Alometri

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Alometri

İngilizce

Allometry

Açıklama

Vücut büyüklüğünün, vücudun şekline, anatomiye, fizyolojiye ve davranışa bağlı olan ilişkisini inceleyen bilimin genel adıdır. Çoğu zaman, bir canlının gelişimi sırasında farklı parçalarının ya da boyutlarının farklı büyüme miktarı göstermesi için kullanılsa da, sadece asimetrik büyüme analizini içermez. Bir organizmanın vücut biçimi, gelişim süresince farklı parçalarının oransal büyüme hızına bağlıdır. Vücudun kendine özgü şeklini almasını sağlayan bu orantılı büyümeye alometrik büyüme denir. Örneğin insan büyümesi sırasında, baş vücuda oranla daha yavaş, bacaklar ise daha hızlı gelişmektedir.

 


Alometri

Alometri

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • A. W. Shingleton, et al. Allometry: The Study of Biological Scaling. (2018, Ağustos 15). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2018. Alındığı Yer: Nature
  • C. G. Small. (1996). The Statistical Theory of Shape. ISBN: 978-0-387-94729-7. Yayın Evi: Springer.
  • J.Damuth. (2018). Scaling of growth: Plants and animals are not so different. PNAS.
  • D. J. Futuyma . (2008). Evrim. ISBN: 9944341844. Yayın Evi: Palme.
  • J. L. Gittleman. Allometry. (2018, Ağustos 15). Alındığı Tarih: 15 Ağustos 2018. Alındığı Yer: Brittanica

Fosil

Prokaryot

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim