Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Türlerin yok olma riskini artıran etkenler yeni türlerin oluşma olasılığını da düşürüyor. Bu sonuca Umeå Üniversitesi'nden iki biyolog ulaştı. Buluşları Evolution dergisinin Nisan 2014 sayısında yayımlandı. 

Zaman zaman türlerin yok oluşuna ilişkin küresel biyolojik çeşitlilik alarmı haberleri duyuyoruz. Genelde' kısmen insan etkinliklerinin sonucu olarak gösterilen, türlerin yok olma sebebi tartışılıyor. Daha az tartışılan konu ise çevresel değişikliklerin yeni türlerin oluşma olasılığını nasıl etkilediği.

Yeni türler; bir türe ait bireylerin diğerlerinden ayrı bir tür olarak algılanacağı kadar başarılı bir değişiklik yaşaması sonucu oluşur ve genellikle melezlenip doğurgan yavrular elde edememeleriyle tanımlanır. Farklılıklar çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Topluluklar birbirinden bir engel dolayısıyla, örneğin aradaki bir dağ sebebiyle yalıtılmış halde olabilir ya da doğal seçilim sonucu farklı koşullara uyum sağlamış olabilirler. Yeni türlerin oluşma sıklığı organizma topluluklarına ve bölgelere göre önemli ölçüde değişiyor. Araştırmacılar şimdiye dek bu bu değişim farklılıklarını, değişime sebep olan etkenlerin kuvvetine yordular. 

Şimdi, Umeå araştırmacıları Mats Dynesius ve Roland Jansson türleşme olasılıklarındaki bu çeşitliliğin bir başka önemli sebebi olduğu konusunu tartışıyorlar: Bir tür içinde ileride ayrı bir tür oluşturacak topluluklar uzun süre boyunca var olmuş olmalı. Ekoloji ve Çevre Bilimi Bölümünde doçent olan Mats Dynesius şöyle diyor:

"Eğer farklı tür oluşturmadan evvel ölürler ya da başka türlerle karışırlarsa, türleşme gerçekleşmez. Ayrı topluluklar olarak yeterince uzun hayatta kalamamaları riski büyüktür ama topluluklar arasında değişkenlik gösterir. Riske konu olan farklar organizmanın karakteristiğine ve içinde yaşadıkları çevreye göre değişir."

Araştırmacılardan birinin vardığı sonuca göre türlerin yok olma riskini artıran karakteristik ve çevre, daha az yeni tür oluşması sonucunu getiriyor.

Varılan bir başka sonuç da toplulukların daha farklılaşması ve sonuçta farklı türlere evrimleşmesi olasılığını artıran belli etkenler, aynı zamanda toplulukların yok olması riskini de artırabilir. Yayılma yeteneğinin zayıflığı böyle bir faktördür. Yeni yaklaşım bilim insanlarının organizmaların karakteristiği ve çevrenin türlerin çoğalma eğilimini etkilemesine bakışını değiştirebilir. Ekoloji ve Çevre Bilimi Bölümünde doçent olan Roland Jansson şöyle anlatıyor:

"Türleşme üzerindeki çalışmalar sonuçta ayrı bir tür olabilecek toplulukların bir tür içindeki ömrünü etkileyen faktörleri de hesaba katmalı. Bence bu, Dünya'nın biyolojik çeşitliliğinin nasıl oluştuğunu ve neden bazı yerlerde ve belli bir organizma topluluğu içinde çok sayıda tür olup diğerlerinde az olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır."

Mats Dynesius ise şöyle açıkladı:

"Yaklaşımımız ileride yeni türlerin oluşması için imkanların korunmasını da kolaylaştıracak. Örneğin, biliminsanları yakın zamanda Galapagos Adası'nda insan etkisinin, farklı ispinoz topluluklarının farklı bir tür oluşturabilecekken nasıl birbiriyle karışmasına sebep olmuş olabileceğine dikkat çekti."

Kaynak: Bu yazı Phys.org sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder