Uzay Aracına Bağlı Olmadan Uzayda Süzülmek

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Amerikan donanma subayı, havacı, elektrik mühendisi ve eski NASA astronotu olan 1937 doğumlu Bruce McCandless II, 1984 yılında bir uzay aracına doğrudan (bir kabloyla) bağlı olmaksızın uzayda süzülen ilk insan olmuştur. McCandless, bu "uçuşu" sırasında NASA'nın geliştirdiği İnsanlı Manevra Ünitesi denen bir "jetpack" kullanmıştır. Tamamen dolu iken 148 kilogram kütleye sahip olan bu ünite, üzerinde bulunan toplamda 24 açıklıktan nitrojen gazı boşaltmak suretiyle astronotu uzayda yönlendirebilmektedir. Bu üniteyi kullanarak uzayda saniyede 25 metre hızl, yani saatte 90 kilometre hızla yol almak mümkündür!

Can Sıkıntısı ve Merak

Sincaplarda Yardımseverlik

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder