Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Deniz Kestaneleri, Echinoidea isimli kocaman bir sınıfın halk arasındaki adıdır. Sınıf içerisinde en az 950 farklı tür bilinmektedir ve bu türler, okyanusun 5000 metre derinliklerinden yüzeyine kadar her yerde bulunabilmektedir. Bu fotoğrafta ilgi çekici olan, deniz kestanesinin "göz" kısmıdır. Kimi burayı "göz" olarak bilse de, aslında deniz kestanelerinin altında, ortada bulunan yuvarlak bölge hayvanın ağzı ile anüsüdür. Bu yapının etrafında "dudak" adı verilen yapılar bulunur. Hayvan buradan beslendiği gibi, dışkısını da buradan dışarı atar.

Deniz Kestaneleri günümüzden 450 milyon yıl kadar önce evrimleşmiştir ve günümüze kadar ulaşabilmiştir. Hayvanlar Alemi'nin gördüğü evrimsel açıdan en başarılı hayvan gruplarından birisidir. Sınıf içerisindeki türlerin hepsi elbette ki aynı anda ve hızda evrimleşmemiştir; örneğin "deniz dolarları" olarak bilinen Clypeasteroida takımı günümüzden 66 milyon yıl önce evrimleşmeye başladı ve günümüzdeki temsilcileri 1.8 milyon yıl kadar önce bugünkü hallerini aldılar. Buna karşılık Micraster cinsi deniz kestaneleri çok daha kısa süreli ve hızlı bir farklılaşmadan geçerek 100-66 milyon yıl önce evrimleşmiştir.

Tüm bu deniz kestanelerinin evrimine dair çok fazla sayıda bulgu (özellikle de fosil) bulunmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/12/2019 11:58:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3634

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehennem, diğer insanlardır.”
Jean-Paul Sartre
Geri Bildirim Gönder