Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Charles Darwin ve Evrim Teorisi ile ilgili olarak 1859'dan bugüne kadar çok sayıda yerici, aşağılayıcı, hakaret edici, küçük görücü "sanatsal" içerik yayınlanmıştır. Elbette ki bunların başını karikatürler çekmiştir. Öyle ki, Türlerin Kökeni'nin yayınlanmasından kısa bir süre sonra birçok tutucu ve gerici karikatürist, Darwin'in ileri sürdüğü ve evrim adını verdiğimiz doğa yasasının nasıl çalıştığını ilk defa sistematik olarak açıklamayı başaran teoriyi yerme yarışına girmişlerdir. Bunun yankıları günümüze kadar ulaştığı gibi, elbette ki ülkemizde de bolca görülmüştür. Bunların başında da Darwin'i maymuna benzetme, Darwin'in ailesini maymun olarak görme, Darwin'in maymunlarla cinsel ve duygusal ilişki içerisinde olduğu argümanı gibi bayat ve düşük zekalı yaklaşımlar en yaygın örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ama bunları hiçbiri ama hiçbiri dert değil, elbette. Bunun da iki temel sebebi var: 

İlki, bu yerme çabasının arkasında yatan neden... Söz konusu yermelerin ve taşlamaların en temel sebebi, bunu yapanların bilimsel gerçekleri algılayabilecek kadar eğitimli, donanımlı ve zeki olmadıkları gerçeği... Bilim, herkesin kolaylıkla erişebileceği bir şey olsa da, herkesin algılayıp takdir edebileceği bir şey değil ne yazık ki... Dolayısıyla "izahı olmayan şeylerin mizahı olur" mantığı burada devreye giriyor. Ancak buradaki izahın olmayışı, dil tutukluğu yaratacak kadar şaşırtıcı veya tuhaf bir olayın yaşanması değil; insanların eldeki mevzuyu izah edebilecek algı, bilgi ve anlayış düzeyinde olmamaları... Dolayısıyla fikri objektif bir şekilde eleştirip, bilimsel araştırmalarla değiştirmeye ve geliştirmeye çalışacaklarına, tarih boyunca gericiler ve bilim düşmanları kolaya kaçarak karikatürlere, bilimsel olmayan yazılara ve bu tip içeriklere başvurmuşlardır. Son derece saygın, efendi ve kimsenin şahsi inançlarını incitmek istemediği için bilimsel araştırmalarını yayınlamaktan bile korkup geri durmaya çalışan Charles Darwin gibi bir kişiyi bile böylesine alçakça yerebilmektedirler. Bu, elbette ki bilimin ve aydınlanmanın yeşermediği toplumlarda son derece prim yapıcı bir yaklaşımdır. Aslında olan, eğitimin olmadığı yerde cehaletin yeşermesinden ibarettir. Bu çalışmalar da, onun bir yansımasıdır.

Söz konusu hakaretlerin önemli olmayışının ikincisi sebebi ise, Bir teoriyi ileri süren kişinin (örneğin Darwin) ya da bilimsel bir teorinin (örneğin Evrim Teorisi) ya da bunun ileri sürüldüğü temel kaynakların (Türlerin Kökeni kitabı ya da akademik makaleler gibi) biz bilim insanları ve bilimseverler için kutsal olmadığı gerçeğidir... Darwin'e ağzınız dolusu sövebilir, Evrim Teorisi ile ilgili akademik makaleleri yırtabilir, meydanlara çıkıp Türlerin Kökeni'ni yakabilirsiniz. Hatta ve hatta, kanunlar ve politik erk sizden yanaysa, bu bilimsel gerçekleri savunan, araştıran, inceleyen insanları zedeleyebilir, onlara zarar verebilir, onları tehdit edebilir, hatta canlarına kastedebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri, evrimin bir doğa yasası olduğu gerçeğini, Evrim Teorisi'nin ise bu doğa yasasını başarıyla açıklayan tek bilimsel veriler bütünü olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Dolayısıyla büyük beyinler tarafından üretilen ürünlere saldırabilirsiniz; ancak bu saldırıların hiçbiri, o beyinlerin ürettiği fikirlere zarar vermeyecek, onları çürütmeyecektir.

Uzun lafın kısası, eğer ki bir fikirle ilgili bir derdiniz varsa; bilimsel gözlüklerinizi asla çıkarmayın ve söz konusu fikrin arkasında yatan bilimsel temelleri inceleyin, araştırın, öğrenin. Akademik araştırma yapmayı öğrenin. Bunlardan yola çıkarak bilimin nasıl işlediğini, bilimsel teorilerin nasıl inşa edilip, nasıl geliştirilip, nasıl yıkılabileceğini anlayın. Eğer ki bugüne kadar evrimle ilgili yapılmış yüz binlerce bilimsel araştırmayla ilgili kabul etmediğiniz noktalar varsa, bu işin akademik eğitimini alın, kendi araştırmalarınızı yapın, sonuçlarını hakemli dergilerde yayınlayın ve Evrim Teorisi'ni değiştiren, geliştiren ve hatta mümkünse çürüten veya zayıflatan kişilerden biri siz olun. Ancak bunu, yapılması gerektiği gibi, bilimin yüksek ve güvenilir standartları içerisinde yapın. 

Bunları yaptığınız ve bilimsel metodu takip ettiğiniz sürece, evrimden ölümüne nefredin isterseniz. Bilimsel ve akademik veriler sunabildiğiniz, araştırmalarınızı güvenilir bir şekilde, hile-hurdaya başvurmaksızın, güvenilir ve saygın akademik dergilerde yayınlayıp da bilim camiasına bulgularınızı ilan ettiğiniz sürece hiçbir bilim insanı çıkıp da "Neden evrimi kabul etmiyorsun?" demeyecektir. Zira eğer ki kabul etmiyorsanız, akademik veri ve bulgularınız olması, bilimsel yanlışlama süreçlerinden geçmiş olmanız ve evrimin halihazırda açıklamayı başardığı her şeyi ama her şeyi başka bir teori ile açıklayabiliyor olmanız gerekmektedir. Bunu yapabiliyorsanız, kimse sizin güvenilirliğinize şüpheyle yaklaşmayacaktır. Tüm bilim camiası sizi ciddiye alacaktır. Hatta bunları yapabileceğinizi ispatlayabilirseniz, ayak direyişinizin şahsi ve öznel değil de, veri-temelli, objektif ve bilimsel olduğunu gösterebilirseniz, bu tip "komik" karikatürlerinizi getirin, hep birlikte gülelim!

Ama bunları yapamıyorsanız...

Karikatür çizmek en kolayı!

Biz de iki dakikada karalayıveririz bir şeyler; insanlarla alay etmekten kolay bir şey var mı bu dünyada?

Siz zor ama güvenli ve gerçek olanını seçin.

Bilimi seçin.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/02/2020 03:39:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4692

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Zihnim, doğadan topladığım gerçekleri genel geçer yasalara dönüştüren bir çeşit makinaya dönüştü.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder