Evrim Ağacı

Wikipedia, Forumlar ve Sözlükler Hakkında Açıklama

Wikipedia, Forumlar ve Sözlükler Hakkında Açıklama

Bu bir duyuru makalesidir. Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Canımızı sıkan herhangi bir yanlış anlaşılma olduğundan değil ama olası yanlış anlaşılmaların önüne geçmek açısından bu kısa açıklamayı yapmak istiyoruz:

Evrim Ağacı'nın içeriği kimi zaman olduğu gibi, kimi zaman değiştirilerek, kimi zaman doğrudan kaynak gösterilerek; ancak çoğu zaman hiçbir kaynak gösterilmeden, Wikipedia'nın Türkçe ayağı Vikipedi ve başta Ekşisözlük olmak üzere birçok sözlükte yayınlanmakta, paylaşılmakta, tartışmaya açılmaktadır.

Öncelikle bununla ilgili hiçbir sorunumuz olmadığını (hatta memnun olduğumuzu) söyleyebiliriz. Tabii kaynak gösterilse, sadece paylaşan kişinin dürüstlüğü açısından değil, okuyan kişilerin de en güncel versiyonlarına ulaşmaları açısından çok daha güzel ve doğru olacaktır; ancak kültürümüzde "kaynak gösterme" pek yer etmediğinden, çok fazla üzerine düşmüyoruz biz de. 

Son zamanlarda bu paylaşımların arttığını görmek bizi oldukça sevindiriyor. Sonuçta her yere aynı anda yetişemiyoruz, ancak okurlarımız çabalarını eksik etmiyorlar. Ancak bir yandan da, bu paylaşımların sonrasında yaşanan tartışmalar, Evrim Ağacı ilkeleri haricinde olabiliyor. Bu sebeple, Evrim Ağacı'nın yanlış tanınmasına neden olabileceğini düşünmek, bazı çekincelere sebep oluyor.

Bu yüzden, şunun altını net ve nihai olarak çizmek isteriz: Evrim Ağacı, kendi içeriğini EvrimAğacı.org ve resmi Facebook sayfası (ve buna bağlı olan Twitter sayfası) haricinde hiçbir yerde paylaşmamaktadır. Bunun haricindeki tek sosyal medya resmi projemiz, yeni başlayan YouTube eğitimlerimizdir. Wikipedia veya sözlük yazarlığı gibi bir projemiz yoktur ve kısa dönemde de olmayacaktır. Hatta 1-2 moderatör arkadaşımız haricinde hiçbirimizin sözlüklere üyeliği de bulunmamaktadır. Wikipedia ile de ortak bir proje yürütmemekteyiz. Aynı şekilde, hiçbir forumda da doğrudan görev almamakta ve doğrudan yazı yazmamaktayız.

Tüm bu sebeplerle, sitemiz, Facebook sayfamız ve YouTube kanalımız haricinde yapılan hiçbir paylaşımdan ve buna bağlı gelen yorumlardan, bizim adımıza yazdığını iddia edenlerden ve bundan doğacak sorunlardan sorumlu değiliz.

Eğer ki Evrim Ağacı ile ilişkili bir sorunuz varsa, bunu lütfen doğrudan tarafımıza iletiniz. 

Anlayışınız ve desteğiniz için sonsuz teşekkürler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 04:13:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1719

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Epidemik
Popülasyon
Goril
Kuantum
Sıcaklık
İhtiyoloji
Sars Mers
Kertenkele
Taksonomi
Antropoloji
Karanlık Madde
İklim
Klinik Mikrobiyoloji
Kelebek
Şüphecilik
Botanik
Ölüm
Avrupa
Kütle
Wuhan Koronavirüsü
Örümcek
Canlı
Anne
Canlılık
Hastalık Yayılımı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok ateist veya agnostik bilim insanı, doğal dünyanın var olabilecek tek şey olduğunu düşünür ve insan oldukları için, buna kendilerini ikna etmeye çalışırlar. Bu saygıdeğer bir inançtır; ancak bilimsel bir bulgu değildir.”
Matt Cartmill
Geri Bildirim Gönder