Alıntı & Aforizma Ekle
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Alıntı & Aforizma
Furkan Arduç
Alıntıyı Ekleyen
Size bu B 612 asteroidi hakkında bu kadar teferruat verebiliyorsam ve onun numarası hakkında bu kadar kesin konuşuyorsam, bunların sebebi tabii ki büyüklerdir. Büyükler sayılar hakkında konuşmaktan her vakit çok hoşlanırlar. Onlara yeni bir arkadaşınızdan söz ettiğiniz zaman, size hiçbir zaman esasa dair konular hakkında soru sormazlar. Asla şu tür şeylerden söz etmezler. 'Arkadaşının sesi iyi mi? Hangi oyunları sever? Kelebek koleksiyonu var mı?' Bu türden soruların yerine size şöylesi sorular sorarlar: 'Arkadaşın kaç yaşında? Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası ne kadar para kazanır?' Büyükler o kişiyi sadece bu sorularla tanıyabileceklerini düşünürler. Büyüklere 'kırmızı briketli, pencerelerinde sardunyalar ve çatısında kumrular bulunan güzel bir ev gördüm' derseniz, bu evi bir türlü akıllarında hayal edemezler. Böyle konuşmak yerine onlara şöyle demeniz lazım: 'Yüz bin franklık bir ev gördüm.' O zaman büyükler heyecanla haykırırlar: 'Ne kadar güzel bir evmiş!'
Kaynak: Bu alıntı, Parıltı Yayıncılık tarafından (tahmini basım tarihi: 2020) yayınlanan, çevirisi de Kemal Yılmaz tarafından yapılan, Küçük Prens kitabının 23. sayfasından alınmıştır. Sadece "Büyükler rakamlardan konuşmaktan her vakit çok hoşlanırlar." kısmındaki "rakamlar" yerine, "sayılar hakkında" yazmayı tercih ettim. (Goodreads)
9.8/10
(121 Kişi)
Puan Ver
The Little Prince
Sonra Okuyacaklarıma Ekle
2
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close