Yeni ''Makina'', 640 Terabayt Veriyi Saniyenin Milyarda Birinde Hesaplayabiliyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İşte karşınızda, Dünyaca ünlü Person of Interest (Şüpheli Kişi) dizisinin baş konusu olan "Makina"nın (veya 3. sezon sonu itibariyle yeni tanımaya başladığımız "Samaritan"ın) ilk adımı... HP'nin yeni tasarımının, bilgisayar ve işlem dünyasında devrim niteliği taşıdığı iddia ediliyor. HP'ten yapılan açıklamaya göre "Makina" bir sunucu, istasyon, şahsi bilgisayar (PC), cihaz ya da telefon değil. Bunların hepsinin bir bileşimi... Gelecekte tüm cihazların internete bağlanarak kendilerini tanıtabilecekleri ve birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir dünya hayali olan "Şeylerin İnterneti" (Internet of Things) konsepti içerisinde yaratılan devasa veri yığınlarıyla baş edebilecek şekilde tasarlanmış bir alet.

Bu kadar yoğun bilgiyi işleyebilmek için, genelleştirilmiş ve az sayıdaki çekirdekler yerine, özelleştirilmiş çekirdek kümeleri kullanıyor. Tüm parçaları bakır teller yerine silikon fotonik teknolojisiyle birbirine bağlanıyor. Bu da, enerji gereksinimlerini düşürerek sistemin hızını kat kat arttırıyor. Dahası, bu alet "memristör" adı verilen ve güç kesintisinden sonra bile bilgi depolama özelliği olan dirençler kullanıyor.

Tüm bunların sonucunda, var olan sunucuların tamamından 6 kat daha güçlü olan ve 80 kat daha az enerji tüketen "makina" karşımıza çıkıyor. HP'ye göre Makina, 160 petabayt veriyi 250 nanosaniyede işleyebiliyor. Dahası, bu alet sadece devasa süperbilgisayarlar için kullanılmak zorunda değil: akıllı telefonlar veya laptoplarda da kullanılabilecek. Discover'da verilen bir konuşma sırasında, baş teknoloji sorumlusu Martin Fink şöyle söylüyor:

"Eğer ki bu teknoloji küçültülebilirse, akıllı telefonlarımız 100 terabayt hafızaya sahip olacak şekilde üretilebilir."

HP bu teknolojinin geleceği ile ilgili birçok öngörüye sahip ve aletin iş dünyasından tıp bilimlerine kadar her yerde kullanılabileceğini düşünüyor. Örneğin doktorlar, bu alet sayesinde sizde var olan semptomları, Dünya'nın dört bir yanında var olan hastaların semptomlarıyla ve tanılarıyla kıyaslayarak anında ve hiçbir gizlilik hakkını ihlal etmeden daha sağlıklı kararlar alabilecekler.

Her ne kadar bu heyecan verici bir gelişme olsa da, ne yazık ki HP bu aletin bizzat gösterilebileceği ürünleri 2015'e kadar, Makina ile donatılmış cihazları ise 2018'e kadar üretebileceklerini düşünmüyor. HP'nin geliştirdiği ve test aşamasında olan bu teknolojiyle ilgili olarak buraya tıklayarak Discover 2014 konuşmasını izleyebilirsiniz.

Kaynak: IFLS

Köpekbalığı ve Yüzey Gerilimi

Beynimizdeki Damarlar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim