Deniz Kestanesi Nedir?

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Deniz Kestaneleri, Echinoidea isimli kocaman bir sınıfın halk arasındaki adıdır. Sınıf içerisinde en az 950 farklı tür bilinmektedir ve bu türler, okyanusun 5000 metre derinliklerinden yüzeyine kadar her yerde bulunabilmektedir. Bu fotoğrafta ilgi çekici olan, deniz kestanesinin "göz" kısmıdır. Kimi burayı "göz" olarak bilse de, aslında deniz kestanelerinin altında, ortada bulunan yuvarlak bölge hayvanın ağzı ile anüsüdür. Bu yapının etrafında "dudak" adı verilen yapılar bulunur. Hayvan buradan beslendiği gibi, dışkısını da buradan dışarı atar.

Deniz Kestaneleri günümüzden 450 milyon yıl kadar önce evrimleşmiştir ve günümüze kadar ulaşabilmiştir. Hayvanlar Alemi'nin gördüğü evrimsel açıdan en başarılı hayvan gruplarından birisidir. Sınıf içerisindeki türlerin hepsi elbette ki aynı anda ve hızda evrimleşmemiştir; örneğin "deniz dolarları" olarak bilinen Clypeasteroida takımı günümüzden 66 milyon yıl önce evrimleşmeye başladı ve günümüzdeki temsilcileri 1.8 milyon yıl kadar önce bugünkü hallerini aldılar. Buna karşılık Micraster cinsi deniz kestaneleri çok daha kısa süreli ve hızlı bir farklılaşmadan geçerek 100-66 milyon yıl önce evrimleşmiştir.

Tüm bu deniz kestanelerinin evrimine dair çok fazla sayıda bulgu (özellikle de fosil) bulunmaktadır.

Kanseri Mutant Virüslerle Yenmek...

Jipe Saldıran Timsah ve Çene Basıncı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder