Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

UFO'lar yıllar boyunca insanları büyülemiş ve şaşırtmasına rağmen şimdiye kadar sağlam kanıtlar yakalanamamıştır. Çoğu insan, sadece uzaylıların dünyayı ziyaret ettiğine değil hükümetlerin de bunu örtbas etmek için çok gizli küresel bir komplo sürdürdüğüne de ikna olmuştur. Septik ve UFO uzmanı Benjamin Radfor bazı kayda değer manzaraları da içerir şekilde UFO tarihi ve psikolojisine bir göz attı. 

Bugün çoğu insan UFO'ları dünya dışı zeka ve ileri teknolojilerle denk görüyor ama bu çok yeni bir fikir. Eski insanların gökyüzünde olağanüstü şeylere şahit olduklarını bildirmediklerini söyleyemeyiz. Çünkü kesinlikle bildirdiler; binlerce yıldır kuyruklu yıldızlar, meteorlar, tutulmalar ve benzerleri binlerce yıldır rapor edilmiş, bazıları kayda geçmiştir. Aslında bazı araştırmacılar Bethlehem yıldızının (İsa doğduğunda ortaya çıktığı inanılan yıldız) tam da İsa'nın doğumunda oluşan, gökyüzünde Jüpiter ve Venüs'ün kaynaşmasının yarattığı bir illüzyon olduğuna inandılar. 

 

İlk UFO'lar

Ancak son yüzyıldan beri gökyüzündeki bilinmeyen ışık ya da objelerin diğer gezegenlerden ziyaretçiler olduğu farz ediliyor. Binlerce yıldır gezegenlerin bir çoğu fark edildi, ama diğer yaşayan varlıkların ikamet ettiği yerler olarak düşünülmedi. Örneğin eski Yunan ve Romalılar gezegenlerin tanrı olduğunu düşünmüşlerdir.

Jules Verne ve Edgar Allan Poe gibi eski zaman bilim kurgu yazarları halkın başka dünyalara seyahat merakını körükledi, ve teknoloji ilerledikçe bazı insanlar gelişmiş medeniyetlerin mümkün olup olamayacağını merak etmeye başladı. UFO diye adlandırılabilecek ilk rivayetler 1800lerin sonlarına doğru ortaya çıktı. Gerçi bu günlerde "UFO" ya da "Uçan daire" terimlerinin yerine "hava gemisi"ni kullanmışlardır.

image

Sahte bir UFO fotoğrafı...

 

İlk çarpıcı UFO karşılaşması 1897'de Teksas'da meydana geldi. Dallas Sabah Haberleri gazetesi muhabiri E.E. Haydon, onlarca görgü şahidinin önünde kaza geçirmiş uzay aracı, ele geçirilmiş Marslı bedeni ve metalik yıkıntıyla tamamlanmış hayret verici bir UFO karşılaşması (elli yıl sonra neredeyse aynı hikaye komşu eyalet New Mexico'da bir kaza hakkında dolaşacaktır) tasvir etmiştir. Bu fantastik öykü, araştırmacıların Haydon'un hikayesini destekleyecek bir görgü tanığı, uzaylının bir parçası ya da onlarca tonluk gizemli uzay aracı enkazı bulamamasıyla çözüldü. Haydon'un bütün hikayeyi turistlerin ilgisini çekecek bir reklam kampanyası için uydurduğu açığa çıktı. 

 

UFO Manzaraları

Eski gazete şakaları bir yana, yıllar içinde sayısız UFO bildirimi olmuştur, bunlardan birkaçı önemli olarak öne çıkmıştır. İlk "uçan daire" bildirimi, Kenneth Arnold adındaki pilotun gökyüzünde bumeranga benzeyen dokuz cisim gördüğünü bildirdiği 1947'ye dayanır. Bu cisimlerin hareketlerini "sudan geçirilen fincan tabağı gibi" olarak tanımlamıştı. Dikkatsiz bir muhabir, objelerin kendilerinin "uçan daire"yi (flying saucer - uçan fincan tabağı) andırdığını söylemesi şeklindeki yanlış anlamasıyla bu hata, sonraki yıllarda birçok "uçan daire" bildirimlerini ateşledi. Araştırmacılar Arnold'un muhtemelen bir pelikan sürüsü görüp, onların boyutlarını yanlış değerlendirdiğini, pelikanların büyük kanatlarının bahsettiği "V" şeklini oluşturduğuna inandılar.

En ünlü UFO kazası iddiası, şüphecilere göre çok gizli bir casus balon, inananlara göre pilotu uzaylı olan bir uzay aracı diye tanımlanan bir şeyin 1947'de Roswell, New Mexico dışındaki bir çöldeki çiftliğe çarpmasıyla oluşmuştur ve tartışmalar günümüze kadar şiddetlenerek gelmiştir.

image

NASA'nın yeni görüntülerinden birinde güneşin yakınında acayip şekilli obje UFOlara inananların dikkatini çekti. Kaynak: NASA 

 

İlk ve şimdiye kadar en ünlü UFO kaçırma vakası, Barney ve Betty Hill adındaki ırklar arası bir çiftin 1961'de bir UFO tarafından kovalanarak kaçırıldıklarını iddia etmeleriydi. Lakin olayın başka görgü şahidi olmamasından ve kaçırılmayı zamanında (sadece hipnoz altında hatırlamışlar) bildirmemeleriyle şüpheli olarak kalmıştır.

Bir diğer ünlü UFO görülme olayı Mart 1997'de, Phoenix, Arizona yakınlarında, gece gökyüzünde bir seri parlak ışık bildirimiyle vuku bulmuştur. Ordunun, bu görülmeyle eş zamanlı olarak, yakınlardaki bir deneme alanında rutin egzersizler sırasında işaret fişekleri atıyor olduğu bilinmesine rağmen, UFO meraklıları hükümetin açıklamalarını reddetmiş ve hikayenin bunun ötesinde olduğunda ısrar etmiştir.

O zamandan beri, bir sürü UFO görülmeleri bildirilmiştir. Burada son yıllarda pek çok dikkat çeken bir avuç dolusu bildirime, zamanları ve makale linkleri ile yer verilmiştir.

7 Ocak 2007: Arkansas civarında tuhaf ışıklar Hava kuvvetlerinin UFO iddialarını o ışıkların rutin eğitimlerin bir parçası olarak uçaklardan atıldığını açıklayarak çürütmesine kadar internette pek çok spekülasyonu körüklemiştir.

21 Nisan 2008: Phoenix ışıkları yine bildirilmiştir. Bu, helyum balonlarına bağlanan işaret fişeklerinden meydana gelen bir oyundu. Oyunu yapan kişi bunu itiraf etti ve görgü tanıkları onu bunu yaparken gördüklerini bildirdiler.

5 Ocak 2009: New Jersey UFO'ları History Channel da yayınlanınca şaşırtıcı şekilde kanıtlandı ama sosyal bir deneyin parçaları olan helyum balonları, kırmızı ışıklar ve balık ağı çıktı. Oyunu düzenleyen Joe Rudy ve Chris Russo, yakınlardaki Morristown havalimanına tehlike oluşturabilecek şeyler yaptıkları için 250$ para cezasına çarptırıldılar.

13 Kasım 2010: Manhattan civarındaki UFO'ların Mount Vernon'daki bir okulun partisinden kaçan Helyum balonları olduğu açığa çıktı.

28 Ocak 2011: Filistin civarında (Kudüs Dağ tapınağı üzerindeki Kaya kubbesi ) havada asılı kalan UFO videolarının da düzmece olduğu açığa çıktı. Video düzenleme yazılımı efektleri kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

Temmuz 2011: Okyanus tabanında görülen UFO İsveçli bir bilim insanına atfedildi. Ancak Peter Lindberg, o bilim insanı, bulanık görüntü içinde fark ettiği şeyin sadece "tamamen yuvarlak" olduğunu söyledi. Bu düşük çözünürlüklü sonar görüntü tarafından desteklenmeyen bir iddia. İkincil "anomali" konuyu daha da garip gösterdi. Ama uzaylı orijini destekleyecek hiçbir kanıt ortaya çıkmadı. 

image

Peter Lindberg'in takımının bulduğu, okyanus tabanına çarpmış uçan daire gibi görünen şey.

 

Nisan 2012: NASA'nın görüntülerden birinde dikkat çekilen Güneşin yakınındaki UFO, kamera hatası çıktı.

Nisan 2012: Viral bir UFO videosu Güney Kore civarındaki bir uçaktan çekilmiştir. Muhtemelen uçağın penceresindeki su zerresiydi.

Mayıs 2012: Wayan kardeşler komedi takımının yiğenlerinden biri olan Duayne "Shway ShWayans" Wayans, Kaliforniya'daki stüdyo şehir civarında UFO'yu görüntülemiştir. Ama pek çok UFO görülmesindeki gibi bunun da Venüs gezegeni olduğu ortaya çıkmıştır. Aslında Venüs gezegeni, havayolu pilotları tarafından bile yanlışlıkla UFO sanılmıştır. 

 

UFO Psikolojisi

Ne kadar çok UFO görülme vakası olduğunu anlamak zor değil. Ne de olsa UFO için tek kriter o anda gökyüzüne bakan kişi için tanımlanamayan uçan cisim olmasıdır. Gökyüzünde özellikle geceleri görülen her cisim, insan görüş açısının kısıtlılığı nedeniyle tanımlaması çok güç olabilir. Bir şeyin ne kadar uzak olduğu onun boyutu ve hızını belirlememizde bize yardımcı olur. Uzakta hareket eden arabaların gerçekten küçük ya da yavaş hareket ediyor olmadıklarını bilmemiz bu nedenledir; bu çok basit bir göz yanılgısıdır. Eğer görgü tanıkları uzaklığı bilmezlerse boyutu da belirleyemezler. Gökyüzündeki bu cisim ya da ışık 6 metre uzunluğunda ve 200 metre uzaklıkta mı, yoksa 60 metre uzunlukta ve 2 kilometre uzaklıkta mı? Bunu bilmek imkansız, ve bu UFO'ların boyut, uzaklık ve hız tahminlerini güvenilmez kılıyor. 

Psikologlar da bilirler ki beynimiz kayıp bilgileri "doldurma" eğilimindedir, bu da bizi yanıltabilir. Örneğin, gece gökyüzündeki üç ışık görülüşü bir çok kez üçgen uzay gemisi görüntüsü şeklinde bildirilmiştir. Gerçek şu ki gökyüzündeki herhangi üç ışık, ilintili olsun ya da olmasın, eğer bu üç noktanın sonlarında bağlantılı olduğunu farz ederseniz (kanıtsız şekilde) bir üçgen oluşturacaktır. Dört ışık görmüş bir görgü tanığı üstündeki karanlık gökyüzünde bunun dikdörtgen şekilli bir obje olduğunu farzeder. Bağlantının olmadığı bazı zamanlarda bunu beynimiz yapar. 

image

Morris County, New Jersey sakinleri 5 Ocak'ta gökyüzünde parlak ışıklar görünce UFO olduklarını zannetmişlerdi. Ama bu Joe Rudy ve Chris Russo'nun helyum balonları ve işaret fişekleriyle kurduğu bir düzmeceydi.

 

UFO görülmüşlüğünü oluşturmak için gerekli olan tek şey gökyüzünde tanımlayamadığı bir cisim ya da ışık gören bir kişidir. Ancak bir ya da daha fazla insanın anında tanımlayamadığı ya da açıklayamadığı bir şeyin, daha fazla eğitim ve tecrübeli birisi ( hatta objeyi farklı açıdan gören aynı kişinin) tarafından anında tanınmayacağı anlamına gelmiyor. Uzay gemisi içindeki uzaylıların varlığı ve dünyayı ziyaret etmesi mümkün de olsa, UFO'ların görülmesi şimdiye kadar gerçek bir kanıt sağlamamıştır. Buradan çıkarılacak ders, "gökteki bilinmedik ışıklar"ın "dünya dışı uzay aracı"yla aynı olmadığıdır. 

Not: Bu makale Şüpheci Sorgulayıcı (Skeptical Inquirer) bilim dergisinde yardımcı editör ve Bilimsel Doğaüstü Soruşturma: Açıklanmamış Gizemler Nasıl Çözülür  (Scientific Paranormal Investigation: How to Solve Unexplained Mysteries) kitabının yazarı Benjamin Radford'dur. 

Kaynak: Bu yazı LiveScience sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/06/2019 06:18:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder