Yunus ve İnsan Zekası

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bazen hakikaten bu kadar yüksek bir zekaya sahip olup da tüm bu yaptığımız fenalıkları nasıl yaptığımızı anlamakta güçlük çekiyoruz. Sonra kendimize geliyoruz: Zeka, sadece "iyilikler" ile gelmiyor... Bir paket olarak geliyor: Bilincimiz ve öz farkındalığımız da onunla geliyor, katliamlarımız ve zulümlerimiz de...

Ayrıca belirtmekte fayda var: Tabii ki sadece ''beyin büyüklüğü'' zekayı belirlemez. Çünkü canlının hacmı ve kütlesi arttıkça, genellikle her organının hacmi ve kütlesi artar. Fakat beyin/vücut oranının büyük olması zekayı belirileyebilir. Aslında zekayı belirleyen unsurları henüz kesin olarak bilmiyoruz. Beyin ağırlığının vücut ağırlığına oranı, hacmi, gyruslarının yaptığı kıvrımlar gibi bazı kriterlerimiz var elbet. Fakat zeka, muhtemelen göreceli bir sınıflandırma olabilir. Bu karikatür ise insanların kendilerini bu denli zeki nitelendirmelerine rağmen neden bu tarz olayları ''eğlenceli'' buldukları hakkında psikolojik ve etolojik bir gönderme yapmış. 

Karikatürist: Dan Piraro

Muzlar Yok Oluşa Doğru Sürükleniyor...

Yenilenebilir Enerjinin Artıları ve Eksileri

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim