Zıplayan Timsah vs. Kuş

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta Avusturalya'da bulunan tuzlu su timsahı olarak da bilinen Crocodylus porosus türü bir timsahın avını yakalamak için sudan sıçrayış anı yakalanmış. Fotoğraf, Avusturalya'nın Darwin kentinde çekildi. Bu tür, günümüzde var olan sürüngenlerin bilinen en büyük türüdür. Erkekleri 6.7 metre uzunluğa erişebilir ve 2 ton ağırlığa kadar ulaşabilir! Ortalamada ise erkekler 4.3-5.2 metre uzunlukta ve yaklaşık 700 kilogramdır. Dişiler ise ortalamada 3 metre civarında bir uzunluğa sahiptir. Her ne kadar isminden anlaşılabileceği gibi tuzlu sularda yaşasalar da, sıklıkla nehirler, lagünler ve deltalarda bulunabilirler, kimi zaman bataklık ve çamurlu bölgelerde yaşayabilirler.

Tür, "hiperkarnivor" olarak bilinir ve bilinen en üst düzey avcılardan birisidir. Hiperkarnivor türlerin diyetlerinin %70'inden fazlası etten oluşur. Bu tür, önüne çıkan her türlü hayvanı yiyebilir: balıklar, deniz kabukluları, diğer sürüngenler, kuşlar, her boyutta memeli hayvanlar ve hatta diğer üst düzey avcıları bile! Avına ulaşmak için gerekirse timsahlar için "sıradışı" sayılabilecek bir yönteme başvurarak sudan 1-2 metre kadar yükseğe sıçrayabilir ve avlarını havada kapabilir. Ayrıca tür, Dünya üzerinde yaşayan, insanlar için tehdit unsuru olabilecek en tehlikeli timsah türüdür.

Evrim Ağacı'nı Dizilemek ve Bilim Cemiyetindeki İşbirliğinin Önemi

Şempanze ve İnsan

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder