Paylaşım Yap
Günün Astronomi Fotoğrafı (APOD)
12 Eylül 2023
Galaksi Kümesi Abell 370 ve Ötesi
Galaksi Kümesi Abell 370 ve Ötesi
Açıklama
Yaklaşık 4 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alan, devasa galaksi kümesi Abell 370, Hubble Uzay Teleskobu'nun bu keskin anlık görüntüsünde yakalanmış. Galaksi kümesinin yalnızca iki dev eliptik galaksinin hakimiyetinde olduğu ve soluk yaylarla kuşatıldığı görülmektedir. Gerçekte; daha sönük, dağınık mavimsi yaylar, merkezin altında ve solunda yer alan dramatik ejderha yayının yanı sıra, Abell 370'in çok ötesinde yer alan galaksilerin görüntüleridir. Yaklaşık iki kat daha uzakta olan, normalde fark edilemeyen ışıkları, kümenin muazzam büyüklüğü tarafından büyütülüyor ve bozuluyor. Kütleçekimsel etki, ezici bir çoğunlukla görünmeyen karanlık maddenin hakimiyetindedir. Evrenin erken dönemlerindeki galaksilere dair cezbedici bir bakış sağlayan bu etki, kütleçekimsel merceklenme olarak bilinmektedir. Uzay-zamanın bükülmesinin bir sonucu olarak merceklenme neredeyse bir yüzyıl önce Einstein tarafından tahmin edilmişti. Abel 370; sağ alt kısımda, ön taraftaki sivri uçlu Samanyolu yıldızının çok ötesinde, deniz canavarı Cetus takımyıldızına doğru görülmektedir. Frontier Fields projesinde görüntülenen altı galaksi kümesinin sonuncusuydu.
Görsel Kaynağı: NASA, ESA, Jennifer Lotz and the HFF Team (STScI)
Çeviren: Çınar Civan
0
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Bazı hakları saklıdır.
Hizmet Sağlayıcı: ASD @ NASA / GSFC, NASA Science Activation & Michigan Tech. U.
APOD Arşiv Büyüklüğü: 10596
APOD Türkçe Çeviri Sayısı: 900 (%8.49)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close