Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Zamanda yolculuk teorik olarak mümkün olabilir, fakat yine de şu anki teknolojik becerilerimizin ilerisinde. Başka bir zamandan gelen ziyaretçileri dijital ayak izlerinden bulmayı hedefleyen yeni ve eğlenceli bir araştırmaya göre, zamanda yolculuk yapanlar, gerçekten aramızdalarsa, zamanda sıçrama yolunu çevirimiçi olarak ele vermek durumunda olabilir. 

Teorik olarak, zamanda ileriye yolculuk etmek, Einstein'in Genel Görelilik Teorisi'ne göre mümkün olmalıdır. Gerçekte, bilim insanları muon adı verilen çok küçük parçacıkları zamanda ileriye gönderebildi. Ama büyük bir nesneyi, mesela bir insanın tamamını geleceğe göndermek, şimdilik bilim kurgunun başka bir kademesinde kalıyor. 

Buna rağmen, yazın bir poker oyunu sonrası, Houghtan'daki Michigan Teknoloji Üniversitesi'nde bir astrofizikçi olan Robert Nemiroff, öğrencilerine şu soruyu sorarak eğlenceli bir tartışma başlattı: Eğer zamanda yolculuk edenler aramızdalarsa varlıklarının izini online olarak bırakırlar mı?

Araştırmacılar zamanda yolculuk edenlere olay öncesi yapılan internet üzerindeki 'imalar' araştırmak için yakın zamanda gerçekleşen iki olayı seçti: Mart 2013'te Katolik Kilisesi'nin başına Papa Francis'in geçmesi ve ilk kez Eylül 2012'de fark edilen güneşe çok yakın geçen kuyrukluyıldız ISON. 

Araştırmacılar düşündü ki, dikkatsiz zaman yolcuları bu konuları bilmelerinin beklendiği zamandan önce Twitter ya da Facebook'ta Papa Francis ya da Comet ISON'dan bahsetmiş olabilir. Nemiroff bir açıklamasında da şöyle belirtti: 

"İnternet esasen çok büyük bir veri tabanı, ve düşündüm ki eğer zaman yolcuları buradaysa, varlıkları başka bir şekilde de anlaşılır, mesela lotoda çıkacak numaraları çekilişten önce bilmeleri gibi..."

Nemiroff ve öğrencileri Google ve Bing gibi arama motorlarının sonuçlarını , Facebook ve Twitter'ı da içeren sosyal medya sayfalarını derinlemesine incelediler. Ancak sonunda eli boş döndüler. Nemiroff durumu şöyle değerlendiriyor:

"Kısıtlı araştırmamızda bir sonuca ulaşamadık. Gerçekten ulaşacağımızı da düşünmemiştim. Ama hâlâ bu tür bir araştırmayı üstlenen başka bir kimse de görmedim."

Araştırmacılar sonradan Buenos Aires Başpiskoposu olan Jorge Mario Bergoglio, Katolik Kilisesi'nin başına gelmek için seçilmeden önce Papa Francis'ten bahseden bir blog yazısı buldular, ama bunun zamanda yolculuk eden bir ziyaretçinin mesajından çok tesadüfi bir atıf olduğunu düşündüler. 

Nemiroff ve öğrencileri Eylül 2013'te kendi özel bloglarını bile oluşturdu ve olası zaman yolcularından Ağustos 2013'te ya da daha önce elektronik posta ya da tweet atarak '#ICanChangeThePast2' (zamanı değiştirebilirim) ya da "#ICannotChangeThePast2" (zamanı değiştiremem) yazmalarını istediler. Ama yine de, zamanda yolculuğa dair bir şey bulamadılar.

Yine de araştırmaları genel olarak yerçekimsel kırılma ve gamma ışını patlamaları gibi daha ciddi konuları kapsayan Nemiroff'a göre bu çalışma çok sıradışı bir kapsam üzerinde yoğunlaşıyor görünse de eğlenceli bir girişim:

"Her zaman evren ve zaman üzerine çalışmaktaydım. Bu iş çok keyifli oldu."

Nemiroff çalışmanın öğrencilerin kendi zamanları içinde maddi yardım almaksızın yürütüldüğünü söylüyor. Araştırmacılar bulduklarını (ya da bulamama sebeplerini) 6 Ocak Pazartesi Washington D.C.de 223. Amerikan Astronomi Topluluğu toplantısında bir posterle sundular.


Yazan: Denise Chow

Kaynak: Bu yazı LiveScience sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/08/2019 04:47:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1892

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insana mantığını nasıl kullanacağını öğretin; bir ömür boyu düşünecektir.”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder