Yer Çekimsiz Ortamda Bebek Yapmak

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mars’ta koloni kurma fikrinin bilimkurgu filmlerinden çıkıp “Neden olmasın?” şeklini almasıyla akıllarda canlanan birçok sorudan biri: Uzayda bebek yapmak mümkün müdür?

Yer çekiminin önemini uzayda uzun zaman geçiren astronotlar üzerinde gözlemleyebiliyoruz. Uzun süre sıfır yer çekimine maruz kalan astronotlarda kemiklerin ve kasların zayıflaması, vücuttaki sıvı dengesinin sağlanamaması sonucu kafatasında artan sıvı basıncı ve buna bağlı görülen göz deformasyonları, ayrıca kan dolaşımının daha kolay sağlanmasıyla zayıflayan kalp kaslarının yol açtığı kalp ritim bozuklukları gözlenmektedir.

Sıfır yer çekiminin etkisini zigot ve embriyo gelişimi üzerinde öngörmek ise çok daha zor. Bir bebeğin ilk aşaması olan döllenme süreciyle ilgili NASA araştırmacılarının denizkestanesi sperm ve yumurtalarıyla uzayda gerçekleştirdikleri deneyde döllenmenin bozulmaya uğradığı görülmüştür. Dünya üzerinde sıfır yer çekimi oluşturularak embriyonik kök hücrelerle gerçekleştirilen bir diğer çalışmada ise yer çekimsiz ortamda geliştirilen embriyonik kök hücrelerinde normal yer çekiminde geliştirilen hücrelere oranla %64’ünde gelişim farklılıkları ve bölünme sorunları gözlenmiştir.

Yapılan deneylerin sonuçları yakın gelecekte insanların uzayda üremelerine yönelik olumlu sonuçlar doğurmasa da bu konudaki araştırmalar ve deneyler sürdürülmektedir. Kim bilir belki de gelecekte sıfır yerçekimine karşı genetiği değiştirilmiş insanlar uzay kaşifleri olabilirler.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. SpaceFlightNow
  2. io9
  3. Wired
  4. Space

Bilimin En Büyük Hatası

İleriyi Görme Engelli Olmak Üzerine...

Yazar

Güniz Göze Eren

Güniz Göze Eren

Yazar

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans mezunudur. Davranışın genetik temellerini incelemek istemektedir. International Max Planck Research School’da Sinir ve Davranışı Bilimi Master'ı yapmaktadır.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim