Alıntı & Aforizma Ekle
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Alıntı & Aforizma
Rıdvan Efe
Rıdvan Efe
10K UP
Alıntıyı Ekleyen
Tümdengelimli mantığın yararı çok büyüktür, ne ki o aynı zamanda ciddi bir biçimde de sınırlıdır. O size neye inanmanız gerektiğini söyleyemeyecektir. Ancak yalnızca A'ya inanırsanız B'ye de inanmak zorunda olduğunuzu söyleyecektir. Eğer yer çekimi kanununa inanırsanız gök bilimcilerin gezegenlerin devinimleri üzerine söylediklerine de inanmanız gerekir. Bütün insanların eşit olduğuna inanırsanız köleliğe karşı olmanız ve kadınların oy haklarını desteklemeniz gerekir. (İnsanların bu sonucu çıkarmaları yaklaşık bir asır almıştır.) Kitab-ı Mukaddes'in tamamının doğru olduğuna inanırsanız, tavşanın geviş getirdiğine de inanmanız gerekir. Tümdengelim size öncüllerinizden hangi sonucun çıkacağını söyler, ama öncüllerinizin doğru olup olmadığını söylemez.
Kaynak: Russell'ın Felsefe Yapma Sanatı isimli kitabından...
2
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close