Uzay Madenciliği

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Henüz uzaya gidip gelmek çok kolay olmadığı için, "uzay madenciliği" kavramı da günlük hayatlarımızda pek olan bir terim değil. Ancak gerek SpaceX gibi firmaların başarıları, gerekse de uzay yarışının yeniden kızışıyor olması, bu tür kavramların çok yakında hayatlarımızın sıradan bir parçası haline gelebileceğini gösteriyor. Örneğin, 8 Aralık 2015'te ABD Senatosu, uzayda madencilik yapılmasını uygun gören bir yasayı oylayarak geçirdi. ABD Ticari Uzay Fırlatmaları Mücadele Yasası olarak anılan yasa, herhangi bir asteroit ya da uyduda ABD'li bir firma ya da kişi tarafından bulunan herhangi bir mineralin o kişi veya kuruma ait olduğu ve onu istediği gibi kullanabileceğini söylüyor.

Söz konusu uzayla ilgili yasalar olunca işler biraz karışıyor. Çünkü uzay kimsenin değil (en azından şimdilik). Dolayısıyla onunla ilgili bir ülkenin yasalar geçirmesi, tuhaf soru işaretlerini doğuruyor. Sonuçta ABD'nin bir yasasını Japonya tanımak zorunda mı? Sanıyoruz ki burada devreye diplomatik üstünlükler giriyor. Ancak eğer ki uzay konusundaki atılımlar bu hızla sürerse, yakın bir gelecekte ABD tarihinde görülen "altına hücum", uzayda tekrar edilebilir!

Köpeklerle Anlaşmak

Kedi Davranışlarını Anlamak... Eğer Öyle Bir Şey Mümkünse...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder