Vantablack: Kara Deliği Seyretmek!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Vantablack, karbon nanotüplerden tasarlanan dünyadaki "en siyah" malzemedir. Elektromanyetik spektrumdaki radyasyonun %99.965'ini emerek neredeyse hiç ışık yansıtmaz. Karbon nanotüplerin arasına giren fotonlar içeride birbirlerine yansıtılırlar ve sonunda ısıya dönüşene kadar orada hapsolurlar.

Bu malzeme, uzay teleskoplarının girişinde sönük yıldızların gözlemini kolaylaştırmak için kullanılır. Ayrıca birçok çeşit kızılötesi kamera sisteminde de bu malzemeden yararlanılır.

Adeta bir kara deliği izlemek gibi değil mi?

Kaynak: Wikipedia

 

Bağımsız Akıl ve Hitchens

İber Yarımadasındaki Neandertal Mağara Sanatı

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim