Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Darwin'i Alaya Almak...

Darwin'i Alaya Almak...
4 dakika
1,946
 • Özgün
Tüm Reklamları Kapat

Charles Darwin ve Evrim Teorisi ile ilgili olarak 1859'dan bugüne kadar çok sayıda yerici, aşağılayıcı, hakaret edici, küçük görücü "sanatsal" içerik yayınlanmıştır. Elbette ki bunların başını karikatürler çekmiştir. Öyle ki, Türlerin Kökeni'nin yayınlanmasından kısa bir süre sonra birçok tutucu ve gerici karikatürist, Darwin'in ileri sürdüğü ve evrim adını verdiğimiz doğa yasasının nasıl çalıştığını ilk defa sistematik olarak açıklamayı başaran teoriyi yerme yarışına girmişlerdir. Bunun yankıları günümüze kadar ulaştığı gibi, elbette ki ülkemizde de bolca görülmüştür. Bunların başında da Darwin'i maymuna benzetme, Darwin'in ailesini maymun olarak görme, Darwin'in maymunlarla cinsel ve duygusal ilişki içerisinde olduğu argümanı gibi bayat ve düşük zekalı yaklaşımlar en yaygın örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ama bunları hiçbiri ama hiçbiri dert değil, elbette. Bunun da iki temel sebebi var: 

Tüm Reklamları Kapat

İlki, bu yerme çabasının arkasında yatan neden... Söz konusu yermelerin ve taşlamaların en temel sebebi, bunu yapanların bilimsel gerçekleri algılayabilecek kadar eğitimli, donanımlı ve zeki olmadıkları gerçeği... Bilim, herkesin kolaylıkla erişebileceği bir şey olsa da, herkesin algılayıp takdir edebileceği bir şey değil ne yazık ki... Dolayısıyla "izahı olmayan şeylerin mizahı olur" mantığı burada devreye giriyor. Ancak buradaki izahın olmayışı, dil tutukluğu yaratacak kadar şaşırtıcı veya tuhaf bir olayın yaşanması değil; insanların eldeki mevzuyu izah edebilecek algı, bilgi ve anlayış düzeyinde olmamaları... Dolayısıyla fikri objektif bir şekilde eleştirip, bilimsel araştırmalarla değiştirmeye ve geliştirmeye çalışacaklarına, tarih boyunca gericiler ve bilim düşmanları kolaya kaçarak karikatürlere, bilimsel olmayan yazılara ve bu tip içeriklere başvurmuşlardır. Son derece saygın, efendi ve kimsenin şahsi inançlarını incitmek istemediği için bilimsel araştırmalarını yayınlamaktan bile korkup geri durmaya çalışan Charles Darwin gibi bir kişiyi bile böylesine alçakça yerebilmektedirler. Bu, elbette ki bilimin ve aydınlanmanın yeşermediği toplumlarda son derece prim yapıcı bir yaklaşımdır. Aslında olan, eğitimin olmadığı yerde cehaletin yeşermesinden ibarettir. Bu çalışmalar da, onun bir yansımasıdır.

