Paylaşım Yap
Günün Astronomi Fotoğrafı (APOD)
13 Nisan 2022
Şeytan Kulesi Üzerinde Samanyolu
Şeytan Kulesi Üzerinde Samanyolu
Açıklama
Şeytan Kulesi nasıl oluştu? Wyoming, ABD‘de yer alan bu sıradışı monolitin kökenleri hala tartışmalı. Fakat kabul gören hipotez onun, yüzeye çıkıp da bir volkan oluşturamayan, sertleşmiş lav yükseltisi olduğunu söylüyor. Bu teoriye göre, bir zamanlar yoğun volkanik yapıyı saran daha hafif taşların, zamanla erozyona uğrayıp yok olması, geriye bu dramatik kuleyi bırakmış. Amerikan Yerlileri tarafından Ayı İni, Büyük Gri Boynuz adlarıyla da bilinen bu yoğun kaya, bazıları 180 metreye kadar ulaşan bilinen en uzun altıgen kolonları barındırıyor. Üzerindeyse Samanyolu galaksisinin merkez bandı gökyüzünü kuşatmış. Kulenin sağ tarafında Pipo Bulutsusu ve kırmızı rengiyle reddish Lagoon Nebula gibi tanınmış birçok gök cismi kendisini gösteriyor. Kulenin solunda ufku bulutlar kaplarken, yeşil çimler ve ağaçlar ön plana bir çizgi çekiyor. Diğer birçok uluslararası sembolün aksine dağcıların Şeytan Kulesi'ne tırmanmalarına izin veriliyor.
Görsel Kaynağı ve Telif Hakkı: MaryBeth Kiczenski
Çeviren: Ögetay Kayalı
5
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Yazarlar & Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman Bazı hakları saklıdır.
Hizmet Sağlayıcı: ASD @ NASA / GSFC, NASA Science Activation & Michigan Tech. U.
APOD Arşiv Büyüklüğü: 10626
APOD Türkçe Çeviri Sayısı: 920 (%8.66)
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close