Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Bu muhteşem fotoğraf, bir yolcu uçağında seyahat etmekte olan Scott Olson tarafından bir cep telefonu kullanılarak çekildi. Fotoğrafta Japonya'nın Kyushu bölgesinde bulunan, Dünya üzerindeki en aktif yanardağlardan biri olan Sakurijama Yanardağı görülüyor. 

Bir tür stratovolkan olan 1117 metre yüksekliğindeki bu yanardağ, siz şu anda bu satırları okurken bile "öfkeyle" etrafa kül ve duman saçmayı sürdürüyor. Volkanın patladığı ilk tarih 708 senesine kadar takip edilebiliyor, en son ise 1955 yılında aktive oldu ve her 4-24 saatte bir kül patlamaları şeklinde halen aktivitesi devam ediyor! Bilinen en güçlü patlaması ise 1471-1476 yılları arasında ve 1914 senesinde oldu.

 

Kaynak: Volcano Discovery

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder