Wikipedia, Forumlar ve Sözlükler Hakkında Açıklama

Wikipedia, Forumlar ve Sözlükler Hakkında Açıklama

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Canımızı sıkan herhangi bir yanlış anlaşılma olduğundan değil ama olası yanlış anlaşılmaların önüne geçmek açısından bu kısa açıklamayı yapmak istiyoruz:

Evrim Ağacı'nın içeriği kimi zaman olduğu gibi, kimi zaman değiştirilerek, kimi zaman doğrudan kaynak gösterilerek; ancak çoğu zaman hiçbir kaynak gösterilmeden, Wikipedia'nın Türkçe ayağı Vikipedi ve başta Ekşisözlük olmak üzere birçok sözlükte yayınlanmakta, paylaşılmakta, tartışmaya açılmaktadır.

Öncelikle bununla ilgili hiçbir sorunumuz olmadığını (hatta memnun olduğumuzu) söyleyebiliriz. Tabii kaynak gösterilse, sadece paylaşan kişinin dürüstlüğü açısından değil, okuyan kişilerin de en güncel versiyonlarına ulaşmaları açısından çok daha güzel ve doğru olacaktır; ancak kültürümüzde "kaynak gösterme" pek yer etmediğinden, çok fazla üzerine düşmüyoruz biz de. 

Son zamanlarda bu paylaşımların arttığını görmek bizi oldukça sevindiriyor. Sonuçta her yere aynı anda yetişemiyoruz, ancak okurlarımız çabalarını eksik etmiyorlar. Ancak bir yandan da, bu paylaşımların sonrasında yaşanan tartışmalar, Evrim Ağacı ilkeleri haricinde olabiliyor. Bu sebeple, Evrim Ağacı'nın yanlış tanınmasına neden olabileceğini düşünmek, bazı çekincelere sebep oluyor.

Bu yüzden, şunun altını net ve nihai olarak çizmek isteriz: Evrim Ağacı, kendi içeriğini EvrimAğacı.org ve resmi Facebook sayfası (ve buna bağlı olan Twitter sayfası) haricinde hiçbir yerde paylaşmamaktadır. Bunun haricindeki tek sosyal medya resmi projemiz, yeni başlayan YouTube eğitimlerimizdir. Wikipedia veya sözlük yazarlığı gibi bir projemiz yoktur ve kısa dönemde de olmayacaktır. Hatta 1-2 moderatör arkadaşımız haricinde hiçbirimizin sözlüklere üyeliği de bulunmamaktadır. Wikipedia ile de ortak bir proje yürütmemekteyiz. Aynı şekilde, hiçbir forumda da doğrudan görev almamakta ve doğrudan yazı yazmamaktayız.

Tüm bu sebeplerle, sitemiz, Facebook sayfamız ve YouTube kanalımız haricinde yapılan hiçbir paylaşımdan ve buna bağlı gelen yorumlardan, bizim adımıza yazdığını iddia edenlerden ve bundan doğacak sorunlardan sorumlu değiliz.

Eğer ki Evrim Ağacı ile ilişkili bir sorunuz varsa, bunu lütfen doğrudan tarafımıza iletiniz. 

Anlayışınız ve desteğiniz için sonsuz teşekkürler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder