3' translasyon olmayan bölge

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

3' translasyon olmayan bölge

İngilizce

3-translasyon-olmayan-bolge

Açıklama

Genlerin 3' translasyon olmayan bölgesi, son egzonun bitişinden sonraki dizilerdir. Yazılabilirler (transkripsiyon) ancak çevrilemezler (translasyon). Genellikle mRNA stabilitesi aracılığıyla mesajın ifade sonrası transkripsiyonel düzenlenmesinde kilit rol oynayan düzenleyici elemanlar içerebilir. 3'-UTR bölgelerinde evrimsel koruma yüksek derecede önemli elemanlarının varlığının bir göstergesidir. Bununla birlikte, 3' UTRler kodlama ve yükseltici sıraları daha zayıf temizleme seçime tabi tutulur ve sonuç olarak daha az yüksek ortolog gen bölgeleri arasında karşılaştırmaların korunmuş olduğu tespit edilmiştir. Translasyonel düzenlemesi için belirlenen cis- etkili unsurların çoğu 3 'UTR içinde meydana gelmektedir ve belli protein işlevi sınıfları içinde düzenlilik ile oluşur.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2866830/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2548416/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2315667/

Geçiş türlerinin evrimi

Rekombinasyon

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Katkı Sağlayanlar

Beril Dursunkaya

Beril Dursunkaya

Editör

2015 ODTÜ Biyoloji mezunudur. UMass'de MBA eğitimini devam ettirmektedir. Evrim Ağacı'nda sözlük yazımı ve geliştirilmesinde rol almaktadır. Ekoloji, çevre ve sürdürülebilirlik özel ilgi alanları arasındadır.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder