştirilerek sansürlendi. Yani ilginç bir şekilde, halkımızın konu hakkındaki eğitim düzeyi arttıkça, halka için olması gereken ve halka açık olan eğitim kurumları ve müzelerde evrime erişim kısıtlandı.

Ancak Evrim Ağacı çatısı altında toplanan ve her koşulda faaliyete, eğitime ve çalışmaya inanan bir ekip olarak, bunun eleştirisini yapmayı uzmanlarına bırakarak kolları sıvadık. Birçok altyapı çalışmasından geçerek, halkımızı evrim konusunda bilinçlendirme yolunda kullanabileceğimiz bütün teknolojik yöntemleri devreye soktuk. Özellikle de YouTube üzerinde başlattığımız #MüfredatBiziz Evrim Dersleri serisi, kısa sürede on binlerce insanımıza ulaştı, yerli ve uluslararası basında haber konusu oldu. Bu çabalar sayesinde, Evrim Ağacı olarak halkımızın evrimle ilgili en modern ve güncel bilgilere erişebileceği dev bir yazılı ve görsel içerik arşivi yaratma yolundaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi de, MTA'nın kaldırmayı seçtiği "İnsan Evrimi" sergisini, ODTÜ'de yeniden inşa etmek ve halkımıza sunmak için kolları sıvadık! Proje dosyamızı Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti (ESEB) Destek Fonu'na gönderdik ve kurul elemesi sonucunda projemizin ESEB tarafından destekleneceği yanıtını aldık! Bu, Evrim Ağacı'nın ESEB destekli ikinci projesi! Çok sayıda başvurunun yapıldığı bu fonda ikinci defa başarıya ulaşmak, Evrim Ağacı olarak ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında temsil gücümüzü bir kez daha göstermekte ve bizleri sevindirmektedir. İlk başvurumuz, Evrim Ağacı'nın ilk kuruluşu sırasında, il il, okul okul gezerek evrimi anlatmaktı. Şimdi de, kalıcı bir evrim sergisi ile bunu taçlandıracağız!

Projemizin, ESEB'in internet sitesinde de yayınladığı kısa özeti şu şekilde:

Tüm Reklamları Kapat

Bu proje, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü'nü ziyaret eden herkesin görebileceği ve insanlar ile yakın akrabalarının evrimi hakkında bilgi edinebileceği, halka açık ve kalıcı bir insansı fosil sergisidir. Serginin amacı, halka insan evriminin 'insan-maymun ilişkisi' şeklinde karikatürize edilen versiyonundan ibaret olmadığını; tam tersine, türlerin evrimsel süreçte değişimine dayanan, insanı biyolojik olarak özel bir yere koymayan, son derece karmaşık ve son derece ikna edici bir geçmişi yansıttığını göstermektir.Bu sergide, gerçek ve/veya birörnek insan fosilleri, en güncel evrimsel araştırmalar çerçevesinde elde edilen Evrim Ağacı formunda sergilenecekt ve akademik literatürden derlenen ama halkın anlayabileceği şekilde basitleştirilmiş, bol miktarda bilgi ile desteklenecektir. Sergide, ziyaretçilerin ve öğrencilerin ilgisini çekmek için parlak ve çekici bir tasarım kullanılacak ve fosiller, ahşap ile desteklenmiş camekan içerisinde korunacaktır.

Biz çalışmalara şimdiden başladık! Ufak ekibimizle gerekli adımları atmaya başladık. Projemizin elbette birçok detayı bulunuyor; bunları zaman içerisinde sizlerle paylaşacağız. Ancak şunu söyleyebiliriz: Bu proje; hem halkımızın evrimi doğrudan bilim insanlarından öğrenebilmesi açısından, hem de bu projede çalışan öğrenci arkadaşlarımızın akademik gelişimi açısından bulunmaz bir fırsat olacak. 3 boyutlu yazıcı teknolojileri, kalıp ve döküm teknikleri, sergi kurulumu, etkinlik organizasyonu, akademik literatür taraması, evrim ağaçlarının inşası, popüler bilim yazarlığı gibi birçok alanda deneyim kazanmalarını mümkün kılacak. 2018'in sonlarında tamamen hazır olup halka sunulması beklenen sergimiz, ODTÜ Biyolojik Bilimler Binası'nda veya ODTÜ Müzesi'nde bulunacak.

ESEB

Proje için ESEB'in vereceği maddi destek kullanılacak; yeterli olmadığı noktada Evrim Ağacı'nın kendi bütçesi kullanılacak. Eğer siz de bu yeni insan evrimi sergisinin kurulumuna ve genel olarak Evrim Ağacı'nın çalışmalarına maddi destekte bulunmak isterseniz, buraya tıklayarak Patreon'a gidip çalışmalarımıza destek olabilirsiniz.

Katkılarınız ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler!

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sizler var olduğunuz sürece, bizler modern bilimin ateşini ülkemizde canlı tutmak için elimizden geleni ardımıza koymadan çalışmayı sürdüreceğiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 4
 • Umut Verici! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2023 20:11:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5255

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sivrisinek
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Çiçek
Renkler
Aşırı
Obezite
İnsan Evrimi
Venüs
Fosil
Müfredat
Kuantum Mekaniği
Dişler
Vejetaryen
Algoritma
Hastalık Kataloğu
Çocuklar İçin Bilim
Sayı
Zeka
Sars-Cov-2
Arkeoloji
Yıldızlar
Balık Çeşitliliği
İlişki
Çalışma
Aslan
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. ESEB Onaylı 2. Projemiz: MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nin Kapattığı İnsan Evrimi Sergisini ODTÜ'de Kuracağız!. (15 Kasım 2017). Alındığı Tarih: 28 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5255
Ağacı, E. (2017, November 15). ESEB Onaylı 2. Projemiz: MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nin Kapattığı İnsan Evrimi Sergisini ODTÜ'de Kuracağız!. Evrim Ağacı. Retrieved September 28, 2023. from https://evrimagaci.org/s/5255
E. Ağacı. “ESEB Onaylı 2. Projemiz: MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nin Kapattığı İnsan Evrimi Sergisini ODTÜ'de Kuracağız!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 15 Nov. 2017, https://evrimagaci.org/s/5255.
Ağacı, Evrim. “ESEB Onaylı 2. Projemiz: MTA Tabiat Tarihi Müzesi'nin Kapattığı İnsan Evrimi Sergisini ODTÜ'de Kuracağız!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, November 15, 2017. https://evrimagaci.org/s/5255.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close