Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bilimsel adı Oxalis tuberosa olan bu ilginç bitki, And Dağları'nın merkezi ve güneyinde, yapay seçilim ile evrimleştirilmiş bir bitkidir. Üreticiler, türün tüberlerini seçerek kademeli olarak bitkiyi değiştirmiş ve istedikleri özellikleri kazandırmışlardır. Vahşi yaşamda böyle bir bitki bulunmamaktadır; ancak yapay seçilimde kullanılan, daha ufak kök yapısına sahip, atasal bireyler vahşi doğada bulunabilmektedir. "Oka" olarak da bilinen bitki, Avrupa'ya 1830 yılında, patatese rakip olabilmesi için götürülmüştür, ancak asla bu başarıya erişememiştir.

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder