Dev Kuşyiyici Örümcek

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gördüğünüz, devasa tarantulalardan birisi olan Dev Kuşyiyici Örümcek'in (Theraphosa blondi) dış iskeletinden arta kalanlar... Eğer sadece bacak açıklığına bakacak olursanız, lider "Dev Avcı Örümceği" olsa da, birçok kaynağa göre genel vücut oranları ve kütle bakımından bildiğimiz en büyük örümcek türüdür. İsminin bu şekilde olması rastlantı değildir: dev tarantula, bir kuşu rahatlıkla avlayıp yiyebilir! Ancak bu tarantulalar genellikle kuşlarla ilgilenmezler; bu nedenle sıklıkla görebileceğiniz bir davranış değildir.

Bu dev hayvanların bacak açıklığı 28 santimetreye ulaşabilir, ağırlıkları 170 gramı geçebilir. Tehdit altında hissettiklerinde karınlarını arka bacaklarıyla ovalayarak sivri kılları açığa çıkarırlar. Bu kıllara dokunulduğunda, mukozayı tahriş eden bir kimyasal tehdit kaynağının vücuduna salınır. Ayrıca insan derisini de rahatlıkla delip geçebilecek dişlere sahiptirler. Bu dişlerden bıraktıkları zehir pek ölümcül değildir. Çoğu zaman zehrin şiddeti bir yaban arısınınkiyle kabaca aynıdır. Tarantulalar sadece çaresiz kaldıklarında insanları ısırırlar ve çoğu zaman ısırdıklarında zehir bırakmazlar (buna "kuru ısırık" denir).

Dolayısıyla korkunç görünümlerine rağmen, o kadar da tehlikeli hayvanlar değildirler. En azından bizler için... :)

 

Kaynak: Wikipedia

Gümüş Kıllı Yarasa ve Yaşlılığa Bağlı Kıl Ağarması

Pumalar, Duyuları ve Guinness Rekorlar Kitabı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder