Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Darwin'i Alaya Almak...

Darwin'i Alaya Almak...
4 dakika
1,786

Charles Darwin ve Evrim Teorisi ile ilgili olarak 1859'dan bugüne kadar çok sayıda yerici, aşağılayıcı, hakaret edici, küçük görücü "sanatsal" içerik yayınlanmıştır. Elbette ki bunların başını karikatürler çekmiştir. Öyle ki, Türlerin Kökeni'nin yayınlanmasından kısa bir süre sonra birçok tutucu ve gerici karikatürist, Darwin'in ileri sürdüğü ve evrim adını verdiğimiz doğa yasasının nasıl çalıştığını ilk defa sistematik olarak açıklamayı başaran teoriyi yerme yarışına girmişlerdir. Bunun yankıları günümüze kadar ulaştığı gibi, elbette ki ülkemizde de bolca görülmüştür. Bunların başında da Darwin'i maymuna benzetme, Darwin'in ailesini maymun olarak görme, Darwin'in maymunlarla cinsel ve duygusal ilişki içerisinde olduğu argümanı gibi bayat ve düşük zekalı yaklaşımlar en yaygın örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ama bunları hiçbiri ama hiçbiri dert değil, elbette. Bunun da iki temel sebebi var: 

Bu Reklamı Kapat

İlki, bu yerme çabasının arkasında yatan neden... Söz konusu yermelerin ve taşlamaların en temel sebebi, bunu yapanların bilimsel gerçekleri algılayabilecek kadar eğitimli, donanımlı ve zeki olmadıkları gerçeği... Bilim, herkesin kolaylıkla erişebileceği bir şey olsa da, herkesin algılayıp takdir edebileceği bir şey değil ne yazık ki... Dolayısıyla "izahı olmayan şeylerin mizahı olur" mantığı burada devreye giriyor. Ancak buradaki izahın olmayışı, dil tutukluğu yaratacak kadar şaşırtıcı veya tuhaf bir olayın yaşanması değil; insanların eldeki mevzuyu izah edebilecek algı, bilgi ve anlayış düzeyinde olmamaları... Dolayısıyla fikri objektif bir şekilde eleştirip, bilimsel araştırmalarla değiştirmeye ve geliştirmeye çalışacaklarına, tarih boyunca gericiler ve bilim düşmanları kolaya kaçarak karikatürlere, bilimsel olmayan yazılara ve bu tip içeriklere başvurmuşlardır. Son derece saygın, efendi ve kimsenin şahsi inançlarını incitmek istemediği için bilimsel araştırmalarını yayınlamaktan bile korkup geri durmaya çalışan Charles Darwin gibi bir kişiyi bile böylesine alçakça yerebilmektedirler. Bu, elbette ki bilimin ve aydınlanmanın yeşermediği toplumlarda son derece prim yapıcı bir yaklaşımdır. Aslında olan, eğitimin olmadığı yerde cehaletin yeşermesinden ibarettir. Bu çalışmalar da, onun bir yansımasıdır.

Söz konusu hakaretlerin önemli olmayışının ikincisi sebebi ise, Bir teoriyi ileri süren kişinin (örneğin Darwin) ya da bilimsel bir teorinin (örneğin Evrim Teorisi) ya da bunun ileri sürüldüğü temel kaynakların (Türlerin Kökeni kitabı ya da akademik makaleler gibi) biz bilim insanları ve bilimseverler için kutsal olmadığı gerçeğidir... Darwin'e ağzınız dolusu sövebilir, Evrim Teorisi ile ilgili akademik makaleleri yırtabilir, meydanlara çıkıp Türlerin Kökeni'ni yakabilirsiniz. Hatta ve hatta, kanunlar ve politik erk sizden yanaysa, bu bilimsel gerçekleri savunan, araştıran, inceleyen insanları zedeleyebilir, onlara zarar verebilir, onları tehdit edebilir, hatta canlarına kastedebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri, evrimin bir doğa yasası olduğu gerçeğini, Evrim Teorisi'nin ise bu doğa yasasını başarıyla açıklayan tek bilimsel veriler bütünü olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Dolayısıyla büyük beyinler tarafından üretilen ürünlere saldırabilirsiniz; ancak bu saldırıların hiçbiri, o beyinlerin ürettiği fikirlere zarar vermeyecek, onları çürütmeyecektir.

Bu Reklamı Kapat

Uzun lafın kısası, eğer ki bir fikirle ilgili bir derdiniz varsa; bilimsel gözlüklerinizi asla çıkarmayın ve söz konusu fikrin arkasında yatan bilimsel temelleri inceleyin, araştırın, öğrenin. Akademik araştırma yapmayı öğrenin. Bunlardan yola çıkarak bilimin nasıl işlediğini, bilimsel teorilerin nasıl inşa edilip, nasıl geliştirilip, nasıl yıkılabileceğini anlayın. Eğer ki bugüne kadar evrimle ilgili yapılmış yüz binlerce bilimsel araştırmayla ilgili kabul etmediğiniz noktalar varsa, bu işin akademik eğitimini alın, kendi araştırmalarınızı yapın, sonuçlarını hakemli dergilerde yayınlayın ve Evrim Teorisi'ni değiştiren, geliştiren ve hatta mümkünse çürüten veya zayıflatan kişilerden biri siz olun. Ancak bunu, yapılması gerektiği gibi, bilimin yüksek ve güvenilir standartları içerisinde yapın. 

Bunları yaptığınız ve bilimsel metodu takip ettiğiniz sürece, evrimden ölümüne nefredin isterseniz. Bilimsel ve akademik veriler sunabildiğiniz, araştırmalarınızı güvenilir bir şekilde, hile-hurdaya başvurmaksızın, güvenilir ve saygın akademik dergilerde yayınlayıp da bilim camiasına bulgularınızı ilan ettiğiniz sürece hiçbir bilim insanı çıkıp da "Neden evrimi kabul etmiyorsun?" demeyecektir. Zira eğer ki kabul etmiyorsanız, akademik veri ve bulgularınız olması, bilimsel yanlışlama süreçlerinden geçmiş olmanız ve evrimin halihazırda açıklamayı başardığı her şeyi ama her şeyi başka bir teori ile açıklayabiliyor olmanız gerekmektedir. Bunu yapabiliyorsanız, kimse sizin güvenilirliğinize şüpheyle yaklaşmayacaktır. Tüm bilim camiası sizi ciddiye alacaktır. Hatta bunları yapabileceğinizi ispatlayabilirseniz, ayak direyişinizin şahsi ve öznel değil de, veri-temelli, objektif ve bilimsel olduğunu gösterebilirseniz, bu tip "komik" karikatürlerinizi getirin, hep birlikte gülelim!

Ama bunları yapamıyorsanız...

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Karikatür çizmek en kolayı!

Biz de iki dakikada karalayıveririz bir şeyler; insanlarla alay etmekten kolay bir şey var mı bu dünyada?

Siz zor ama güvenli ve gerçek olanını seçin.

Bilimi seçin.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Güldürdü 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2022 23:20:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4692

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Pandemi
Işık
Fare
Şempanze
Acı
Sars Mers
Kanat
Ekonomi
Elektrokimya
Etoloji
Hamile
Yemek
Gıda
Süpernova
Einstein
Obezite
Kalori
Film
Ses
Cinsiyet
Coğrafya
Viral
Su Ayısı
Albert Einstein
Sürüngen
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et