Söz konusu hakaretlerin önemli olmayışının ikincisi sebebi ise, Bir teoriyi ileri süren kişinin (örneğin Darwin) ya da bilimsel bir teorinin (örneğin Evrim Teorisi) ya da bunun ileri sürüldüğü temel kaynakların (Türlerin Kökeni kitabı ya da akademik makaleler gibi) biz bilim insanları ve bilimseverler için kutsal olmadığı gerçeğidir... Darwin'e ağzınız dolusu sövebilir, Evrim Teorisi ile ilgili akademik makaleleri yırtabilir, meydanlara çıkıp Türlerin Kökeni'ni yakabilirsiniz. Hatta ve hatta, kanunlar ve politik erk sizden yanaysa, bu bilimsel gerçekleri savunan, araştıran, inceleyen insanları zedeleyebilir, onlara zarar verebilir, onları tehdit edebilir, hatta canlarına kastedebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri, evrimin bir doğa yasası olduğu gerçeğini, Evrim Teorisi'nin ise bu doğa yasasını başarıyla açıklayan tek bilimsel veriler bütünü olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Dolayısıyla büyük beyinler tarafından üretilen ürünlere saldırabilirsiniz; ancak bu saldırıların hiçbiri, o beyinlerin ürettiği fikirlere zarar vermeyecek, onları çürütmeyecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Uzun lafın kısası, eğer ki bir fikirle ilgili bir derdiniz varsa; bilimsel gözlüklerinizi asla çıkarmayın ve söz konusu fikrin arkasında yatan bilimsel temelleri inceleyin, araştırın, öğrenin. Akademik araştırma yapmayı öğrenin. Bunlardan yola çıkarak bilimin nasıl işlediğini, bilimsel teorilerin nasıl inşa edilip, nasıl geliştirilip, nasıl yıkılabileceğini anlayın. Eğer ki bugüne kadar evrimle ilgili yapılmış yüz binlerce bilimsel araştırmayla ilgili kabul etmediğiniz noktalar varsa, bu işin akademik eğitimini alın, kendi araştırmalarınızı yapın, sonuçlarını hakemli dergilerde yayınlayın ve Evrim Teorisi'ni değiştiren, geliştiren ve hatta mümkünse çürüten veya zayıflatan kişilerden biri siz olun. Ancak bunu, yapılması gerektiği gibi, bilimin yüksek ve güvenilir standartları içerisinde yapın. 

Bunları yaptığınız ve bilimsel metodu takip ettiğiniz sürece, evrimden ölümüne nefredin isterseniz. Bilimsel ve akademik veriler sunabildiğiniz, araştırmalarınızı güvenilir bir şekilde, hile-hurdaya başvurmaksızın, güvenilir ve saygın akademik dergilerde yayınlayıp da bilim camiasına bulgularınızı ilan ettiğiniz sürece hiçbir bilim insanı çıkıp da "Neden evrimi kabul etmiyorsun?" demeyecektir. Zira eğer ki kabul etmiyorsanız, akademik veri ve bulgularınız olması, bilimsel yanlışlama süreçlerinden geçmiş olmanız ve evrimin halihazırda açıklamayı başardığı her şeyi ama her şeyi başka bir teori ile açıklayabiliyor olmanız gerekmektedir. Bunu yapabiliyorsanız, kimse sizin güvenilirliğinize şüpheyle yaklaşmayacaktır. Tüm bilim camiası sizi ciddiye alacaktır. Hatta bunları yapabileceğinizi ispatlayabilirseniz, ayak direyişinizin şahsi ve öznel değil de, veri-temelli, objektif ve bilimsel olduğunu gösterebilirseniz, bu tip "komik" karikatürlerinizi getirin, hep birlikte gülelim!

Ama bunları yapamıyorsanız...

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Karikatür çizmek en kolayı!

Biz de iki dakikada karalayıveririz bir şeyler; insanlarla alay etmekten kolay bir şey var mı bu dünyada?

Siz zor ama güvenli ve gerçek olanını seçin.

Bilimi seçin.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Bilim Budur! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/03/2024 23:10:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4692

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Astronomi
Ara Tür
Yağ
Elementler
Pediatri
Genom
Sayı
Kartal
Tercih
Kafatası
Kuş
Akciğer
Mikrobiyota
Sinirbilim
Yumurta
Eczacılık
Kozmoloji
Gaz
Bebek
Teyit
Müfredat
Plastik
İyi
Nötron Yıldızı
Kilo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Darwin'i Alaya Almak.... (17 Kasım 2016). Alındığı Tarih: 1 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4692
Bakırcı, Ç. M. (2016, November 17). Darwin'i Alaya Almak.... Evrim Ağacı. Retrieved March 01, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4692
Ç. M. Bakırcı. “Darwin'i Alaya Almak....” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Nov. 2016, https://evrimagaci.org/s/4692.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Darwin'i Alaya Almak....” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 17, 2016. https://evrimagaci.org/s/4692.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close