Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Vantablack, karbon nanotüplerden tasarlanan dünyadaki "en siyah" malzemedir. Elektromanyetik spektrumdaki radyasyonun %99.965'ini emerek neredeyse hiç ışık yansıtmaz. Karbon nanotüplerin arasına giren fotonlar içeride birbirlerine yansıtılırlar ve sonunda ısıya dönüşene kadar orada hapsolurlar.

Bu malzeme, uzay teleskoplarının girişinde sönük yıldızların gözlemini kolaylaştırmak için kullanılır. Ayrıca birçok çeşit kızılötesi kamera sisteminde de bu malzemeden yararlanılır.

Adeta bir kara deliği izlemek gibi değil mi?

Kaynak: Wikipedia

 

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder