Yeni Zelanda Yamı (Oka)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bilimsel adı Oxalis tuberosa olan bu ilginç bitki, And Dağları'nın merkezi ve güneyinde, yapay seçilim ile evrimleştirilmiş bir bitkidir. Üreticiler, türün tüberlerini seçerek kademeli olarak bitkiyi değiştirmiş ve istedikleri özellikleri kazandırmışlardır. Vahşi yaşamda böyle bir bitki bulunmamaktadır; ancak yapay seçilimde kullanılan, daha ufak kök yapısına sahip, atasal bireyler vahşi doğada bulunabilmektedir. "Oka" olarak da bilinen bitki, Avrupa'ya 1830 yılında, patatese rakip olabilmesi için götürülmüştür, ancak asla bu başarıya erişememiştir.

Kaliforniya Kuzubaşı

Paslanmayan Hint Direğinin Bilimsel Analizi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim